help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak wybrać baterię kuchenną do zlewozmywaka?

2021-09-06
Jak wybrać baterię kuchenną do zlewozmywaka?

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie. Jest w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie w kuchni przygotowujemy posiłki. Kuchnia jest też szczególna jeśli chodzi o wyposażenie. Znajduje się w niej wiele sprzętów i elementów niezbędnych do wykonywania różnych czynności. Jednym z nich jest bateria kuchenna. Odpowiednio dobrana znacząco ułatwia i usprawnia wykonywanie codziennych zadań. Jaka bateria będzie najlepsza do Twojej kuchni?

Liczne zadania dla baterii kuchennych

Bateria kuchenna wraz ze zlewozmywakiem stanowi jedną z trzech podstawowych, tak zwanych „stacji roboczych” trójkąta roboczego każdej kuchni. To założenie ułatwia zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni z miejscem do przechowywania (stacja pierwsza), do przygotowania (stacja druga) i miejscem do gotowania (stacja trzecia). To właśnie w przygotowywaniu posiłków niezbędny jest zlewozmywak wyposażony w wygodną baterię kuchenną. To w nim myjemy świeże warzywa i owoce. To w nim nalewamy wody do garnków i innych naczyń. I w końcu to w nim zmywamy brudne naczynia. W przypadku tej ostatniej czynności nawet, jeśli dysponujemy zmywarką, to część zastawy wymaga mycia ręcznego. Niektóre naczynia mogą się też nie zmieścić do zmywarki. Wtedy konieczne jest skorzystanie ze zlewozmywaka. Właśnie dlatego baterie kuchenne mają tak ważną rolę w każdej kuchni. Dzięki czemu są w stanie sprostać tak wielu zadaniom? 

Wszechstronne baterie kuchenne

Zdecydowana większość baterii kuchennych jest tak zaprojektowana, by końcówka wylewki była stosunkowo wysoko i by sięgała stosunkowo daleko w głąb komory zlewozmywaka. Taka konstrukcja nie jest przypadkowa. Jest ona dostosowana do praktycznie wszystkich mniej i bardziej typowych zlewozmywaków. Umożliwia także wygodne podstawienie pod wylewkę dużego garnka lub czajnika w celu napełnienia ich wodą. Pozwala także na wygodne umycie produktów spożywczych pod bieżącą wodą bez ryzyka nadmiernego jej rozchlapania.

Zdecydowana większość baterii kuchenny to baterie jednouchwytowe. Oznacza to, że za pomocą pojedynczej dźwigni odbywa się regulacja natężenia przepływu wody oraz jej temperatury. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, pozwalające na szybkie uruchomienie i ustawienie armatury tylko za pomocą jednej ręki.

Jednouchwytowa bateria zlewozmywakowa z serii Eurosmart marki Grohe

Baterie mogą być stojące, lub ścienne. Te pierwsze są mocowane do zlewozmywaka lub na powierzchni blatu. Te drugie montuję się do ściany znajdującej się za zlewozmywakiem. Obecnie zdecydowanie najpopularniejsze  są baterie stojące, montowane do zlewozmywaka.

Ścienna bateria zlewozmywakowa z serii Corio marki Deante

Baterie kuchenne mogą mieć wylewkę z elastycznym wężem. Jest to wylewka sprężynowa. Może ona być dodatkowo wyciągana, by zwiększyć jej długość. Sama końcówka może mieć  funkcję prysznica. Umożliwia ona zmianę strumienia wody. Taka konstrukcja ułatwia jeszcze wygodniejsze mycie naczyń, a nawet napełnianie wodą garnków postawionych obok zlewozmywaka.

 Bateria zlewozmywakowa Grohe Concetto z wylewką sprężynową

Jak dobrać baterię kuchenną do naszej kuchni?

Wybór baterii kuchennej powinien iść w parze z wyborem zlewozmywaka. Te dwa produkty należy do siebie dopasować. Bateria musi umożliwić napełnianie wodą każdej komory zlewozmywaka jeśli posiada ich więcej niż jedną. Jest to możliwe dzięki temu, że większość wylewek jest obracana. Należy dobrać odpowiednią długość wylewki. To od tego parametru zależy czy woda trafi do środka zlewozmywaka, czy na jego krawędź, uniemożliwiając tym samym wygodne korzystanie z baterii. Upewnijmy się, że bateria ma odpowiednią wysokość. Jeśli nad zlewozmywakiem mamy półki lub górną zabudowę kuchenną to postawmy na nieco niższe modele. Takie baterie  jak chociażby Grohe K7 sprawdzą się dużo lepiej, gdy dostępna jest większa przestrzeń nad zlewozmywakiem.

Istotnym parametrem jest jakość wykonania baterii. Warto postawić na produkty renomowanych i uznanych producentów. Wysoka jakość powłoki wykończeniowej zapewni nienaganny wygląd przez długie lata. Natomiast głowica ceramiczna zapewni płynność i niezawodność działania. Oczywiście, należy zwrócić również uwagę na aspekty wizualne. Na szczęście producenci oferują baterie kuchenne w wielu wzorach i kolorach. Umożliwia to dopasowanie jej do aranżacji kuchni, tak by całość była spójna i estetyczna.

Świetnym przykładem różnorodności dostępnych na rynku baterii kuchennych, są te z serii Grohe Essence. Poza atrakcyjną i nowoczesną formą są one dostępne w aż ośmiu kolorach. Zróżnicowany został nawet sposób wykończenia powierzchni. Możemy wybierać modele błyszczące lub ze szczotkowaną powierzchnią.

Kupując baterię kuchenną, warto wyposażyć się w przydatne akcesoria do baterii takie jak chociażby płyn do czyszczenia armatury, czy miękkie ściereczki, które ułatwią czyszczenie  bez ryzyka porysowania ozdobnej powłoki baterii.

Dla najbardziej wymagających, baterię kuchenną można wyposażyć w system umożliwiający filtrowanie wody. Dzięki temu bez obaw możemy pić wodę wprost z kranu. Te systemy kuchenne jak na przykład Grohe Blue Home umożliwiają nawet przygotowanie wody gazowanej. Niezależnie na jaką baterię kuchenną się zdecydujemy, poświęćmy czas na jej właściwy dobór i postawmy na produkty wysokiej jakości.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel