help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak dobrać deszczownicę do kabiny prysznicowej?

2021-06-07
Jak dobrać deszczownicę do kabiny prysznicowej?

Deszczownice są coraz powszechniej spotykanym elementem nowoczesnych łazienek i pokoi kąpielowych wyposażonych w kabinę prysznicową. Jaki rodzaj deszczownicy będzie najlepszy do naszej łazienki? Jakie rodzaje wylewek mamy do wyboru?  Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę? W tym artykule omówimy odpowiedzi na te pytania.

Sposób działania i rodzaje deszczownic

Deszczownica to element armatury łazienkowej, którego zadaniem jest natryskiwanie rozproszonej wody na osobę biorącą kąpiel pod prysznicem. Stojąc pod deszczownicą, jak sama nazwa sugeruje, możemy się poczuć, jakby padał na nas przyjemny, ciepły deszcz. Deszczownica to element końcowy instalacji wodnej. Należy go zamontować wraz z baterią prysznicową, która będzie sterować jej pracą, czyli temperaturą i ilością wody, a także przełączać dystrybucję wody pomiędzy deszczownicą a prysznicem ręcznym, który jest potocznie nazywany słuchawką prysznicową. Deszczownicę możemy zakupić jak oddzielny element, do którego należy dobrać pozostały osprzęt lub w zestawie z odpowiednią baterią, słuchawką i pozostałymi niezbędnymi elementami. Instalacja doprowadzająca wodę do deszczownicy może być podtynkowa lub natynkowa. W pierwszym przypadku wylewka deszczownicy jest montowana do dedykowanego elementu podtynkowego, który jest zamocowany w ścianie lub w suficie. Ten rodzaj instalacji wymaga odpowiednio wcześniejszego zaplanowania - na etapie prac budowlanych lub remontowych, przed ułożeniem okładziny ściennej z płytek. Innym sposobem jest zakup natynkowego zestawu prysznicowego z deszczownicą. Takie zestawy są montowane na ścianie już wykończonej płytkami. W dalszej części artykułu przyjrzymy się dokładniej tym rozwiązaniom.

Zasady doboru deszczownicy do kabiny prysznicowej

Deszczownica wraz z towarzyszącą jej armaturą musi współgrać z kabiną prysznicową. Różnorodność rozmiarów i kształtów kabin prysznicowych wpływa bezpośrednio na dobór odpowiedniej deszczownicy. Te także występują w różnych kształtach. Najczęściej spotykane są modele okrągłe i kwadratowe, ale występują także wylewki prostokątne lub o nieregularnym kształcie. Na wybór deszczownicy istotny wpływ mają także nasze oczekiwania co do funkcjonalności takiej instalacji, a także styl, w jakim chcemy mieć urządzoną łazienkę. Poniżej znajduje się omówienie poszczególnych cech deszczownic.

● Funkcjonalność - nawet najprostsze modele deszczownic zapewniają możliwość wzięcia relaksującej, gorącej kąpieli lub zimnego i orzeźwiającego prysznica. Modele o większej funkcjonalności posiadają możliwość wyboru różnych rodzajów strumieni wody, od delikatnych, po takie które wymasują nasze ciało.   

● Rodzaj - jeżeli zależy nam na minimalistycznym wyglądzie i łatwości w utrzymaniu czystości strefy prysznicowej oraz co najważniejsze, mamy możliwość zamontować podtynkowe elementy baterii i mocowania wylewki, warto zdecydować się na rozwiązania podtynkowe. W takiej instalacji widoczny jest tylko estetyczny element służący do sterowania pracą natrysku, oraz deszczownica i słuchawka prysznicowa. Natynkowe zestawy prysznicowe z deszczownicami są obecnie dostępne w wielu różnych wersjach kolorystycznych i formach, dzięki czemu mogą być ozdobą kabiny prysznicowej i całej łazienki. Montuje się je do przyłączy wody ciepłej i zimnej już po wykończeniu ściany płytkami. W tym rozwiązaniu cała bateria znajduje się na ścianie i jest widoczna, podobnie jak pionowa rurka doprowadzająca wodę do deszczownicy. Poniżej zdjęcie takiego zestawu. Jest to model Grohe Rainshower SmartControl 360 DUO. Ten zestaw posiada baterię termostatyczną, która pełni dodatkową funkcję wygodnej półki na kosmetyki.

 

 

 

● Rozmiar - niezależnie czy zdecydujemy się na system montażu podtynkowego czy natynkowego należy dobrać odpowiednią wielkość wylewki. Deszczownice występują w wielu rozmiarach, od małych, mierzących kilka centymetrów średnicy, po modele o średnicy lub długości boku wynoszącym pięćdziesiąt i więcej centymetrów. Wielkość deszczownicy przekłada się na obszar natrysku wody, który powinien się mieścić w obrębie naszej kabiny prysznicowej. Jeśli dysponujemy małą kabiną (80 × 80 cm), zalecane jest zastosowanie deszczownicy o maksymalnych wymiarach 30 cm. Przestrzeganie tej zasady spowoduje, że woda nie będzie się rozchlapywać na ściany kabiny, czy nawet trafiać poza jej obręb.

● Wysokość montażu - deszczownice montuje się najczęściej na wysokości ok. 210 cm. Taka przestrzeń pod deszczownicą zapewnia możliwość wzięcia wygodnego prysznica większości osób. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować wylewkę niżej, jeśli wszyscy domownicy są niższego wzrostu. Instalacja deszczownicy wyżej jest możliwa jeśli tylko dysponujemy odpowiednio wysokim pomieszczeniem, a spadająca woda z dużej wysokości nie rozchlapie się na całą łazienkę. Optymalną odległością pomiędzy głową a deszczownicą to 20 - 30 cm. 

● Sposób montażu - wylewki deszczownic podtynkowych mogą być zamontowane do ściany na dedykowanym ramieniu, lub do sufitu za pomocą przepustu. Niektóre, najczęściej większe modele deszczownic, są montowane bezpośrednio do sufitu, jak na przykład model Grohe Rainshower F-Series 15". Ta deszczownica sufitowa Grohe to produkt posiadający wiele ustawień strumienia wody, dzięki obecności różnych dysz.

 

 

● Kształt - ogromna dostępność wzorów i kształtów deszczownic umożliwia dopasowanie tego elementu do pozostałej armatury w łazience, a także do stylu pomieszczenia. Jeżeli na przykład w naszej łazience panują kąty proste, to kwadratowa deszczownica wpisze się w charakter pomieszczenia. Kształt deszczownicy najczęściej odpowiada kształtowi podtynkowej baterii prysznicowej i reszty armatury, co świetnie widać na poniższych ilustracjach prezentujących gotowe zestawy natryskowe - kwadratowy i okrągły -  z serii Grohe SmartControl.

 

 

Deszczownica i kabina prysznicowa to zgrana para w każdej łazience

Deszczownica pozwala wynieść przyjemność korzystania z prysznica na wyższy poziom. Decydując się na wybór deszczownicy, dopasujmy ją do naszych potrzeb i do naszej kabiny prysznicowej zgodnie z podanymi zasadami. Warto, by deszczownica współpracowała z baterią termostatyczną, która zapewni nam stałą temperaturę wody. Reasumując, duża dostępność różnych modeli deszczownic sprawia, że każdy z nas znajdzie produkt dla siebie. A warto się zdecydować na posiadanie deszczownicy w kabinie prysznicowej, która przyczyni się do relaksu po długim dniu pracy.  

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel