help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

5 kroków do wymiany wanny na prysznic. Praktyczny poradnik, jak zrobić to bez kapitalnego remontu

2023-07-18
5 kroków do wymiany wanny na prysznic. Praktyczny poradnik, jak zrobić to bez kapitalnego remontu

Na myśl o kapitalnym remoncie łazienki odczuwasz stres i zniechęcenie? Pamiętaj, że istnieją różne sposoby na szybki i skuteczny lifting wnętrz! Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób sprawnie wymienić wannę na prysznic w 5 prostych krokach. Zwiększ komfort w Twojej łazience i zdecyduj się na kabinę prysznicową.

kabina prysznicowa kwadratowa 90x90 cm -  Deante Cubic  KTI 043P

Dlaczego warto wymienić wannę na prysznic?

Każdy człowiek ma indywidualne nawyki kąpielowe. Niektórzy lubią wielogodzinne, relaksujące kąpiele w wannie. Inni zaś preferują szybki prysznic wieczorem lub rano. Dlaczego warto zdecydować się na montaż prysznica? Jest to bez wątpienia najlepsza opcja dla osób zabieganych, które nie chcą tracić czasu na żmudne przygotowywanie kąpieli. Prysznic jest też świetnym rozwiązaniem, gdy wolisz myć się bezpiecznie i komfortowo w pozycji stojącej.

wanna wolnostojąca 158x77 cm - Emporia Marmite Luna LUNA0001

Wiele osób zastanawia się nad wymianą wanny na prysznic ze względów ekonomicznych. W obliczu rosnących cen mediów warto bowiem szukać oszczędności i urządzeń, za pomocą których można zmniejszyć zużycie wody. Pod względem finansowym natrysk jest bezkonkurencyjny w stosunku do wanny czy głębokiego brodzika. Biorąc szybkie, kilkuminutowe kąpiele, oszczędzasz wiele metrów sześciennych wody. Stosując nowoczesne zestawy prysznicowe, wyposażone w perlatory, jesteś w stanie zmniejszyć zużycie wody nawet o 50-70%. Również zakup nowoczesnej baterii prysznicowej to doskonały sposób na oszczędność wody i pieniędzy. O tych poradach należy pamiętać już na etapie projektowania łazienki, niemniej jeśli masz ją już gotową — nie martw się, wkrótce dowiesz się jak dokonać zmian bez poważnego remontu.

kabina prysznicowa kwadratowa 80x80 cm - Deante Funkia KYC 442K

Jakie są zalety wymiany wanny na prysznic?

Jakie inne zalety może mieć wymiana wanny na prysznic? Dzięki niej zyskujesz dodatkową przestrzeń w swojej łazience. W praktyce jest to od 50 cm nawet do 100 cm, w zależności od wielkości wanny oraz wymiarów nowego brodzika (lub ścianek prysznicowych, przeznaczonych do montażu bez brodzika).

ścianka prysznicowa 70 cm - Sanswiss Eco-Line ECOF 0700 50 02

Jeśli Twoja łazienka jest mała i nieustawna, zrezygnuj z dużej wanny. Wanna musi być dopasowana do wielkości łazienki. Takie urządzenie optycznie zmniejsza bowiem wnętrze i sprawia, że nie wygląda ono najlepiej. Wąski, zgrabny prysznic ułatwia zachowanie ergonomii oraz wygody w ciasnym pomieszczeniu. Miejsce, zaoszczędzone dzięki niemu, przydaje się na przykład do montażu półek, regałów czy pralki.

kabina prysznicowa kwadratowa 80x80 cm - Deante Abelia KTA 042P

5 kroków, które należy wykonać, wymieniając wannę na prysznic

Planujesz demontaż wanny i zastanawiasz się, od czego zacząć prace w swojej łazience? Zanim przystąpisz do działania, dokonaj pomiarów pomieszczenia. Ustal, ile miejsca zamierzasz przeznaczyć na prysznic i skompletuj niezbędne akcesoria montażowe:

● nowy syfon wraz z odpływem,

● kołnierz z pokrywą zamykającą,

● uszczelnienie,

● armaturę: baterie, słuchawkę prysznicową, deszczownicę.

kabina prysznicowa walk-in 100 cm - Deante Mokko KQM 030P

Oczywiście tradycyjne kabiny prysznicowe nie są jedynym, dostępnym rozwiązaniem. Możesz bowiem zastosować jedynie minimalistyczną ściankę prysznicową i odpływ liniowy, ukryty w podłodze.

Na czym polega wymiana wanny na prysznic? Oto 5 podstawowych kroków, które musisz wykonać, by sprawnie przeprowadzić remont łazienki i wstawić do niej prysznic z brodzikiem

kabina prysznicowa typu walk-in 80 cm - Omnires Marina 5902539816044

Krok nr 1: wanna — demontaż

Prace, związane z przebudową łazienki zacznij od usunięcia wanny. Jeżeli jest to wanna przymocowana do ścian i zabudowana, niestety nie obejdzie się bez kucia. Zdejmij warstwę silikonu i ściągnij pozostałe elementy uszczelnienia. Następnie zakręć dopływ wody i zdemontuj syfon, rury oraz baterię. W przypadku wanny wolnostojącej demontaż jest również bardzo prosty: musisz jedynie usunąć elementy odpływowe i silikony (silikon najczęściej występuje w wannach wolnostojących, pozbawionych nóżek).

wanna prostokątna 150 x 70 cm - Kaldewei Saniform Plus 111600010001

Krok 2: przygotowanie podłoża i ścian

Po usunięciu wanny czas wykonać kolejne kroki: przygotuj do montażu ściany oraz podłoże. Za pomocą nożyka zeskrob z płytek resztki klejów i silikonów. Dokonaj przymiarki brodzika i, jeśli okaże się to konieczne, uzupełnij płytki na ścianie lub podłodze.

Zwróć uwagę na fakt, że problem brakujących płytek pod wannami dotyczy głównie instalacji w starym budownictwie. Jeszcze w latach 70. i 80. ubiegłego wieku często nie stosowano kafelków w miejscach niewidocznych. Planując remont łazienki i wymianę wanny, miej więc na uwadze, że odzyskaną, wolną przestrzeń musisz na nowo wyłożyć płytkami lub mozaiką. Materiały powinny być dopasowane wielkością i kolorystyką do istniejącej zabudowy.

syfon do brodzika 90 mm - Sanswiss SIWM

Krok 3: dopasowanie syfonu, montaż brodzika

Wykonując demontaż wanny, zwróć uwagę, gdzie znajduje się odpływ punktowy i dopasuj do niego odpowiedniej wielkości rury. Za pomocą silikonu zabezpiecz połączenia odpływu i syfonu, a następnie przystąp do montażu brodzika. W opcji masz zarówno brodziki zabudowane, jak i modele z bocznymi, wyjmowanymi listwami. Każdy, nowoczesny brodzik ma również system regulowanych nóżek, które ustawiasz z pomocą poziomicy, uwzględniając spadek odpływu.

brodzik 1/4 koła 90 x 90 cm - Marmite Pure 4538

Pamiętaj, by dokładnie zakleić i uszczelnić pionowe i poziome części brodzika, które będą bezpośrednio dotykać ścian lub podłogi. W końcowej fazie instalacji brodzika starannie i z wyczuciem dokręć elementy mocujące syfonu. Możesz też dodatkowo zabezpieczyć je silikonem.

Krok 4: montaż baterii prysznicowej

Jednym z najtrudniejszych etapów montażu prysznica jest bez wątpienia instalacja baterii. Musisz bowiem dostosować jej wysokość do swoich potrzeb. Baterie nad wanną znajdują się zwykle nisko, nie więcej niż 60 cm od podłogi. W przypadku urządzeń prysznicowych wysokość ta powinna wynosić co najmniej 1 m (optymalnie 1, 2 m lub 1,3 m).

bateria jednouchwytowa - Hansgrohe Talis E 71745670

Jak wygląda przebudowa instalacji hydraulicznej i zamiana baterii wannowej na prysznicową? Jeżeli nie chcesz skuwać płytek, skorzystaj z czterościennych kabin montażowych. Obecnie na rynku znajdziesz wiele ciekawych modeli ścianek, które z łatwością dopasujesz do swojej łazienki. Rury doprowadzające wodę do prysznica połącz z mimośrodami i wężykami hydraulicznymi. Przymocuj baterię do listwy montażowej i sprawdź, czy urządzenie działa prawidłowo.

zestaw prysznicowy - Grohe Essence GROHE-PGC-6.6

Krok 5: wykonanie montażu i uszczelnienia ścianek kabiny prysznicowej

Przesuwne ścianki kabin prysznicowych zapewniają oszczędność miejsca i skuteczną ochronę przed bryzgami wody. W końcowej fazie zainstaluj je pod prysznicem na specjalnych profilach montażowych. Do statycznych ścianek bocznych mocujesz zwykle pionowe uszczelki, dołączone w zestawach. Elementy przesuwne kotwiczysz zaś na prowadnicach i instalujesz uchwyty. Upewnij się, że mechanizm przesuwny pracuje płynnie i bez oporów. Na styku listew montażowych, ścian i brodzika połóż warstwę silikonu, by zapobiec wyciekom.

bateria prysznicowa - Vitra Minimax S A41996EXP

Podsumowanie — zdecyduj się na kabinę prysznicową

Wymiana wanny na prysznic jest nie tylko modnym rozwiązaniem. Wbrew pozorom taka zamiana podnosi funkcjonalność pomieszczenia oraz uławia utrzymanie czystości. Miej na uwadze fakt, że każda łazienka stanowi indywidualny projekt. Przedstawione wyżej kroki, dotyczące techniki szybkiego montażu należy zaś każdorazowo skonfrontować z instrukcją producenta wybranego modelu brodzika i kabiny prysznicowej.

 

słuchawka / główka prysznicowa - Hansgrohe Raindance Select E 26520670

Nie lubisz majsterkować i nie wiesz, jak bez kucia wymienić wannę na prysznic? Skorzystaj z pomocy profesjonalnego montera – to oszczędność Twojego czasu i pieniędzy! Najciekawsze, ekonomiczne i ekologiczne kabiny oraz armaturę znajdziesz na BANYO.pl. Obejrzyj katalog dostępny na naszej stronie, wybierz produkt i komfortowo, bez wychodzenia z domu zamów produkty na miarę swoich potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel