help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?

2021-04-12
Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski w wystroju naszych domów lub mieszkań jest spotykany coraz częściej. Ciepłe drewno, biel i czarne akcenty trafiają w gusta wielu osób. Jest tak, ponieważ wnętrza urządzone w ten sposób są jasne nawet kiedy za oknem panuje ponura aura. Popularności tego stylu, sprzyja także dostępność pasujących do niego mebli i dodatków. Nie brakuje także materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia, pozwalających na stworzenie łazienki w tym stylu. Jak więc urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?

Jaki jest styl skandynawski?

Odpowiedź brzmi: naturalny, jasny, funkcjonalny i pragmatyczny. Naturalny, bo we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim spotykamy dużo powierzchni i elementów wykonanych z naturalnego materiału, jakim jest drewno. Jasny, bo takie są ściany, meble i kolor drewna. Ma to praktyczne uzasadnienie - optycznie powiększa daną przestrzeń. Funkcjonalny i pragmatyczny, bo ilość mebli i sprzętów jest ograniczona do niezbędnego minimum. Dzięki temu pomieszczenie nie przytłacza nas dużą ilością wyposażenia, łatwiej w nim o ład i porządek. Z tego powodu każdy element powinien być na wskroś praktyczny i użytkowy. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym stylu miejsca na polot i finezję, jednak to nie prawda. Po zestawieniu lub po połączeniu ze sobą tych założeń w jedno powstaje styl przyjemny i przytulny, a nawet wyróżniany nagrodami. Ponadto ciągle ewoluuje i powstają jego różne modyfikacje. W stylu skandynawskim nie ma ograniczeń.  Można urządzić w nim każde pomieszczenie, pasuje także do łazienki. Przyjrzyjmy się podstawowym założeniom, które warto poczynić i poznajmy kilka inspiracji.

Elementy łazienki w skandynawskim stylu

Każda łazienka składa się zawsze z kilku podstawowych i niezbędnych komponentów. Są to płytki łazienkowe, umywalka, miska WC, prysznic lub wanna (w dużej łazience jedno i drugie) oraz armatura. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze każdego z tych elementów by do siebie pasowały, a razem tworzyły przestrzeń w stylu skandynawskim.

● Dostępne na rynku płytki podłogowe, których wygląd inspirowany jest naturalnym kamieniem, świetnie się sprawdzą w łazience, w której króluje styl skandynawski. Kamień to podstawowy materiał wykorzystywany w takich wnętrzach, a jego ciepła, biała lub szara barwa także wpisuje się w założenia. Ponadto płytki gresowe, są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości, a to bardzo ważne w codziennym użytkowaniu. Płytki z kolekcji Ash White firmy Ceramica Limone,  wpisują się w klimat skandynawskiej łazienki.

Płytki ceramiczne Ceramica Limone Ash White

● Żadna łazienka nie obędzie się bez płytek na ścianach. Do omawianego stylu będą pasować białe płytki ścienne o matowej lub lekko połyskliwej powierzchni, a także - jak to miało miejsce w przypadku płytek na podłogę - te inspirowane wyglądem naturalnych materiałów, np. bazaltu lub piaskowca. Ciekawą opcją może być zastosowanie płytek z geometrycznym wzorem, jak na przykład płytka NovaBell Déco. Przy zastosowaniu tak wyrazistego materiału, należy zaplanować ułożenie go na jednym, mniejszym fragmencie ściany. Dzięki temu uzyskamy dużo lepszy efekt niż gdybyśmy użyli takiej płytki w całej łazience.

● Oddzielną kategorią pokryć ścian i podłóg są płytki drewnopodobne. Drewno to obok kamienia, najważniejszy materiał w pomieszczeniach w stylu skandynawskim. Dlatego użycie płytek drewnopodobnych na pewno będzie dobrym posunięciem. Podłużne płytki imitujące swoim formatem parkiet lub deskę można ułożyć zarówno na podłodze jak i na ścianach w formie pionowych, lub poziomych pasów. Należy pamiętać, że przy układaniu takich „desek” z gresu na mijankę, przesunięcie powinno wynosić ok. ⅓ długości płytki. Na ścianę łazienki w stylu skandynawskim pasują płytki drewnopodobne z geometryczną strukturą, takie jak, chociażby Portinari Tavola.

Płytki ceramiczne Portinari Tavola Decor BE

● Przy wyborze umywalki kierujmy się tym, co w stylu skandynawskim bardzo ważne, czyli funkcjonalnością. Umywalka powinna mieć prosty kształt, geometryczny jak model Catalano Zero, lub organiczny. Unikajmy umywalek z dodatkowymi zdobieniami i przetłoczeniami - pasują one do innych stylów wnętrzarskich. Zastosowanie umywalki nablatowej pozwoli na wyeksponowanie kamiennego, betonowego lub drewnianego blatu, na którym jest osadzona.

Umywalka nablatowa Catalano Zero

 

● Armatura łazienkowa również powinna być możliwie prosta w swojej formie. Nowoczesnym akcentem, kontrastującym z bielą pomieszczenia i ceramiki, mogą być baterie w czarnym, matowym wykończeniu. Do stylu skandynawskiego pasują także baterie dwuuchwytowe.

 Miska WC i bidet, powinny stylistyką nawiązywać do wybranej umywalki. Sprawdzą się modele o klasycznych kształtach, lub takie, które wprowadzą nieco nowoczesności, posiadające bardziej prostopadłościenną formą.

● Wybór wanny w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia. Wanna wolnostojąca sprawdzi się w większych pomieszczeniach, z kolej w mniejszej łazience lepiej zaprojektować wannę do zabudowy. Praktyczne podejście do każdego elementu stylizacji sprawia, że taką wannę, np. zabudowaną we wnęce, warto wyposażyć w parawan, który sprawi, że nasza wanna będzie mogła służyć za prysznic. Do stylu skandynawskiego pasują wanny symetryczne - prostokątne lub owalne.

Przytulna łazienka w stylu skandynawskim.

Choć Skandynawia nie kojarzy się nam ze słońcem i upałem, a raczej z pochmurną pogodą, to łazienka w stylu skandynawskim jest przytulna. Jest to możliwe dzięki użyciu jasnych kolorów i ciepłych materiałów, jak kamień i drewno. Tak urządzone pomieszczenie, skutecznie rekompensuje deszcz za oknem i zachęca do spędzania w nim czasu, a co za tym idzie, gwarantuje relaks i spokój, które są definicją idealnego domu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel