help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Szczegóły i dodatki, które zmieniają charakter łazienki! (korki, węże i inne)

2021-07-29
Szczegóły i dodatki, które zmieniają charakter łazienki! (korki, węże i inne)

Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem w każdym domu. To tam na stosunkowo niewielkiej powierzchni znajduje się wiele akcesoriów i kilka różnych instalacji niezbędnych do tego, by łazienka mogła pełnić swoją funkcję. Każda taka instalacja składa się z wielu drobnych elementów, które wpływają na wygodę użytkowania i funkcjonalność. Na jakie szczegóły i dodatki zwrócić uwagę wybierając rozwiązania do naszej łazienki?

Porównując zdjęcia i wizualizacje aranżacji łazienek, niektóre z nich wydają się nam dużo ciekawsze i atrakcyjniejsze od innych. Podobnie sprawa wygląda kiedy na przykład oglądamy łazienkę w domu naszych znajomych i zastanawiamy się, co w niej jest takiego, co sprawia, że wygląda dużo lepiej od naszej. Często odpowiedzią są stosunkowo niewielkie, na pozór niezauważalne elementy wyposażenia. To właśnie te szczegóły i dodatki potrafią zmienić charakter pomieszczenia. W tym artykule omówimy kilka takich detali.

Korki do umywalek

W naszych łazienkach coraz częściej stawiamy na umywalki w nietypowych kolorach. Wybieramy modele w stonowanych kolorach jak szary, czy czarny lub pełne połysku umywalki złote i srebrne. Przykładowo umywalki Catalano są dostępne w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. Do umywalki należy dobrać odpowiednią baterię, która będzie pasować do umywalki nie tylko stylem, ale i kolorystyką. Istotnym uzupełnieniem takiego zestawu są korki do umywalki. To właśnie ten mały detal ma także wpływ na wygląd naszej łazienki. Producenci oferują wiele wersji korków. Przykładowo mogą mieć widoczną pokrywę wykonaną z ceramiki, która może być klasycznie biała, ale równie dobrze może być czarna, szara lub w jeszcze innej barwie. Zastosowanie korka z pokrywą z tego samego materiału i w tym samy kolorze co umywalka sprawia, że nie będzie się on wysuwał na pierwszy plan i będzie praktycznie niezauważalny. Ale równie dobrze korek może być ozdobą, która nawiązuje do wyglądu baterii umywalkowej. Nowością w ofercie uznanego wytwórcy armatury - firmy Grohe są właśnie korki do umywalek dopasowane kolorystycznie do oferowanych przez tego producenta baterii. Dostępne są w wielu kolorach i wersjach wykończenia powierzchni.

 

 

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze korka do umywalki jest jego funkcjonalność. Popularne i wygodne w codziennym użytkowaniu są korki typu "klik-klak", czyli z zamknięciem na zatrzask. Aby otworzyć lub zamknąć odpływ wody wystarczy przycisnąć  pokrywę korka. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i pomaga łatwo utrzymać całą umywalkę w czystości. Pamiętajmy, że pokrywę korka należy czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. W praktyce oznacza to całkowity zakaz stosowania zmywaków czy ostrzejszych szmatek, które mogłyby porysować ozdobną powłokę korka. Korki typu "klik-klak" ze względu na możliwość zamknięcia odpływu wody należy stosować tylko i wyłącznie do umywalek z otworem przelewowym. To gwarantuje, że nawet jeśli zamkniemy korek, odkręcimy wodę i się zagapimy, to woda nie wyleje się z umywalki, tylko przeleje się do otworu przelewowego, a stamtąd trafi do kanalizacji. Analogicznie do umywalek niewyposażonych w otwór przelewowy należy montować korek bez możliwości zamknięcia odpływu wody, jak na przykład Catalano Piletta Ceramica.

Odpływy wannowe

Subtelnym szczegółem poprawiającym komfort korzystania z łazienki, a konkretnie z wanny jest zastosowanie systemu napełniającego przez przelew. Jednym z takich rozwiązań jest Grohe Talentofill zestaw odpływowy do wanny z funkcją napełniania wodą. Jego działanie jest proste i polega na napełnianiu wody przez element zamontowany na ściance wanny w miejscu otworu przelewowego. Przekręcenie tego elementu powoduje, że za sprawą cięgna, zamyka lub otwiera się odpływ w dnie wanny. Odkręcenie dopływu wody sprawia, że woda nalewa się do wanny bezszelestnie, właśnie dzięki umiejscowieniu napływu wody na ściance wanny.

Węże prysznicowe

Ważnym elementem wpływającym na komfort korzystania z natrysku jest wąż prysznicowy. Odpowiedni dobór dotyczy przede wszystkim takich parametrów jak długość i materiał wykonania. Najpopularniejsze są węże o długościach z przedziału 100 - 200 cm. Długość należy dobrać do wielkości kabiny prysznicowej, wzrostu użytkowników oraz naszych przyzwyczajeń w sposobie korzystania z natrysku. Nowoczesne tworzywa sztuczne, z których są produkowane węże, mają gładką powierzchnię ułatwiającą utrzymanie czystości. Posiadają wzmocnienia zabezpieczające przed załamywaniem się węża, a większość modeli ma system zapobiegający skręcaniu przewodu. Są świetną alternatywą dla klasycznych węży metalowych. Węże prysznicowe występują także w różnych wersjach kolorystyczny dopasowanych do armatury.

 

 

Pozostałe elementy, takie jak uchwyty i przyłącza prysznicowe powinny być dobrane do konkretnego modelu węża i słuchawki prysznicowej, dlatego najlepiej zdecydować się na rozwiązania od jednego producenta.

Inne akcesoria

Jak zmienić charakter naszej łazienki, by upodobnić ją do strefy SPA? Prosty zabieg polega na dodaniu do naszej wanny zagłówka. Takie akcesoria do wanien pozwolą nam czerpać jeszcze więcej przyjemności z kąpieli. Wszystkich dodatków, które potrafią zmienić oblicze naszej łazienki, nie sposób wymienić. Takie akcesoria jak haczyki, uchwyty, poręcze, półki, dozowniki do mydła i wiele innych elementów wyposażenie warto dobierać tak, by stanowiły spójną całość ze stylem, w którym została urządzona łazienka. Pomimo że te elementy są niewielkie, to mogą subtelnie podkreślać charakter pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Dobrze zaplanujmy miejsce montażu każdego z elementów, ponieważ będzie to miało bezpośrednie przełożenie na wygodę korzystania z łazienki. Warto zawczasu się zastanowić gdzie będzie najwygodniej odwieszać szlafrok, albo czy ręcznik wiszący na uchwycie będzie w zasięgu ręki kiedy skończymy brać kąpiel lub prysznic. Choć omówione w artykule aspekty można określić mianem „szczegół”, to właśnie suma tych szczegółów tworzy łazienkę o wyjątkowym charakterze.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel