help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak obudować wannę?

2022-06-23
Jak obudować wannę?

Wszystkie wanny, z wyjątkiem wanien wolnostojących, są wyrobami przeznaczonymi do zabudowy. Dlatego decydując się na wannę do naszej łazienki, musimy wybrać sposób na jej obudowanie. Zabudowa wanny może być ozdobą całego pomieszczenia. Jest to dodatkowa okazja do nadania łazience wyjątkowego charakteru. Jak zabudować wannę by było to praktyczne? Jaki materiał wybrać? Czy obudowa wanny płytkami to dobry pomysł? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Czym obudować wannę?

To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wystrój swojej łazienki. Jest wiele materiałów, którymi można obudować wannę. Jednym z bardziej oczywistych wyborów są płytki łazienkowe. Ogromny wybór typów i wzorów tej okładziny sprawia, że praktycznie każdy, znajdzie coś dla siebie. Jednak to nie jedyny sposób na zabudowę wanny. Bardzo ciekawą propozycją są różnego rodzaju mozaiki. Ten materiał może być szczególnie przydatny przy zabudowie, chociażby wanien narożnych o obłych kształtach. Zanim jednak zabudujemy wannę finalnym materiałem wykończeniowym, należy zadbać o mocną bazę do ułożenia wybranego materiału.

Jednym z trwalszych materiałów, z których można wykonać stabilną obudowę wanny, są bloczki betonowe. Taką ściankę należy wymurować z bloczków o grubości co najmniej 5 cm. Zapewni to wystarczającą stabilność i podparcie pod ułożenie płytek. Należy pamiętać o cofnięciu lica ścianki z bloczków względem krawędzi wanny o grubość materiału wykończeniowego z klejem. Inną możliwością jest stworzenie niewielkiej półki, na której oprze się brzeg wanny. Zabudowa wanny może być wykonana także w technologii suchej — z płyt gipsowo-kartonowych. Muszą one być koniecznie w wersji odpornej na wilgoć. Wytrzymalszym rozwiązaniem i kolejną alternatywą na obudowę wanny będzie użycie płyt budowlanych. Planując indywidualną zabudowę, możemy się pokusić o jeszcze jeden detal. Należy pamiętać, że wpłynie on także na aspekty wizualne. O co chodzi? O wykonanie cofniętego na kilka centymetrów cokołu. Jaki jest jego cel? To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które podnosi wygodę użytkowania, szczególnie w pewnych sytuacjach. Dzięki takiej dodatkowej przestrzeni możemy podejść do wanny bliżej, bo nasze stopy nie uderzą o obudowę. Może się to okazać szczególnie wygodne podczas kąpieli małego dziecka w wannie.

Niektóre modele wanien do zabudowy, są oferowane z dedykowanymi obudowami. Przykładowo wanny Besco w większości posiadają możliwość zamówienia takiego elementu. To gotowe rozwiązanie, które eliminuje konieczność wykonania dodatkowych konstrukcji. Montaż takiej obudowy jest szybki, a jej wygląd jest dopasowany do stylu wanny. Takie obudowy są najczęściej wykonane z akrylu, czyli z materiału, który łatwo utrzymać w czystości. To ciekawe rozwiązanie jednak trzeba przyznać, że indywidualnie wykonana zabudowa daje większe możliwości aranżacji. Więc czym można obudować wannę? Omówmy poszczególne możliwości.

Obudowa wanny płytkami

Pierwszym, najbardziej oczywistym materiałem na obudowę wanny są płytki. Jakie płytki wybrać? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować dokładnie ten sam model, co na pozostałych ścianach pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawi, że nasza wanna naturalnie wkomponuje się w przestrzeń i nie będzie się wyróżniać. To dobre rozwiązanie do łazienek utrzymanych w minimalistycznym stylu. Zabudowa wanny płytkami może też być dodatkową ozdobą pomieszczenia. Płytki, z których wykonamy obudowę wanny, mogą być w kontrastowym kolorze. Świetnie sprawdzi się tu bardzo modne, a jednocześnie klasyczne połączenie białego i czarnego marmuru. Dostępność różnorodnych płytek inspirowanych wyglądem tego kamienia jest bardzo duża.

Modnie i ciekawie będzie się prezentować wanna obudowana płytkami wielkoformatowymi. Ogromne wymiary tego wyrobu sprawiają, że cały bok obudowy wanny można wykonać z jednego elementu. Tak zabudowana wanna wolnostojąca przyścienna będzie sprawiać wrażenie zatopionej we fragmencie obrobionego, kamiennego bloku. Płytki wielkoformatowe to bardzo modny trend, który sprawdzi się także w roli obudowy dla wanny.

Jeśli chcemy nadać naszej łazience rustykalnego charakteru lub urządzamy ją w stylu nowojorskim, warto postawić na wannę obudowaną płytkami typu subway (kafle metro), czyli płytkami w formacie przypominającym cegiełkę. Przykładowo kafle z kolekcji Equipe Artisan sprawią, że obudowana nimi wanna nada wnętrzu wyjątkowego klimatu. Innym sposobem na wyróżnienie i wyeksponowanie obudowy wanny jest obłożenie jej płytkami z wyraźną strukturą. To świetne miejsce na podkreślenie wzoru takiej okładziny ceramicznej.

Drewniana obudowa wanny

Czym jeszcze obudować wannę? Jednym z wyborów inwestorów jest drewno. Jednak ze względu na warunki panujące w łazience należy wybrać stosunkowo drogie odmiany egzotyczne. Świetną i o wiele trwalszą alternatywą są płytki drewnopodobne. Można nimi wykończyć tylko obudowę wanny i chociażby zabudowę stelaża WC lub ściankę w natrysku. Dzięki temu zaakcentujemy wizualnie te miejsca. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te płytki zastosować także jako wykończenie dla całej podłogi w pomieszczeniu.

Szklana obudowa wanny

Zabudowę wanny można wykonać ze szkła hartowanego. Na tafli tego materiału można wykonać indywidualną grafikę. Świetną alternatywą dla szkła jest zabudowa wanny płytkami szkliwionymi lub szklaną mozaiką. Przy odważnych stylizacjach - chociażby tych w stylu glamour — obudowę wanny można wykorzystać jako miejsce na dodatkowe lustro.

Obudowa wanny narożnej

Niektóre wanny narożne ze względu na swój kształt, który często ma wiele zaokrągleń, mogą być wyzwaniem, jeśli chodzi o zabudowę płytkami. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam wspomniana już mozaika. Ten materiał wygląda wyjątkowo pięknie nie tylko na płaskich powierzchniach. Wszelkie załamania i obłości obłożone mozaiką, sprawiają, że ta mieni się i odbija światło pod różnymi kątami, dając niesamowity efekt wizualny.

Obudowa wanny prostokątnej

Obudowa wanny o prostokątnym kształcie jest najprostsza, ale daje też duże pole do różnych ciekawych aranżacji. Wanny prostokątne można zabudować praktycznie wszystkimi wymienionymi w tym artykule sposobami. Niezwykle efektownym, choć wymagającym wcześniejszego planowania, sposobem na zaaranżowanie przestrzeni wokół wanny jest zaniżenie jej w podłodze. Dobrze jest nie umieszczać wanny bezpośrednio na poziomie posadzki, ale nieco wynieść ją na postumencie obudowanym płytkami. Wejście do takiej wanny będzie bardzo wygodne. A kąpiel w niej da nam poczucie relaksu niczym w wannie SPA. Z tego też powodu w ten sposób najczęściej są montowane większe wanny, także te z hydromasażem.

Obudowa wanny płytkami to sprawdzone rozwiązanie. Zapewnia ono także wiele ciekawych możliwości aranżacji przestrzeni. Różnorodność dostępnych płytek łazienkowych sprawia, że każda zabudowa wanny może pełnić nie tylko funkcję praktyczną, a

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel