help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Łazienka w stylu loftowym - jak ją zaplanować i zaaranżować?

2021-10-25
Łazienka w stylu loftowym - jak ją zaplanować i zaaranżować?

Styl loftowy już dawno przestał być domeną tylko i wyłącznie poindustrialnych budynków. Z jego atutów korzystają mieszkańcy domów, mieszkań i apartamentów. A z jego pomocą urządzają salony, sypialnie, kuchnie, łazienki, albo po prostu całą dostępną przestrzeń. Czym charakteryzuje się ten styl? Dlaczego jest lubiany? I jak sprawdzi się przy urządzeniu łazienki? To właśnie na tym pomieszczeniu skoncentrujemy naszą uwagę w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym się cechuje aranżacja w stylu loft?

Lofty to mieszkania adaptowane w pofabrycznych przestrzeniach. Jak w ogóle doszło do powstawania przestrzeni mieszkalnych w industrialnych obszarach? Odpowiedź znajdujemy w historii. Wszystko za sprawą rewolucji przemysłowej oraz przez przenoszenie fabryk do krajów charakteryzujących się niższymi kosztami pracy. W wyniku tego procesu wiele budynków przemysłowych, przystosowanych do innych - przestarzałych - metod produkcji zostało porzuconych. Puste zakłady, hale produkcyjne i magazyny popadały w ruinę. Niszczały mimo tego, że do ich budowy użyto wysokiej jakości materiałów, takich jak cegły ceramiczne, beton, stal, czy drewno. Na drugim biegunie były rozrastające się miasta oraz rosnące zapotrzebowanie na mieszkania. Właśnie w wyniku splotu powyższych sytuacji powstały lofty. Swoim wyglądem niewiele różniły się od XVIII i XIX wiecznych fabryk we wnętrzach, których powstały. Można w nich było spotkać odsłonięte belki, słupy i inne elementy konstrukcyjne wykonane ze stali bądź drewna. Ściany z charakterystycznymi łukami były wymurowane z czerwonej lub brunatnej cegły. Okna posiadały surowe czarne ramy ze stali, a instalacje elektryczne były prowadzone po powierzchni ścian i sufitów. Styl loftowy, czy inaczej styl industrialny na przestrzeni lat ewoluował. Choć może wydawać się surowy, w rzeczywistości jest przytulny, a to wszystko za sprawą ciepłych materiałów i odpowiedniego oświetlenia. Między innymi właśnie dlatego warto rozważyć urządzenie łazienki w stylu loftowym.  

 

Modna łazienka w stylu loftowym - jakie materiały wybrać?

Jeśli planujemy remont lub wykończenie łazienki, to jedną z pierwszych decyzji jest wybór materiałów wykończeniowych. Cechy charakterystyczne stylu loftowego wymieniliśmy powyżej. Ale czy to oznacza, że jeśli chcemy wykończyć łazienkę w stylu loftowym, to musimy wymurować w niej nowe ściany z cegły ceramicznej a podłogę wykończyć drewnianym parkietem przemysłowym? Na szczęście nie. Pozyskanie takich materiałów mogłoby nie być łatwe, a na pewno nie byłoby tanie. Na szczęście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Klientów, architektów i dekoratorów wnętrz wychodzą producenci materiałów wykończeniowych. Stają oni na wysokości zadania i dostarczają bogatą ofertę nowoczesnych produktów, które są stylizowane na materiały wykorzystywane w stylu industrialnym. Przyjrzyjmy się im pokrótce.  

Płytki łazienkowe to podstawa wykończenia omawianego pomieszczenia. Stosuje się je zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Jakie płytki zastosować, by nadać wnętrzu industrialnego charakteru? Płytka imitująca drewno to jeden z pomysłów. Obecnie praktycznie każdy z producentów gresu i ceramiki ma w swojej ofercie takie płytki. Możemy wybierać spośród modeli imitujących różne rodzaje drewnianych okładzin jak na przykład szerokie deski, czy tak popularny w fabrycznych wnętrzach parkiet. Płytki drewnopodobne świetnie sprawdzą się jako wykończenie podłogi w łazience w stylu loftowym. Za sprawą swoich właściwości, można je zastosować także bezpośrednio pod natryskiem. Innym ciekawym materiałem są płytki imitujące beton. To szybki sposób na nadanie wnętrzu fabrycznego, ale nie surowego charakteru. Można nimi wykończyć praktycznie każdą powierzchnię. Płytki betonowe można ułożyć na ścianie w otoczeniu umywalki, czy pod prysznicem. Płytki sprawdzą się dużo lepiej niż prawdziwy beton - dużo łatwiej zachować ich powierzchnię w czystości.

Do łazienki w stylu loftowym będą bardzo dobrze pasować płytki typu subway. To kafle w formacie zbliżonym do rozmiarów lica cegły. Swoją nazwę zawdzięczają obecności w stacjach nowojorskiego metra (z ang. subway - metro), gdzie były powszechnie stosowane jako wykończenie ścian podziemnych peronów. Przykładowo płytka ścienna Equipe Artisan Ochre 6,5 x 20 cm nada wnętrzu przytulnego klimatu także za sprawą swojej barwy. Te kafle mogą stanowić wykończenie całych ścian w łazience, ale świetnie sprawdzą się ułożone tylko do pewnej wysokości pomieszczenia. Zapewnią wystarczającą ochronę przed chlapiącą wodą, a jednocześnie wprowadzą ciekawy podział na ścianie. Dzięki temu powierzchnia będzie mieć dwie różne tekstury i nie będzie wyglądać monotonnie.  Płytki z serii Equipe Artisan są dostępne w bogatej palecie kolorystycznej, a także w dwóch formatach - prostokątnym i kwadratowym.

Styl loftowy - dodatki i wyposażenie

Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych to podstawa w stylu loftowym. Jednak równie ważną rolę pełnią dodatki, elementy wyposażenia wnętrza i inne zabiegi aranżacyjne. Ceramika łazienkowa, umywalki i wanny są istotną częścią każdej łazienki, toalety czy obszernego pokoju kąpielowego. W znacznym stopniu definiują styl tego pomieszczenia. Dlatego w stylu loftowym należy unikać ceramiki o nowoczesnych kształtach. Sprawdzą się proste i funkcjonalne w formie elementy. Wybierając meble do łazienki w stylu loftowym, postawmy na proste, minimalistyczne formy. Sposób wykonania szafek pod umywalki, komód czy innych mebli łazienkowych, powinien podkreślać ich funkcjonalność oraz trwałość. Jeśli mamy taką możliwość, to wyeksponujmy ścianę wymurowaną z klasycznych cegieł. Pozostawienie jej niewykończonej, nada wnętrzu bardzo industrialnego charakteru. Innym ciekawym zabiegiem jest pozostawienie odsłoniętych instalacji. W przypadku łazienki najlepiej by były to stalowe rury doprowadzające wodę do baterii lub przewody instalacji elektrycznej. Oczywiście należy zastosować dedykowane rozwiązania do tego typu instalacji, by była ona bezpieczna w użytkowaniu, szczególnie w takim pomieszczeniu jak łazienka. Styl loftowy i dodatki to nierozłączna para. Dlatego zadbajmy o obecność opraw oświetleniowych wzorowanych na tych stosowanych w fabrykach. Armatura łazienkowa najlepiej by była stylizowana na krany z XIX wieku. Na szczęście dzięki obszernym ofertom producentów tego typu wyposażenia można wybrać spośród setek produktów pasujących do stylu loft. Łazienka urządzona zgodnie z tym trendem to modna przestrzeń, dająca sposobność do wytchnienia i relaksu.  

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel