help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Do jakich wnętrz pasuje umywalka nablatowa? Jakie są jej zalety?

2023-06-22
Do jakich wnętrz pasuje umywalka nablatowa? Jakie są jej zalety?

Na pytanie, do jakich łazienek pasuje umywalka nablatowa, dużo łatwiej odpowiedzieć wymieniając, do jakich nie pasuje. Umywalki stawiane na blacie świetnie komponują się z większością popularnych i modnych trendów w stylizacji wnętrz. To właśnie jedna z wielu zalet tego rodzaju umywalek. Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu naszej łazienki w konkretnym, założonym przez nas stylu? Jak  wykorzystać oraz wyeksponować wszystkie zalety umywalek nablatowych? Odpowiedzi poznamy w tym artykule.


umywalka nablatowa Catalano Green — 140APGRLX00

Umywalka — nieodłączna część każdej łazienki

Umywalki to niewielkie, ale niezwykle istotne urządzenia, które są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Skąd właściwie pochodzą i jak wyglądała ich ewolucja? Pora na fascynującą podróż w czasie, by poznać historię umywalek i odkryć, w jaki sposób zyskały one swoją popularność.

Początki umywalek sięgają starożytności, gdy ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z konieczności utrzymania higieny osobistej. Starożytni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie, stosowali różne metody mycia rąk i twarzy. W tamtych czasach umywalki były jednak znacznie prostsze i bardziej prymitywne niż dzisiejsze modele.

Rozwój umywalek w formie, którą znamy dzisiaj, nastąpił w okresie renesansu w Europie. Wówczas pojawiły się niewielkie miski lub naczynia, które umieszczano na blatach lub komodach. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w XIX wieku wraz z postępem technologii ceramicznej. To właśnie wtedy umywalki zrobione z ceramiki zaczęły zdobywać popularność i stały się bardziej dostępne dla szerszego grona odbiorców.

 

Umywalka nablatowa Defra Isla — L5050

Wraz z upływem czasu, umywalki zaczęły ewoluować pod względem designu, kształtu i materiałów używanych do ich produkcji. Obecnie możemy znaleźć umywalki wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, szkło, metal czy nawet naturalny kamień. Dzięki temu mamy możliwość dostosowania umywalek do różnych stylów i preferencji aranżacyjnych, co pozwala nam stworzyć unikalną i estetyczną łazienkę.

Nablatowa, czyli jaka?

Umywalki nablatowe są montowane na przygotowanym do tego celu fragmencie blatu, który może być samodzielnym elementem, lub zwieńcza stojące pod nim szafki. Istnieje także możliwość montażu takiej umywalki bezpośrednio na dopasowanej do jej rozmiaru konsoli lub szafki. Przygotowanie powierzchni blatu polega na wykonaniu otworu w miejscu montażu odpływu z umywalki.

Jeśli zdecydujemy się na baterię stojącą montowaną do blatu, to w blacie należy także przewidzieć otwór do jej montażu. Bateria montowana do ściany wymaga umiejscowienia przyłączy wody ciepłej i zimnej, na odpowiedniej wysokości (ok. kilkunastu centymetrów ponad górnym licem umywalki), oraz dedykowanego elementu podtynkowego, montowanego przed układaniem płytek.

umywalka nablatowa Vitra ArchiPlan — 4423B003-0016

Decyzję dotyczącą wyboru baterii należy podjąć jeszcze na etapie prac budowlanych lub remontowych, kiedy prowadzone są prace przy instalacji hydraulicznej. Umywalki nablatowe występują w wielu kształtach: prostopadłościennych, owalnych, asymetrycznych. Często przybiera formę podobną do misy stojącej na blacie.

Wybór umywalek nablatowych jest bardzo duży, producenci ceramiki użytkowej wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu Klientów, którzy oczekują produktu nie tylko użytkowego, ale mającego niepowtarzalną stylistykę. Mnogość form i kształtów sprawia, że umywalki nablatowe można dopasować do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Co zrobić by umywalka pasowała do stylizacji naszej łazienki?

Umywalka o wielu obliczach

Holistyczne podejście do kreowania najbliższej nam przestrzeni i chęć nadania jej spójnego wyglądu — czyli stylu — to bardzo dobra decyzja. Świadczy nie tylko o posiadanym zmyśle estetyki, ale jest także praktyczna. We wnętrzach, które są stylistycznie przemyślane, żyje się po prostu przyjemniej.

umywalka nablatowa Emporia Rubi New — LT-2196

Na co skierować uwagę dobierając umywalkę nablatową do przestrzeni kreowanej w konkretnym stylu? Na konkretnych przykładach, przeanalizujmy, do jakich stylów wnętrzarskich pasują umywalki nablatowe.

Styl nowojorski — być może z łazienką urządzoną w tym stylu w pierwszej kolejności kojarzą nam się klasyczne płytki ceramiczne typu „subway”. Jest to bardzo słuszne skojarzenie, a do tych wyjątkowych płytek, masywnego blatu, pasuje umywalka nablatowa. Wiele stylizacji łazienek w stylu nowojorskim, wykorzystuje właśnie ten rodzaj umywalek.

Styl glamour to wnętrza, w których panuje blask. Często zawdzięczamy go obecności złotych lub srebrnych dodatków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nasza umywalka też był glamour. Ciekawą propozycją są umywalki Vitra Jewels, a konkretnie modele ze złotym lub miedzianym wykończeniem. Te umywalki, same w sobie, to małe dzieła sztuki glamour. Uzupełnione o połyskującą baterię stojącą będą kluczowym elementem, każdej stylizacji w tym stylu.

umywalka nablatowa Vitra Water Jewels — 4334B073-0016

 

● Do łazienki w stylu minimalistycznym pasują umywalki nablatowe o wyrazistych, geometrycznych kształtach, oraz cienkich, niemal pionowych ściankach. Włoska firma Catalano, posiada w ofercie serię New Zero, której umywalki trafią w gusta osób lubiących minimalistycznie, ale jednocześnie modnie urządzone przestrzenie.

Umywalka nablatowa Catalano New Zero — 14535ZE00

 

● Dla popularnego stylu skandynawskiego dobrym wyborem będą klasycznie białe umywalki, o prostokątnych kształtach, przełamanych zaokrągleniami narożników i wewnętrznej części umywalki. Umywalka do skandynawskiej łazienki powinna posiadać baterię zamontowaną na umywalce. Takie połączenie świadczy o praktycznym i funkcjonalnym podejściu.

umywalka nablatowa Catalano Green LUX 65 —  165GRLXN00

Styl francuski. Umieszczenie zestawu dwóch okrągłych umywalek, na konsoli z rzeźbionymi, bogato zdobionymi nogami to idealny sposób na wkomponowanie umywalki nablatowej w bogate wnętrza w stylu francuskim. Taką stylizację należy uzupełnić o stojące baterie umywalkowe, z kurkami inkrustowanymi porcelaną.

Styl nowoczesny, to nowoczesne formy i kształty, a takie przybierają umywalki nablatowe. Umywalka Catalano Horizon, zestawiona z nowoczesną baterią to esencja designu, prostego w formie, a jednocześnie wyjątkowego, dzięki zachowaniu idealnych proporcji. 

umywalka nablatowa Catalano Horizon —  170AHZNS

Styl egzotyczny — do tak urządzonej łazienki także pasuje opisywany rodzaj umywalek. Sięgając po modele o asymetrycznych, organicznych kształtach, nawiążemy do kształtów i form występujących w przyrodzie. Na rynku dostępne są modele umywalek, które przypominają na przykład zawinięty liść, w którym gromadzi się woda, niczym w umywalce.

Styl klasyczny — choć mogłoby się wydawać, że do tego stylu, bardziej będą pasować „klasyczne” wiszące umywalki, to umywalki nablatowe równie dobrze się sprawdzą w takich wnętrzach. Warto wybrać modele o prostych kształtach, z ewentualnym dodatkiem dodatkowych przetłoczeń, pełniących typowo ozdobną rolę. Dużo będzie zależało od tego, na czym postawimy umywalkę. To rodzaj zastosowanej konsoli lub szafki nada całości klasycznego stylu.

Dopasowanie umywalki do stylu wnętrza

Niektórym wnętrzom stylu i charakteru nadają inne elementy niż umywalka. To najczęściej szczególne zestawienie kolorów, wzorów i faktur, lub użycie konkretnych materiałów wykończeniowych. Są to takie style jak na przykład: boho, marynistyczny i eklektyczny.

umywalka nablatowa Emporia Forlan — LT-3003

Nie oznacza to jednak, że do tak urządzonych łazienek nie będą pasować umywalki nablatowe, Każda łazienka i toaleta potrzebuje umywalki. Opisywany rodzaj umywalek można wykorzystać także tam, gdzie będzie elementem dopełniającym dla danego stylu, czy wręcz neutralnym, nie tracąc przy tym swoich właściwości funkcjonalnych.

W takich przypadkach świetnie sprawdzą się modele umywalek nawiązujące do klasyki, z zaokrąglonymi krawędziami, niczym w dobrze znanych umywalkach wiszących, ale jednak w formie umywalek nablatowych. Jak każdy element wyposażenia naszych domów i mieszkań, także umywalki nablatowe, trzeba dopasować do stylu łazienki. Pewne style mogą być pod tym względem bardziej wymagające. Są to takie style jak na przykład: vintage, prowansalski, rustykalny.

Dzięki szerokiej ofercie producentów i do tych styli umywalka nablatowa będzie pasować. Pamiętajmy, że urządzając i dekorując nasze wnętrza, niezależnie czy robimy to sami, czy z pomocą projektanta, to my mamy się czuć w nich dobrze.

Jeśli chcemy połączyć jakieś style, to na pewno znajdziemy sposób by to zrobić i uzyskać wyjątkową i niepowtarzalną przestrzeń. Dlatego, jeśli umywalka nablatowa jest naszym wyborem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dopasować ją do każdego wnętrza.

umywalka nablatowa Villeroy&Boch Loop&Friends —  51511001

Umywalki nablatowe i sposoby montażu baterii

Montaż baterii jest nieodzownym elementem przy tworzeniu funkcjonalnej i estetycznej łazienki z umywalką nablatową. Istnieje kilka różnych sposobów montażu, które pozwalają na dopasowanie baterii do indywidualnych preferencji i stylu aranżacji. Przyjrzyjmy się bliżej tym sposobom, aby dowiedzieć się, jak można osiągnąć harmonijny i praktyczny układ w łazience.

● tradycyjny montaż na blacie — w tym przypadku bateria jest umieszczana na blacie, bezpośrednio za umywalką nablatową. Jest to popularne rozwiązanie, które nadaje łazience klasyczny i elegancki wygląd. Montaż na blacie zapewnia również wygodny dostęp do baterii i ułatwia jej obsługę.

● montaż na ścianie — bateria jest zamontowana na ścianie, nad umywalką nablatową. To rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni na blacie, co szczególnie doceniane jest w mniejszych łazienkach. Montaż na ścianie daje również nowoczesny i schludny wygląd, tworząc minimalistyczny design.

Co do samej baterii — również montaż baterii bezdotykowej może okazać się dobrym rozwiązaniem. Ten innowacyjny produkt pozwala na obsługę za pomocą sensora, który reaguje na ruchy rąk. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także bardziej higieniczne, ponieważ minimalizuje kontakt z baterią. Montaż baterii bezdotykowej jest szczególnie popularny w miejscach publicznych, ale również znajduje swoje miejsce w domowych łazienkach.

umywalka nablatowa/ścienna GSI Kube X —  9454111

Nie ważne, który sposób montażu baterii wybierzesz, pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu do stylu i designu swojej łazienki. Wybierz baterię o odpowiedniej wysokości i formie, która będzie harmonijnie współgrać z umywalką nablatową oraz resztą wystroju. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z fachowcem, który doradzi Ci najodpowiedniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę zarówno estetykę, jak i funkcjonalność.

Zalety umywalek nablatowych

Niezależnie od rodzaju umywalki, zadanie tego elementu łazienki jest jednakowe, a co za tym idzie, jednakowa jest jego rola. Jednak tym, co wyróżnia umywalki nablatowe na tle innych, jest ich wygląd podyktowany sposobem montażu.

Te umywalki w każdej stylizacji wysuwają się na pierwszy plan. Są dobrze widoczne i wyeksponowane, bo są usytuowane ponad blatem, w przeciwieństwie na przykład do umywalek podwieszanych pod blatem lub wpuszczanych w całości w otwór w blacie. Te umywalki wymagają uszczelnienia za pomocą silikonu styku z powierzchnią na której stoją i styku z ścianą — jeśli do niej przylegają.

umywalka nablatowa GSI Pura —  884211

Poprawnie zamontowana umywalka nablatowa jest bardzo łatwa w utrzymaniu jej w czystości — a to coś, na czym każdemu zależy. W tym artykule omówiliśmy już, że dzięki różnorodności form, każdy znajdzie model umywalki odpowiedni dla siebie. A to kolejna zaleta. Umywalki nablatowe są modne, a między innymi dzięki nim, nasze łazienki będą stylizacyjnymi dziełami, niezależnie w jakim stylu będą urządzone.

Banyo.pl — Twoje źródło inspiracji

Odkryj niezliczone możliwości i ogromny wybór umywalek nablatowych, który czeka na Ciebie na Banyo.pl! W swojej ofercie posiadamy umywalki charakteryzujące się ciekawym designem, które z pewnością odnajdą się w każdym wnętrzu oraz stylu.

Umywalki nablatowe są chętniej wybierane przez Klientów, ponieważ w połączeniu z odpowiednio dobraną szafką tworzą harmonijną aranżację łazienki. W Banyo.pl dbamy o to, aby posiadać duży wybór umywalek nablatowych w magazynie, co sprawia, że możemy zapewnić naszym Klientom niezwykle szybki czas realizacji.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel