help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak dobrze urządzić i zaaranżować dużą łazienkę?

2021-11-25
Jak dobrze urządzić i zaaranżować dużą łazienkę?

Sposób na dużą łazienkę

Udana aranżacja łazienki to suma wielu decyzji. Im pomieszczenie do zaaranżowania jest większe, tym więcej materiałów wykończeniowych trzeba wybrać, a rozwiązań przemyśleć. Dobrym i sprawdzonym pomysłem na aranżacje łazienki o dużej powierzchni jest podzielenie jej na strefy. Choć to oczywisty zabieg, a taki podział wydaje się konieczny i powstaje samoistnie, to warto się mu przyjrzeć bliżej. Mając do dyspozycji duże pomieszczenie, szczególnie takie, które możemy zaprojektować od podstaw, warto przemyśleć podział, lokalizację i wielkość każdej ze stref. A jakie strefy możemy wyróżnić?

Pierwsza z nich to miejsce na umywalkę. Mając odpowiednią ilość miejsca, nie musimy ograniczać się do jednej. Możemy na przykład na dużym blacie ustawić dwie umywalki nablatowe. Poniższa wizualizacja przedstawia taką stylizację z zastosowaniem okrągłych umywalek z kolekcji Horizon od uznanego producenta, jakim jest firma Catalano.

Dodatkowo umywalkom może towarzyszyć toaletka, która będzie świetnym uzupełnieniem obszernej strefy kąpielowej. Takie miejsce do wygodnego makijażu doceni każda kobieta. Najpraktyczniej pod względem użytkowym będzie, kiedy umywalka lub umywalki będą zlokalizowane najbliżej wejścia do łazienki.

Kolejna strefa to miejsce na toaletę. W dużej łazience na pewno znajdzie się miejsce także na bidet, który jest funkcjonalny i znacząco podnosi komfort użytkowania. Toaleta i bidet mogą się znaleźć za wolnostojącą ścianą, która oddzieli nieco tę strefę od reszty pomieszczenia.

Ostatnia strefa to miejsce kąpieli. Mając dużą łazienkę, mamy wybór czy chcemy skorzystać z wanny, czy z natrysku. W obszernej, nowoczesnej łazience nie musimy wybierać pomiędzy instalacją jednego a drugiego. Jeśli przestrzeń nam na to pozwala, warto zaprojektować miejsce na wannę i na prysznic. Ta pierwsza może być wolnostojąca. To właśnie w dużym pomieszczeniu wanna wolnostojąca wygląda najlepiej. Nie sprawia wrażenia wciśniętej w ciasną przestrzeń. Jej bryłę można oglądać z każdej strony. Zarówno klasycznie wykończone pomieszczenie, jak i nowoczesna łazienka nabierze wyjątkowego charakteru dzięki ozdobie w postaci wolnostojącej wanny. Większa łazienka pozwala też na ustawienie w niej dużej wanny z hydromasażem. W takim pomieszczeniu warto postawić na natrysk bez kabiny i brodzika. Lepiej sprawdzi się obszerna strefa natrysku, której nie będzie ograniczać rozmiar brodzika czy kabiny. Podłogę i ścianę wykończą płytki spójne ze stylem pomieszczenia. Odpływ wody do kanalizacji zapewnią niezawodne rozwiązania jak na przykład odpływy liniowe firmy Wiper. W obszernej strefie natrysku idealnie sprawdzi się, chociażby deszczownica sufitowa Grohe. Jeśli dysponujemy naprawdę dużą ilością miejsca, możemy zastosować nawet dwie wylewki sufitowe lub ścienne.

 

Inspiracje dla łazienek o dużej powierzchni

Choć aranżacja łazienki może być wyzwaniem, szczególnie kiedy do wykończenia jest duże pomieszczenie, to z pomocą przychodzą nam producenci płytek, ceramiki łazienkowej i pozostałego wyposażenia. Oferują oni wiele ciekawych rozwiązań do dużej, nowoczesnej łazienki. A trzeba przyznać, że duże pomieszczenie pozwala na większą swobodę w wyborze materiałów. Można w nim zastosować płytki łazienkowe o dużym formacie. Płytki wielkoformatowe o wymiarze 120x120 cm, 120x240 cm i tym podobne świetnie się sprawdzą na sporych przestrzeniach. Tak wykończone płaszczyzny pasują do charakteru nowoczesnej łazienki, gdzie możliwe jest pełne podkreślenie wzoru takiej okładziny.

Wanny wolnostojące oraz wolnostojące umywalki stanowią ciekawą alternatywę dla ich „przyściennych” odpowiedników. Nie będąc ograniczeni brakiem miejsca, możemy sobie pozwolić na ustawienie wanny na środku pomieszczenia i odsunięciu umywalki nieco od ściany, by wyeksponować jej bryłę. Dodatkowym atrybutem podkreślającym wyjątkowy charakter pomieszczenia może być podest, na którym wspomniana wanna wolnostojąca stanie. Prezentowane na zdjęciu pomieszczenie to obszerna łazienka, której mocnymi akcentami są właśnie wolnostojące umywalki i wanna. Stylu nadaje im złoty kolor, który dodatkowo podkreśla ich istotną rolę w tej przestrzeni. W tej stylizacji zastosowano produkty marki Besco, takie jak Viya Glam wanna wolnostojąca złota 160 x 70 cm oraz wolnostojące umywalki Assos Glam.

Łazienka, sypialnia i garderoba - razem czy osobno?

Duża, nowoczesna łazienka to domena dużych mieszkań, domów i rezydencji. Najczęściej nie jest jedyną łazienką. Pozwala to na zaprojektowanie jej w bardziej spersonalizowany, dopasowany do naszych osobistych preferencji sposób. Jest to możliwe, ponieważ inna łazienka pełni rolę tej ogólnodostępnej. Często największa łazienka w dużym domu przynależy bezpośrednio do głównej sypialni, czy inaczej sypialni właścicieli. Do takiej łazienki dostęp może prowadzić tylko i wyłącznie przez wspomnianą sypialnię. Takie odseparowanie tego pomieszczenia od reszty domu pozwala na stworzenie szczególnych aranżacji. Pierwszym, co może nam przyjść na myśl, jest otwarcie łazienki na sypialnię. Jest to ciekawa propozycja. Należy ją jednak dobrze przemyśleć. Ze względu na charakter pomieszczenia, jakim jest łazienka, niezbędne okazuje się pewne wydzielenie. Możliwości jest wiele. Podział może stanowić przeszklona witryna, wolnostojąca ścianka lub jakiś rodzaj przepierzenia. W poniższej aranżacji zastosowano właśnie takie otwarcie na sypialnie. Przyjęło ono postać dużych szklanych drzwi sięgających do samego sufitu. W tym pomieszczeniu zastosowano między innymi czarne płytki inspirowane wyglądem marmuru, model Limone Inferno Nero 59,7 x 119,7 cm. Ta nowoczesna łazienka charakteryzuje się minimalistycznym i eleganckim klimatem. Są w niej także bardzo dobrze przemyślane lokalizacje poszczególnych stref. Umywalka i wanna są widoczne z sypialni, ale toaleta jest ukryta za ścianą.

Jeśli pokój kąpielowy otwieramy na sypialnię, a dysponujemy dużą powierzchnią, wtedy możemy wydzielić z łazienki mniejsze pomieszczenie na samą toaletę i bidet. Duża łazienka może być także połączona z garderobą. To wygodne rozwiązanie pozwalające na wygodne szykowanie się do całego dnia bez konieczności opuszczania przestrzeni naszego „master bedroom”.

Duża i nowoczesna łazienka to taka, z której dzięki przemyślanym rozwiązaniom i produktom wysokiej jakości będzie nam wygodnie korzystać. Choć dobra aranżacja łazienki wymaga od nas poświęcenia nieco uwagi, to możemy być pewni, że stanie się ona naszym ulubionym miejscem relaksu i prawdziwym domowym SPA, w którym zregenerujemy nasze siły. Ilość dostępnych materiałów wykończeniowych i dodatków sprawia, że to szczególne pomieszczenie możemy wykończyć w naszym ulubionym wnętrzarskim stylu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel