BANYO inspiruje: Małe wanny, duże pomysły. 7 inspirujących projektów

Owalne, prostokątne i asymetryczne wanny świetnie sprawdzają się zarówno w aranżacjach łazienek klasycznych, jak i nowoczesnych. Jak wkomponować te urządzenia sanitarne w wąskie, nieustawne, ograniczone przestrzenie? Oto 7 inspirujących propozycji BANYO!
Dlaczego warto zastosować wannę w aranżacji łazienki?
Wolnostojące lub zabudowane wanny stanowią charakterystyczny element wyposażenia wnętrz w domach prywatnych i w luksusowych apartamentach. Możesz je spotkać w przestronnych, dużych pomieszczeniach. Występują też w łazienkach małych, typowych dla kamienic i wielorodzinnych bloków.
Dlaczego w projektach łazienek to właśnie wanny odgrywają często kluczową rolę? Powodów jest co najmniej kilka. Mając wannę, możesz zażywać ciepłych, długich kąpieli, gdy tylko masz na to ochotę. Wysokie krawędzie wanien skutecznie uniemożliwiają rozpryskiwanie się wody. Na szczególną uwagę zasługuje też wielość kształtów i wykończenie ścianek wanien. Z łatwością dobierzesz więc wielkość i kolor wanny do swojego wnętrza.
Wolnostojąca wanna – luksus dla najbardziej wymagających
Masz niewielką łazienkę i nie wiesz, jak dodać jej prestiżu i funkcjonalności? To proste – wybierz wolnostojące wanny Besco z nóżkami lub dnem, mocowanym do podłoża. Tego typu wanny znajdziesz w różnych rozmiarach, na przykład: 150 cm × 75 cm, 150 cm × 80 cm czy 170 cm × 80 cm (na przykład: Besco Ayla wanna wolnostojąca). W opcji masz modele przyścienne i klasyczne, wolnostojące. Dzięki nim mała łazienka z wanną latami wygląda ekskluzywnie. Wolnostojące wanny tworzą też stylowe połączenia z wolnostojącymi umywalkami i podwieszanymi miskami WC.
Klasyczne wanny z nogami zamiast wanien zabudowanych
Czy to prawda, że mała wanna w łazience nie powinna mieć nóżek, ponieważ zabierają cenną przestrzeń? Oczywiście, że nie! Nowoczesne wanny zaprojektowano w taki sposób, by można je było bez trudu wkomponować nawet w niewielkie przestrzenie. Są to m.in. modele w stylu Besco Otylia 160 cm × 77 cm i 170 cm × 77 cm z nogami złotymi lub białymi.
Chcesz wizualnie nadać swojej łazience lekkości i podkreślić jej charakter? Wąska, profilowana wanna z nóżkami będzie idealnym wyborem! Koniecznie zwróć uwagę na modele wanien BANYO typu: Besco Zoya wanna wolnostojąca przyścienna prawa (150 cm × 75 cm) czy Besco Vista wanna wolnostojąca przyścienna (160 cm × 75 cm).
Przyścienne, małe wanny do nieustawnych wnętrz
Nie podobają Ci się modele wanien z nóżkami? Masz niekorzystny rozkład w swojej łazience i szukasz sposobu, jak optymalnie wykorzystać jej metraż? Dobrym rozwiązaniem będzie wanna wolnostojąca przyścienna, czyli taka, której boczna krawędź dotyka jednej ze ścian pomieszczenia. Modele tego typu występują w różnych wariantach. Przypominają klasyczne, owalne balie, mają też kształt prostokątny. W projektach łazienek o niewielkich metrażach wanny przyścienne występują zarówno pod oknami, jak i przy ściankach działowych. Urządzeń nie trzeba zabudowywać z trzech stron, co daje duże możliwości aranżacyjne.
Owalna wanna, zamiast brodzika
Jak ożywić wnętrze i przełamać monotonię w małej łazience z wanną? Mamy gotowe rozwiązanie! Zamiast brodzików i wanien prostokątnych wybierz wanny owalne! Są one bez wątpienia jednymi z najgorętszych hitów współczesnych aranżacji. Owalne modele bardzo efektownie wyglądają w każdej łazience, są również komfortowe i ponadczasowe. Pamiętaj jednak o tym, że zajmują one zwykle więcej miejsca niż wanny przyścienne i brodziki.
Asymetryczne wanny: alternatywa dla wanien owalnych i prostokątnych
Masz wnętrza o nietypowym układzie? A może cenisz nieszablonowe wzornictwo i chcesz, by Twoja mała łazienka z wanną wyróżniała się designem? Postaw na wanny asymetryczne. To modele w kształcie wielokątów lub łuków, zaprojektowanych z myślą o ergonomii przestrzeni i niewymiarowych pomieszczeniach. Wanny asymetryczne lewe, prawe i owalne sprawdzą się w strefach narożnych i we wnękach. Dzięki nim wykorzystujesz w pełni każdy centymetr swojej łazienki.
Narożna wanna, czyli ergonomia i oszczędność przestrzeni
Wspomniane powyżej wanny narożne występują m.in. w projektach łazienek wąskich i nieustawnych. I nic w tym dziwnego, ponieważ są one doskonałą alternatywą dla brodzików i zwykłych wanien prostokątnych, które często nie mieszczą się w ciasnych pomieszczeniach.
Narożna, mała wanna w łazience na planie kwadratu pozwoli Ci uporządkować przestrzeń i uczynić ją w pełni funkcjonalną. W opcji masz modele lewe i prawe, większe i mniejsze (140 cm × 95 cm, 150 cm × 70 cm, 170 cm × 110 cm), więc z łatwością urządzisz swoje wnętrze.
Wanny z zagłówkiem – rozwiązanie dla wymagających
W aranżacjach łazienek luksusowych nie może zabraknąć stylowych zagłówków do wanien. Zagłówek pełni bowiem kilka istotnych funkcji: stabilizuje głowę podczas kąpieli i dodaje wannom uroku. Te praktyczne akcesoria znajdziesz w różnym kształcie i kolorach (białym, szarym, srebrnym, czarnym itd.). Rozważ montaż zagłówka, jeśli chcesz stworzyć prawdziwie nowoczesną i komfortową strefę domowego relaksu.
Jak więc widzisz, między bajki można odłożyć stwierdzenie, że wanny nie nadają się do małych łazienek. Wręcz przeciwnie – te stylowe urządzenia ułatwiają organizację przestrzeni w sposób przemyślany i estetyczny.