help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora? O czym należy pamiętać?

2024-03-26
Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora? O czym należy pamiętać?

Urządzając łazienkę dla seniora istnieje wiele istotnych elementów, o których warto pamiętać, aby stworzyć bezpieczne i funkcjonalne wnętrze przystosowane do potrzeb starszych osób. Jednym z takich elementów są antypoślizgowe płytki, które zapewniają odpowiednią przyczepność nawet na mokrej powierzchni i zmniejszają ryzyko poślizgnięć. O czym jeszcze należy pamiętać? Podpowiadamy.

Jakie są kluczowe elementy urządzania łazienki dla seniora?

Jak dobrać antypoślizgowe płytki do łazienki? To istotne pytanie, ponieważ odpowiednio dobrane płytki mogą zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom. Kolejnym aspektem są poręcze i uchwyty, które powinny być zamontowane w łazience, aby osoba starsza mogła z nich korzystać i poruszać się bezpiecznie. Ponadto warto urządzić łazienkę bez barier architektonicznych, aby ułatwić dostępność i swobodę poruszania się seniora w tym pomieszczeniu.

Co powinno się znaleźć w wyposażeniu łazienki dla seniora?

Specjalistyczne urządzenia dla osób starszych, takie jak wygodne siedzisko do prysznica lub wanny, są niezbędnym elementem wyposażenia łazienki dla seniora. Funkcjonalnie urządzona strefa prysznicowa oraz dostosowana do potrzeb osób starszych toaleta również są niezwykle istotne. Odpowiednio dobrana bateria prysznicowa może uczynić korzystanie z prysznica bardziej komfortowym i bezpiecznym dla seniora.

Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z prysznica w łazience dla seniora?

Instalacja brodzika lub kabiny prysznicowej dostosowanej do potrzeb osób starszych oraz zabezpieczenia przed poślizgnięciami podczas kąpieli są kluczowymi elementami zapewnienia bezpieczeństwa w łazience dla seniora. Wybór odpowiedniej baterii prysznicowej również ma istotne znaczenie dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podczas używania prysznica.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy aranżacji łazienki dla seniora?

Nadmiernie zatłoczone przestrzenie w łazience mogą zwiększać ryzyko upadków seniora. Niedostosowanie urządzeń do potrzeb osób starszych oraz brak odpowiednich zabezpieczeń to kolejne błędy, które warto unikać przy aranżacji łazienki dla seniora. Aby zminimalizować ryzyko upadków, ważne jest także odpowiednie zaplanowanie przestrzeni i wybór bezpiecznych rozwiązań.

Jak uczynić łazienkę dla seniora miejsce komfortowe i funkcjonalne?

Dobrze dobrane wyposażenie, takie jak wygodne siedzisko do prysznica lub wanny oraz odpowiednie oświetlenie dla osób starszych, sprawi, że łazienka stanie się komfortowym miejscem dla seniora. Estetyczne i praktyczne rozwiązania, takie jak funkcjonalne uchwyty i poręcze, pomogą w zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa podczas korzystania z łazienki.

Bezpieczna łazienka dla seniora — wyposażenie łazienki dla osób starszych

Bezpieczna łazienka dla seniora to niezbędne wyposażenie łazienkowe dla osób starszych. Przy montowaniu umywalki, miski WC czy odpływu liniowego należy pamiętać o potrzebach seniora, czy niepełnosprawnej osoby. Walk-in prysznic bez brodzika, krzesełko prysznicowe i baterie bezdotykowe to dobre rozwiązania dla seniora. Przykładem takiej przyjaznej seniorom kabiny jest model Deante Kerria Plus ścianka prysznicowa walk-in widoczna poniżej.

Dzięki brakowi brodzika senior może bez przeszkód wchodzić i wychodzić z miejsca natrysku — w razie potrzeby można umieścić wózek inwalidzki przy samej kabinie. Kabiny prysznicowe dla osób starszych, jak i wanny, mogą być uzupełnione o uchwyty łazienkowe lub maty antypoślizgowe, które pomogą zachować stabilność w czasie mycia. Takim poręcznym uchwytem jest na przykład model z serii Elegance od Keuco

Taki uchwyt sprawdzi się również w przypadku wanny dla seniorów.  Oczywiście nie można zapomnieć również o bezpiecznej armaturze, bez której prysznic dla seniora wciąż mógłby stanowić niebezpieczeństwo. Z pomocą przyjdą nam baterie termostatyczne.  Marka Grohe oferuje technologię CoolTouch®, która zapewnia bezpieczeństwo seniorom podczas korzystania z prysznica poprzez utrzymanie bezpiecznej temperatury baterii. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu eliminuje się ryzyko oparzeń, co sprawia, że prysznic jest komfortowy i bezpieczny dla osób starszych. Jeden z popularnych modeli marki Grohe (kolekcja Grohtherm) widoczny poniżej to model podtynkowy, który minimalizuje wystające ze ściany elementy, co ogranicza potencjalne zagrożenia związane z uderzeniami.

A co z toaletą dla seniora — jak urządzić to miejsce łazienki seniora? W utrzymaniu higieny może pomóc nowoczesna inteligentna toaleta z funkcją mycia. Toaleta myjąca podwieszana Vitra Metropole V-Care Smart WC Intelligent Comfort jest doskonałym rozwiązaniem dla seniorów, oferującym wygodę i samodzielność podczas codziennych czynności higienicznych. Dzięki funkcji mycia ciała oraz suszenia powietrzem zapewnia łatwość i komfort użytkowania, szczególnie dla osób z ograniczoną mobilnością. Regulacja temperatury wody i siedziska oraz automatyczne otwieranie i zamykanie pokrywy sprawiają, że toaleta jest łatwa w obsłudze i dostosowana do potrzeb seniorów. Innowacyjne funkcje, takie jak dezodoryzacja powietrza i automatyczne czyszczenie dysz, gwarantują higieniczne i komfortowe korzystanie z toalety przez osoby starsze.

Komfortowa łazienka dla seniora — o czym należy pamiętać?

O czym pamiętać w czasie remontu łazienki przeznaczonej dla senirów lub osób niepełnosprawnych? Montaż podtynkowy ukrywający wystające ze ścian elementy, kabina typu walk-in, uchwyty i relingi oraz technologie zwiększajace bezpieczeństwo użytkowania to klucz do wygodnej i bezpiecznej łazienki. Należy pamiętać także o odpowiednim doborze płytek podłogowych - muszą charakteryzować się antypoślizgowością. Niemniej oczywiście należy pamiętać o tym, aby dopasować całą przestrzeń do indywidualnych preferencji konkretnych osób niepełnosprawnych i starszych. Zwiększ komfort korzystania z łazienki, dzięki bogatemu katalogowi Banyo.pl. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel