help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak obliczyć ilość płytek do łazienki?

2022-12-19
Jak obliczyć ilość płytek do łazienki?

Planowanie i zakup materiałów wykończeniowych do łazienki może być wyzwaniem, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w obliczaniu ilości potrzebnych materiałów. Musisz bowiem wiedzieć, ile płytek łazienkowych potrzebujesz na metr kwadratowy, aby móc dokładnie określić ilość materiału, którą należy zamówić w sklepie lub hurtowni. Ile płytek potrzeba na metr? Bez trudu policzysz to samodzielnie lub używając jednego z wielu ogólnodostępnych kalkulatorów online.

Dlaczego dokładne liczenie płytek łazienkowych jest kluczowe?

Przed przystąpieniem do układania płytek łazienkowych, konieczne jest dokładne wyliczenie ich ilości. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych kosztów lub zakupu zbyt małej ilości materiałów. W przypadku płytek niedoszacowanie potrzebnej ilości może się wiązać z licznymi problemami z ich późniejszą dostępnością.

Ważne jest, aby pamiętać, że różne serie produkcyjne pozornie takich samych płytek mogą mieć odmienne odcienie kolorów. W związku z tym, dokupując płytki w późniejszym terminie, istnieje ryzyko, że płytki te będą miały inny odcień i nie będą pasować do tych już zainstalowanych.

Tonacja, czyli różnica w odcieniu pomiędzy poszczególnymi partiami płytek, jest spowodowana różnicami w procesie produkcji. Każda seria płytek może różnić się tonacją, a więc czasem nawet nieznaczne różnice w odcieniu mogą być widoczne po ułożeniu dwóch różnych serii płytek obok siebie. Dlatego też przed zakupem płytek należy dokładnie sprawdzić, czy pochodzą one z tej samej serii produkcyjnej co już zainstalowane płytki.

Jeśli planujemy dokupić płytki w późniejszym czasie, koniecznie musimy upewnić się, czy sklep ma dostępne płytki z tej samej serii co te, które już posiadamy. W przeciwnym wypadku, jeśli nowe płytki będą miały inny odcień, cała powierzchnia może wyglądać nieestetycznie i nieharmonijnie.

Warto pamiętać, że poza tonacją różnice w kolorze mogą być również wynikiem użytych materiałów. Dlatego też, jeśli planujemy zakup płytek, warto upewnić się, czy pochodzą one z tego samego źródła lub od tego samego producenta. Przed dokonaniem zakupu warto również poprosić o próbki płytek, aby móc porównać je z położonym wcześniej materiałem.

Gatunek płytki a obliczenia?

Wielu klientów przed zakupem płytek zadaje sobie pytanie, czy płytki drugiego gatunku mogą różnić się wymiarem? Tak, płytki drugiego gatunku mogą się różnić wymiarem zarówno między sobą, jak i od płytek pierwszego gatunku. Płytki drugiego gatunku to płytki, które nie spełniają standardów jakościowych określonych przez producenta, a tym samym są tańsze. Mogą to być płytki z widocznymi defektami, takimi jak nierówności, rysy, wypukłości, wklęsłości, wady kolorystyczne lub inne nieprawidłowości. Ponieważ płytki te nie spełniają norm jakościowych, mogą różnić się również wymiarem, co może być problematyczne podczas ich montażu. Dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzić płytki przed zakupem, aby upewnić się, że ich wymiary są zgodne z oczekiwaniami.

Kupując płytki łazienkowe nie warto oszczędzać na jakości. W końcu są to zakupy na lata, a trwałość i estetyka płytek to podstawa. Dlatego warto zwrócić uwagę na klasy płytek i wybrać te pierwszego gatunku. Oprócz tego warto wybierać płytki rektyfikowane, czyli dokładnie cięte, co pozwala na dokładne układanie i uzyskanie równych spoin. Pamiętajmy, że dobry wybór płytek to inwestycja w komfort i estetykę naszej łazienki na lata.

Na szczęście na Banyo.pl możesz znaleźć wyłącznie najlepsze jakościowo płytki w pierwszych gatunkach, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twój wybór będzie trafiony. Nasza oferta jest bardzo bogata i zróżnicowana, dlatego każdy bez trudu znajdzie tu coś dla siebie — od płytek w stylu lappato, aż do tych inspirowanych kamieniem.

Jak obliczyć powierzchnię łazienki?

Nie ma potrzeby obawiać się tego procesu —  policzenie ilości płytek łazienkowych jest stosunkowo łatwym zadaniem, które składa się z kilku naprawdę prostych kroków. Najważniejsze to zebrać niezbędne narzędzia, takie jak miarka i kalkulator oraz poznać podstawowe pojęcia związane z wymiarami płytek.

Aby policzyć wymaganą ilość płytek łazienkowych, potrzebujemy kilku podstawowych informacji:

  • wymiary łazienki —  długość i szerokość
  • wymiary płytek —  długość i szerokość

KROK 1: obliczamy powierzchnię łazienki

Przed przystąpieniem do obliczeń ilości płytek, najpierw musimy dokładnie zmierzyć powierzchnię łazienki. Najlepiej dokonać tego z pomocą taśmy mierniczej. Długość i szerokość mierzymy w metrach i mnożymy, aby uzyskać powierzchnię w metrach kwadratowych (m²). Na przykład, jeśli łazienka ma wymiary 2 metry na 3 metry, powierzchnia wynosi 6 m².

Warto również dodać niewielki zapas, wynoszący około 10% powierzchni, aby uwzględnić ewentualne straty i wady wykryte podczas kładzenia płytek.

KROK 2: sprawdzamy wymiar płytek

Aby określić, ile płytek potrzebujemy, musimy znać ich wymiary. Często spotykanym formatem płytek łazienkowych są te o wymiarach 60  x 60 cm lub 60 x 120 cm. Niemniej coraz popularniejszym rozwiązaniem są płytki wielkoformatowe o wymiarach nawet 120 x 260 cm lub 120 x 280 cm, które pozwalają na stworzenie jednolitej powierzchni bez fug i łączeń.

KROK 3: odrobina matematyki i gotowe

Gdy już mamy obliczoną powierzchnię łazienki, należy przeliczyć ją na ilość potrzebnych płytek. Wymaga to odrobiny matematyki – dlatego warto znać wymiary płytek, które planujemy zakupić. Jeśli wybrane przez nas płytki mają wymiary 30 x 30 cm, to po pomnożeniu długości i szerokości łazienki, wynik należy podzielić przez powierzchnię jednej płytki (w tym przypadku będzie to 0,09 m²). Następnie należy zaokrąglić otrzymaną wartość w górę o wspomniane wcześniej 10%, aby uniknąć niedoboru płytek.

A jak sprawdzić, czy Twoje pomiary są prawidłowe? Pomocnym narzędziem będzie kalkulator płytek podłogowych i ściennych, dostępny na wielu stronach polskich i zagranicznych producentów materiałów wykończeniowych.

Wykorzystaj prosty kalkulator online

Jeśli ręczne liczenie płytek łazienkowych wydaje Ci się zbyt skomplikowane lub czasochłonne, warto skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów online. To świetne rozwiązanie, które z pewnością przyspieszy cały proces obliczeniowy.

W sieci znajdziesz wiele ogólnodostępnych kalkulatorów, które w kilka chwil pozwolą Ci policzyć ilość potrzebnych płytek. Wystarczy, że wpiszesz wymiary łazienki oraz rozmiar płytki, a kalkulator automatycznie obliczy, ile płytek potrzebujesz. Niektóre kalkulatory uwzględniają również potencjalne straty wynikające z procesu układania płytek.

Dzięki wykorzystaniu kalkulatorów online możesz być pewien, że Twoje obliczenia są dokładne i precyzyjne. To również znakomite rozwiązanie dla osób, które nie mają doświadczenia w obliczaniu powierzchni czy ilości materiałów budowlanych potrzebnych do wykonania prac remontowych.

Zasięgnij porady bezpośrednio od specjalisty

Nie masz czasu ani ochoty, by szukać kalkulatora płytek podłogowych lub samodzielnie wyliczać ilość materiału? Porozmawiaj z doświadczonym handlowcem lub kafelkarzem. Specjalista na podstawie wymiarów pomieszczenia i wielkości płytek łazienkowych szybko oszacuje, ile materiału potrzeba do kompletnego wyłożenia pomieszczenia. Bardzo precyzyjnymi kalkulatorami płytek ściennych i podłogowych dysponują również sprzedawcy i projektanci wnętrz. Narzędzie to jest bowiem częścią profesjonalnych programów graficznych typu CAD, w których dostępne są płytki różnych producentów. Po ustaleniu wymiarów łazienki projektant wybiera model płytki i od razu otrzymuje wykaz materiałów wraz z kosztami.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub wątpliwości istnieje również możliwość kontaktu z jednym z wielu doświadczonych handlowców, dbających o klientów dokonujących zakupu w naszym sklepie. Profesjonalny doradca z chęcią pomoże i wyjaśni wszystkie niejasności związane z wyborem płytek i obliczeniem ich ilości. Nasi eksperci są w stanie doradzić przy wyborze odpowiedniego rodzaju płytek oraz podpowiedzieć, jakie elementy wykończeniowe będą do nich najlepiej pasować. Sposób ten pozwoli uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów związanych z niedoborem lub nadmiarem płytek. Skontaktowanie się z naszymi specjalistami jest łatwe i wygodne —  można to zrobić telefonicznie lub mailowo za pośrednictwem naszej stronie internetowej Banyo.pl.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel