help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak skutecznie walczyć z zaciekami na kabinie prysznicowej? Praktyczne sposoby ich usuwania

2023-05-09
Jak skutecznie walczyć z zaciekami na kabinie prysznicowej? Praktyczne sposoby ich usuwania

Gdy masz w domu twardą wodę i pod prysznicem korzystasz z mydeł, na ścianach szybko zbierają się osady, tłuszcz i resztki chemicznych substancji. To właśnie one sprawiają, że wnętrze kabiny kąpielowej traci swój blask. Sprawdź, co możesz zrobić, by zwalczyć nieestetyczne zacieki i brud.

Dlaczego zacieki na kabinie prysznicowej są takie trudne do usunięcia?

Kamienne osady i białe wykwity wciąż pojawiają się na ścianach, płytkach i na armaturze w Twojej kabinie prysznicowej? Testujesz więc różne rozwiązania, środki chemiczne i naturalne metody czyszczenia, lecz problem powraca. Dlaczego kamień jest tak trudny do usunięcia? Jak wskazuje jego nazwa, tworzy on bardzo twardą, zbitą strukturę, w której skład wchodzą zarówno sole wapnia, jak i sole magnezu. Oba minerały szybko osiadają nawet na gładkich powierzchniach.

Jeśli po każdej kąpieli nie zbierasz nagromadzonej wody ściągaczką lub ściereczką, w kabinie pozostają niezliczone ilości cząstek magnezu i wapnia. Drobiny mineralne przylegają do różnych powierzchni, tworząc twarde zacieki i gęste naloty, których nie usuniesz delikatną chemią domową. Niską skuteczność w zwalczaniu osadów kamiennych mają też metody mechaniczne, na przykład: próby zeskrobywania brudu lub mycie ciśnieniowe. Jak zatem pozbyć się nieeleganckich smug?

Chemiczne czy naturalne metody na usuwanie zacieków?

Najbardziej wydajne metody usuwania kamienia spod prysznica to: metody chemiczne i naturalne. Pierwsze z nich wymagają zastosowania specjalistycznych preparatów chemicznych do kabin prysznicowych. Zwykle są to produkty, zawierające środki powierzchniowo czynne i rozpuszczalniki w postaci kwasów (na przykład: kwasu mrówkowego lub sulfamidowego). Domowe, naturalne metody usuwania kamienia polegają m.in. na zastosowaniu: 

● roztworów octu,

● kwasku cytrynowego,

● sody oczyszczonej,

● roztworów amoniaku.

Która metoda usuwania kamienia jest najlepsza? Wysoką skuteczność w eliminacji zacieków mają zarówno środki powierzchniowo czynne, jak i domowe preparaty na bazie kwasów lub zasad. Na rynku bez trudu znajdziesz też gotowe, ekologiczne środki czyszczące – to produkty o intensywnym działaniu, nieszkodliwe dla środowiska. Jeśli masz biologiczną, przydomową oczyszczalnię ścieków, stosuj wyłącznie ekologiczne, delikatne odkamieniacze.

Jak uniknąć powstawania zacieków na kabinie prysznicowej?

Zamiast zastanawiać się, jak pozbyć się kamienia spod prysznica, możesz po prostu zapobiec powstawaniu warstwy nalotów. Jak to zrobić? Utrzymanie czystości w łazience jest bardzo łatwe – wystarczy bowiem po każdej kąpieli zebrać skropliny za pomocą ściągaczki lub miękkiej ściereczki bawełnianej. Możesz też użyć mikrofibry, która świetnie chłonie wilgoć i nie pozostawia smug na gładkich powierzchniach.

Nie zamierzasz tracić czasu na szorowanie zacieków pod prysznicem? Bezpośrednio po montażu kabiny prysznicowej zaimpregnuj jej ścianki odpowiednim preparatem. Jaka chemia sprawdzi się pod prysznicem? Sięgnij po specjalne, płynne środki hydrofobowe. Są to substancje, tworzące warstwę izolacyjną na oczyszczonych powłokach szklanych lub ceramicznych. Szczelna warstwa nie przepuszcza wody, ułatwia czyszczenie i blokuje osadzanie się minerałów.

Mydła sodowe i potasowe a kamień w kabinach prysznicowych

Twarda woda nie zawsze jest jedyną przyczyną powstawania kamienia i zacieków pod prysznicem. Zwróć też uwagę na wysoką zawartość sodu i potasu w mydłach, których używasz na co dzień. Bryzgi wody, połączonej z mydlinami, podwójnie oddziałują na różne powierzchnie, tworzą charakterystyczne, biało-szare zacieki i bruzdy. Zamiast zwykłych mydeł możesz więc używać delikatnych żeli lub płynów do higieny.

Usuwanie zacieków z kabin prysznicowych: praktyczne wskazówki

Z pewnością utrzymanie czystości w łazience, często używanej przez domowników, nie jest zadaniem łatwym. Jak usunąć zacieki i grubą warstwę kamienia ze ścianek prysznicowych? Przede wszystkim pamiętaj, że najważniejsze jest regularne czyszczenie powierzchni, mających kontakt z twardą wodą. O czym jeszcze warto pamiętać?

Kiedy myjesz bardzo zanieczyszczoną kabinę prysznicową, pozostaw odkamieniacz na szybach co najmniej na kilka minut. Poczekaj, aż chemia dobrze przeniknie w głąb zacieków, a następnie starannie zmyj i osusz powierzchnię.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas usuwania kamienia z armatury i płytek. Niektóre materiały chromowane lub szkliwione źle znoszą bowiem kontakt z substancjami o kwaśnym pH i matowieją pod ich wpływem. Jeśli więc nie masz pewności, czy możesz stosować wybrany preparat, zwróć uwagę na wskazówki techniczne producentów.

Metodą prób i błędów oceń skuteczność dostępnych odkamieniaczy. Testuj zarówno gotowe preparaty chemiczne, jak i domowe sposoby na usuwanie kamienia spod prysznica. Zawsze zwracaj też uwagę na wskazówki praktyczne producentów kabin, armatury i płytek.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel