help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Deszczownica czy słuchawka pod prysznicem?

2022-04-21
Deszczownica czy słuchawka pod prysznicem?

Skorzystanie z prysznica to sposób na szybką kąpiel. Jednak pod prysznicem można także spędzić nieco więcej czasu i zrelaksować się pod strumieniami gorącej wody. Nowoczesne wyposażenie kabin prysznicowych i nowoczesne sposoby aranżacji tej przestrzeni temu sprzyjają. Sprawiają, że prysznic może być ważnym elementem naszej domowej strefy relaksu. Jaką armaturę wybrać pod natrysk? Czy warto zamontować deszczownicę? Czy słuchawka pod prysznicem jest wystarczająca? Zobaczmy!

Jakie są zalety deszczownicy?

Deszczownica pod prysznic to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Taka armatura łazienkowa wynosi przyjemność z kąpieli na wyższy poziom. Wiele strumieni wody spadających z góry na nasze ciało zapewnia nam wyjątkowy relaks. Praktycznym aspektem jest to, że przy korzystaniu z deszczownicy mamy całkowicie wolne ręce, ponieważ nie musimy trzymać słuchawki prysznicowej. Z całą pewnością deszczownica do prysznica pozwala na niezwykle nowoczesną aranżację tej przestrzeni. Przy instalacji deszczownicy, jedynymi widocznymi elementami jest wylewka montowana do sufitu lub do ściany, oraz element sterujący — bateria prysznicowa. Ta ostatnia jest najczęściej baterią podtynkową, taką jak na przykład Grohe Essence. Dzięki ukryciu praktycznie całej baterii i instalacji w ścianie przestrzeń prysznica wygląda niezwykle estetycznie. Można więc ją z łatwością urządzić w minimalistycznym stylu. 

Deszczownica może być także zamontowana jako dodatek do innego elementu wyposażenia naszej łazienki. Deszczownica do wanny to sposób na podniesienie funkcjonalności naszej łazienki, bez konieczności montażu oddzielnej kabiny prysznicowej. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w mniejszych łazienkach. Warto wtedy zastosować uniwersalny lub dedykowany do danego modelu wanny parawan nawannowy. Zapobiegnie on nadmiernemu rozchlapywaniu wody.

Jak zamontować deszczownicę?

Montaż deszczownic jest stosunkowo prosty. Niezbędne jest wykonanie instalacji łączącej baterię z wylewką. Obecnie większość deszczownic jest montowana do specjalnego elementu podtynkowego, który, podobnie jak baterię podtynkową należy osadzić przed ułożeniem płytek. Najważniejszy i kluczowy jest więc montaż elementów podtynkowych oraz trwałe połączenie ich z pomocą instalacji ukrytej w ścianie. A na jakiej wysokości deszczownica powinna być zamontowana? Jest przyjęte, że deszczownica powinna znajdować się 210 - 220 cm od poziomu posadzki. Oczywiście, jeśli w ramach aranżacji naszej łazienki chcemy ją umieścić wyżej, to teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie. Należy tylko pamiętać, że im wyżej jest deszczownica, tym bardziej będzie się rozchlapywać woda uderzająca w posadzkę. Dlatego należy zadbać o odpowiednią wielkość przestrzeni na prysznic — im wyżej zamontowana deszczownica, tym większa powinna być kabina prysznicowa lub przestrzeń natrysku. Dobrze też pamiętać o tym, że woda spadająca z większej wysokości może niektórym użytkownikom dawać nieprzyjemny efekt uderzenia. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, zależna od osobistych preferencji. Wysokość montażu deszczownicy można także wyznaczyć na podstawie wzrostu najwyższego użytkownika. Zakłada się, że ok. 20 - 30 cm zapewnia wystarczającą przestrzeń, na przykład na swobodne umycie głowy. Poza montażem deszczownicy należy zadbać o jak najlepsze odwodnienie tej przestrzeni. Najefektywniejszą metodą jest montaż odpływu liniowego. Uznanym producentem odpływów liniowych jest firma Denate. Jeśli stawiamy na gotowe brodziki i kabiny na pewno znajdziemy coś trafiającego w nasze gusta w ofercie firmy Sanswiss.

Czy może jednak klasyczna słuchawka prysznicowa?

Słuchawki pod prysznic to dobrze znane rozwiązanie. Są one niezwykle praktycznym i wszechstronnym elementem wyposażenia łazienki. Dzięki zamontowaniu takiej ręcznej wylewki prysznicowej na elastycznym wężu możemy z jej pomocą skierować strumień wody w dowolne miejsce. Z ich pomocą łatwo jest umyć przykładowo głowę małemu dziecku. Osoby starsze lub niepełnosprawne mogą korzystać z kąpieli, siedząc na siedzisku. Ponadto wiele nowoczesnych modeli słuchawek ma możliwość regulacji natężenia i rodzaju strumienia. Od skupionego, którym możemy wymasować nasze ciało, po bardziej rozproszony, dający niemalże efekt deszczownicy. Wylewka typu „słuchawka” może też bez przeszkód być zamontowana na pewnej wysokości, umożliwiając tym samy korzystanie z natrysku z wolnymi rękoma. Jak widać, słuchawki pod prysznic mają wiele zalet. Ale czy są lepsze od deszczownic?

Od czego zależy wybór?

Wybór pomiędzy deszczownicą do prysznica a wylewką typu „słuchawka” jest sprawą indywidualną. Deszczownica to bardzo nowoczesny element wyposażenia wnętrza. Zapewnia też dużą przyjemność podczas korzystania z natrysku. Jest to także sposób na minimalistyczne wykończenie przestrzeni pod natryskiem. Jeśli jednak względy praktyczne i funkcjonalność przeważa, to warto zdecydować się na słuchawkę prysznicową.

Deszczownica czy słuchawka — co wybrać?

Odpowiedz na to pytanie jest prosta — jedno i drugie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pod prysznicem zamontować oba te rozwiązania. Dedykowane baterie są w stanie obsłużyć kilka odbiorników wody, a my wygodnie możemy się przełączać pomiędzy deszczownicą a ręczną słuchawką. Jeśli w naszym domu mamy kilka łazienek, wtedy możemy zdecydować się na rozdzielenie funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń i urządzenie w jednej efektownego, dużego prysznica bez brodzika, z użyciem tylko i wyłącznie deszczownicy.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel