help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Czy płytki wielkoformatowe to dobry pomysł dla Twojego pomieszczenia?

2021-05-10
Czy płytki wielkoformatowe to dobry pomysł dla Twojego pomieszczenia?

Płytki o dużych i bardzo dużych wymiarach szturmem zdobywają popularność. Mnogość dostępnych wzorów i wykończeń powierzchni, sprawia, że nadają się do wnętrz w każdym stylu. W tym artykule poznamy bogatą ofertę płytek wielkoformatowych i odpowiemy na ważne pytania: dlaczego ten rodzaj płytek to świetny pomysł dla Twojego pomieszczenia i na co należy zwrócić uwagę przy planowaniu aranżacji z ich zastosowaniem?

Wielki format, czyli jaki?

Płytki wielkoformatowe stają się coraz większe. Kiedyś płytki większe niż 30 cm x 30 cm uznawano za duże. Obecnie, patrząc przez pryzmat dostępności płyt o wymiarach 120 cm x 280 cm, płytki 60 cm x 60 cm nie robią na nikim wrażenia swoim rozmiarem. Zarówno architekci wnętrz, jak i klienci indywidualni coraz częściej decydują się na płytki, których jeden z wymiarów to co najmniej 120 cm. Właśnie na takich płytkach się skoncentrujemy. Duże płytki są zazwyczaj produkowane z tak zwanej kamionki szlachetnej, czyli są płytkami gresowymi. Najczęściej mają grubość 6 mm. Sposób wykończenia ich powierzchni może być różny - tak jak to ma miejsce w przypadku płytek o mniejszych formatach. Producenci oferują płytki gresowe, które są barwione w masie, z naturalną powierzchnią lub powierzchnią poddaną procesowi szlifowania. Wiele modeli płytek jest pokrytych szkliwem, które następnie wyszlifowano, nadając powierzchni głęboki połysk. By w jak największym stopniu wykorzystać zalety dużego formatu, płytki są rektyfikowane, czyli docinane tak, żeby każda płytka miała dokładnie ten sam wymiar. Umożliwia to ułożenie płytek z zachowaniem minimalnych fug. A jakie są inne zalety płytek wielkoformatowych?

Pomysły na wielkie płytki

Styliści wnętrz pokochali duże płytki. Ich zastosowanie pozwala uzyskać wiele ciekawych efektów. Ponadto, różnorodność wzorów, rodzajów wykończenia powierzchni i formatów, sprawia, że płytki wielkoformatowe to świetny pomysł na urządzenie zarówno podłóg jak i ścian w absolutnie każdym pomieszczeniu w naszym domu i nie tylko. Poznajmy kilka inspiracji.

● Zacznijmy od najbardziej oczywistego wyboru, jakim jest ułożenie płytek wielkoformatowych w łazience. Pionowe ułożenie płytek o wymiarze 240 cm lub 280 cm w większości łazienek wypełni ścianę od podłogi do sufitu. Unikamy poziomych fug na ścianie, a uzyskujemy efekt ściany wyglądającej, jak kamienny monolit. Ten sam rodzaj okładziny można zastosować na podłodze. Płytki wielkoformatowe sprawdzą się także tam, gdzie występuje ogrzewanie podłogowe. W poniższej aranżacji zastosowano płytkę polskiego producenta Tubądzin, model Shinestone White 120 x 240 cm.

 

● Płytki do salonu także mogą być wielkoformatowe. Możemy je ułożyć na całej powierzchni podłogi salonu, a także połączonych z nim pomieszczeń, takich jak jadalnia, kuchnia czy hol. Ale to nie koniec pomysłów na zastosowanie płytek w strefie dziennej. Na przykład bogata oferta płytek Cerrad, zachęca do zastosowania ich także na ścianach. Można w ten sposób wykończyć wszystkie ściany pomieszczenia, lub zastosować je jedynie na fragmencie, na przykład jako tło dla telewizora. Dostępność płytek inspirowanych wyglądem różnych materiałów, jak na przykład surowego betonu architektonicznego, czy kamienia, umożliwia uzyskanie niepowtarzalnych efektów.

● Płytki gresowe w dużym formacie znajdą zastosowanie w takich pomieszczeniach jak sypialnia. Wykończona nimi ściana może stanowić efektowne tło dla wezgłowia łóżka. W przedstawionej stylizacji zastosowano włoskie płytki Imola The Room, których wygląd został zainspirowanym marmurem.  

Płytki gresowe Imola The Room

Montaż płytek wielkoformatowych

Ułożenie płytek wielkoformatowych trzeba powierzyć fachowcom, którzy posiadają doświadczenie w układaniu tego rodzaju płytek. Układanie płytek wielkiego formatu wymaga posiadania kilku ułatwiających i niezbędnych do pracy narzędzi, jak na przykład przyssawki do przenoszenia, odpowiednio długa prowadnica do cięcia, łamak, itp. Przed przystąpieniem do pracy, należy wykonać szczegółowy projekt rozmieszczenia płyt na podłodze lub ścianie danego pomieszczenia. To bardzo ważne. Płytki wielkoformatowe pozwalają uzyskać wyjątkowe stylizacje, które należy poprzedzić pracami przygotowawczymi. Najlepiej zlecić je architektowi, który w porozumieniu z doświadczonym wykonawcą wykona stosowny projekt. Jeśli jesteśmy Inwestorami, to warto byśmy poznali kilka aspektów, kluczowych przy pracy z dużymi płytkami. Zapamiętajmy je, a będzie nam łatwiej prowadzić ustalenia z osobami układającymi płytki.

● Dylatacje występujące na posadzce, na której planujemy okładzinę z płytek wielkoformatowych, muszą być odwzorowane na płytkach. Oznacza to, że nad szczeliną dylatacyjną posadzki, czy konstrukcji budynku, powinno się znaleźć łączenie płytek, wypełnione elastyczną fugą.

● Otwory w płytkach powinny być okrągłe, lub z zaokrąglonymi narożami. Takie wykonanie otworów pozwala uniknąć ewentualnych pęknięć płytek w wyniku naprężeń.

● Na podłogę o większej powierzchni (powyżej ok. 25 m2), warto zastosować maty kompensacyjne, które oddzielają okładzinę od podłoża i neutralizują naprężenia, powstające na skutek różnorodnych właściwości materiałów podłoża i okładziny z płytek. Choć praca z płytkami wielkoformatowymi wiąże się z posiadaniem odpowiedniej wiedzy, umiejętności i narzędzi, to warto rozważyć, zakup płytek wielkoformatowych. Niezależnie czy chcemy je zastosować w niewielkiej łazience, czy na podłodze dużego salonu, możemy być pewni, że osiągniemy niesamowity efekt. Pięknie wyeksponowana powierzchnia płytek i praktycznie niewidoczne fugi pozwalają na uzyskiwanie ciekawych stylizacji. Czy więc płytki wielkoformatowe to dobry pomysł dla Twojego pomieszczenia? Zdecydowanie tak!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel