help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak wykończyć kuchnię w industrialnym stylu?

2021-06-21
Jak wykończyć kuchnię w industrialnym stylu?

Styl industrialny to trend w aranżacji wnętrz, który czerpie garściami z „wystroju” starych fabryk i przestrzeni przemysłowych. Jego popularność wraca, a dostępność nowoczesnych materiałów wykończeniowych stylizowanych na ten styl sprawia, że można urządzić w nim wnętrze całego domu. W tym artykule skoncentrujemy się na bardzo ważnym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule, poznajmy historię tego wyjątkowego stylu.

Historia stylu industrialnego

Rozrastające się centra miast na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, wchłaniały stopniowo dzielnice przemysłowe pełne fabryk i zakładów, a nawet i magazynów. II rewolucja przemysłowa i tendencja do globalizacji spowodowała, że wiele takich miejsc zostało zamkniętych, a działalności w nich prowadzone przeniesiono do innych krajów. Puste budynki przemysłowe powoli popadały w ruinę, choć były pełne wysokiej jakości materiałów zdatnych do dalszego wykorzystania. Z drugiej strony coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania sprawiło, że wiele powierzchni przemysłowych zaczęto przekształcać w lofty i inne przestrzenie mieszkalne. Wykorzystywano w tym celu wspomniane materiały, takie jak drewniane lub stalowe belki czy charakterystyczne oprawy oświetleniowe. Pozostawiono widoczne mury wykonane z surowej, nieotynkowanej cegły czy betonu. Poznanie genezy tego stylu wnętrzarskiego pozwala zrozumieć założenia, jakimi warto się kierować przy urządzaniu kuchni w stylu industrialnym.

Dobór materiałów i wyposażenia ma znaczenie

W stylu industrialnym możemy z powodzeniem urządzić naszą kuchnię nawet jeśli znajduje się ona w mieszkaniu lub nowo wybudowanym domu, a nie we wnętrzu loftu utworzonego we wnętrzu starej fabryki. Jak nadać swojej kuchni industrialny styl? Aby mieć pewność, że uzyskamy perfekcyjny wygląd, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

● Podstawowe i najważniejsze materiały w kuchni w stylu industrialnym to: cegła, beton, drewno, stal. Pierwszy z tych materiałów najlepiej wyeksponować w formie większego fragmentu nieotynkowanej ściany zbudowanej właśnie z cegieł. Jeśli ściany naszego pomieszczenia wykonano z innego materiału konstrukcyjnego, możemy skorzystać z kafli imitujących cegłę. Jednak ze względu na strukturę tego materiału nie należy go stosować na ścianie za blatem kuchennym. Ewentualne zabrudzenia, które są nieuniknione przy gotowaniu, mogą okazać się niemożliwe do usunięcia. Z tego samego powodu kolejny materiał, czyli beton, także nie nadaje się na osłonięcie ściany nad blatem roboczym. Na szczęście z rozwiązaniem przychodzą nam nowoczesne materiały, jakimi są płytki do kuchni. W obszernych ofertach dostawców znajdziemy płytki imitujące beton, które swoim wyglądem przypominają elementy konstrukcji fabryk takie jak monolityczne ściany czy stropy. Poza stosowaniem ich na ścianę sprawdzą się także na podłodze kuchni w stylu industrialnym. Na przykład na poniższej wizualizacji zastosowano płytki wielkoformatowe Cerrad Softcement Graphite 120 x 120 cm. Nowoczesna, ale prosta zabudowa kuchenna bardzo dobrze wygląda na takiej posadzce, a całość uzupełniają oprawy oświetleniowe wyglądające na przeniesione wprost z fabryki.

 

Kolejnym materiałem jest drewno, z którego poza elementami konstrukcyjnym jak belki czy słupy wykonywano także parkiet przemysłowy, który układano na halach produkcyjnych. Drewniana podłoga zachwyca pięknym wyglądem, ale może odstraszać koniecznością stosunkowo częstej konserwacji jej powierzchni, czy brakiem odporności na zabrudzenia spotykane w kuchni. Płytki drewnopodobne to sposób na piękną, ale i wytrzymałą podłogę w stylu industrialnym. Dostępne są modele płytek, które są stylizowane na postarzane deski, jak na przykład Serenissima Charwood Burned 18 x 118 cm.

 

Płytki do kuchni mogą także imitować tak wszechobecny w zakładach produkcyjnych metal. Z arkuszy stali wykonywano obudowy maszyn, podesty pomostów i antresol, a nawet okładano nimi fragmenty podłogi, które były szczególnie narażone na uszkodzenia. Do wyglądu stali nawiązują płytki gresowe, takie jak na przykład model  Serenissima Costruire Metallo Nero 100 x 100 cm od renomowanego włoskiego producenta.

 

 

 

 

● Wybierając meble do kuchni w stylu industrialnym postaw na proste i minimalistyczne formy. Materiały, z których są wykonane, powinny podkreślać ich funkcjonalność i trwałość. Mogą to być nowoczesne materiały jak płyty meblowe czy spieki, lub materiały stosowane w profesjonalnych kuchniach, czyli stal nierdzewna.

● Przestrzeń kuchni warto zaplanować tak, by była otwarta na resztę strefy dziennej. Tak jak zakłady produkcyjne były i są duże powierzchniowo, tak pomieszczenia w stylu industrialnym powinny być przestronne, lub dawać takie wrażenie. Aby przestrzeń nie wydawała się przytłaczająco duża, pusta, a co za tym idzie trudna do udekorowania, należy dobrze rozmieścić meble kuchenne, aby wprowadzić pewne podziały.  Kuchnię można oddzielić od salonu na przykład praktyczną wyspą kuchenną, barem z hokerami, a na mniejszej przestrzeni rolę wyspy może pełnić metalowy wózek kuchenny.

● Dobierając kolory ścian, podłóg, mebli i dodatków trzymaj się neutralnych barw, na które składają się szarość, czerń i biel. Nie zapominaj o ciemnym brązie takim jak na  spatynowanych elementach drewnianych.

● Formy i kształty stosowane w stylu industrialnym cechują się głównie prostymi liniami i płaskimi powierzchniami, które podkreślają użytkowy charakter przestrzeni. Krzywizny i inne skomplikowane kształty ogranicz do minimum. Mogą one występować na przykład w dodatkach lub oprawach oświetleniowych.

● Użyj akcesoriów, które nawiązują do stylu industrialnego. Mogą to być oznakowania z fabryk, plakaty, fotografie, czy duże zegary przemysłowe. Udekoruj przestrzeń odzyskanymi elementami wyposażenia fabryk lub maszyn. Możesz je też wykorzystać jako część składową nowego wyposażenia wnętrza. Ozdobą będą odsłonięte rury lub przewody instalacji.

● Zastosuj oświetlenie, które jest stylizowane na oprawy przemysłowe, lub takie, które zostało odzyskane z przestrzeni fabrycznych. Najczęściej oświetlenie w stylu industrialnym jest wykonane z metalu pomalowanego czarną, matową farbą. Często przybiera formę wiszących lamp lub kinkietów.

Inspirujący styl industrialny

Dobrze zaprojektowana kuchnia urządzona w stylu industrialnym jest praktyczna i wygodna w użytkowaniu. Często łączy w sobie drewno, metal, beton i wydobywa piękno tych materiałów. Kiedy zastąpimy je nowoczesnymi elementami, jak płytki kuchenne inspirowane wyglądem wymienionych materiałów to możemy się cieszyć nie tylko aspektami wizualnymi, ale także bardzo praktycznymi i wytrzymałymi powierzchniami. Tak jak wnętrza starych fabryk zainspirowały kiedyś projektantów i architektów do wykorzystania technicznego charakteru przestrzeni industrialnych do urządzania w nich przestrzeni mieszkalnych, tak my rozważmy urządzenie przestrzeni swojej kuchni w wyjątkowym stylu industrialnym.  

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel