help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak wymierzyć deskę sedesową i dobrać ją do miski sedesowej?

2023-10-02
Jak wymierzyć deskę sedesową i dobrać ją do miski sedesowej?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wymierzyć deskę sedesową? To pytanie, pozornie trywialne, przybiera na znaczeniu, gdy zaczynamy rozważać nasze codzienne nawyki higieniczne i komfort korzystania z toalety. Każdy detal ma znaczenie, a odpowiednio dobrana deska sedesowa może wpłynąć na ogólne wrażenia z korzystania z łazienki. W końcu, kto by nie chciał, aby toaleta była idealnie dostosowana do swoich indywidualnych preferencji?

Praktyczny poradnik, który zamierzamy przedstawić, będzie krokiem w kierunku znalezienia optymalnej deski sedesowej. Pokażemy Ci, jak poprawnie dokonać pomiarów, aby zapewnić precyzyjne dopasowanie. Ponadto podzielimy się informacjami na temat różnych typów desek sedesowych i ich funkcji, aby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji podczas zakupu.

Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły praktycznego poradnika, zastanówmy się, czym właściwie jest deska sedesowa i jak ewoluowała wraz z rozwojem ludzkiej cywilizacji. Pozwól nam przenieść się w krainę historii i zgłębić nieco kontekstu, aby lepiej zrozumieć to, co dzisiaj uznajemy za standardowy element wyposażenia naszych łazienek.

Historia desek sedesowych ma swoje korzenie w odległych czasach, a jej rozwój pokazuje, jak znaczący wpływ na nasze życie mają nawet pozornie małe przedmioty. Poczynając od prymitywnych rozwiązań aż po dzisiejsze zaawansowane technologicznie modele, deski sedesowe odzwierciedlają ewolucję naszych potrzeb i wygody. Poznając tę historię, lepiej doceniamy, jak dalece zaszliśmy i jak wiele innowacji wprowadzono, aby ułatwić nam korzystanie z toalety.

Pasjonująca historia desek sedesowych

W dawnych czasach, gdy społeczności nie znały jeszcze pojęć komfortu i udogodnień, korzystanie z toalety było zadaniem nieco bardziej prymitywnym. Starożytne cywilizacje, takie jak Egipcjanie i Sumerowie, wykorzystywały kamienne lub gliniane półki, na których można było wyprostować się i wypróżnić. Było to rozwiązanie skuteczne, ale z pewnością dalekie od naszych współczesnych standardów wygody.

Ewolucja desek sedesowych nabrała tempa w czasach rzymskich, gdzie publiczne toalety stawały się coraz bardziej rozbudowane. Rzymianie czasem wykorzystywali drewniane deski sedesowe montowane na marmurowych ławach, a nawet eksperymentowali z systemami spłukiwania wodą, co było prawdziwą rewolucją w tamtych czasach. Nie można zapomnieć o rzymskich toaletach publicznych, które były miejscem spotkań i rozmów, stając się symbolami najwyższego luksusu i cywilizacji.

W średniowieczu deski sedesowe praktycznie zniknęły, a ludzie wracali do wcześniejszych, prymitywnych rozwiązań. To dopiero renesans przyniósł odrodzenie zainteresowania się tym elementem wyposażenia łazienek. Niemniej w dalszym ciągu klasyczna toaleta w dużej większości nie zawierała niczego, co można by nazwać deską sedesową.

Współczesność przyniosła rewolucję w dziedzinie sanitariatów i desek sedesowych, które aktualnie są dostępne masowo i oferują szeroką gamę funkcji oraz innowacji. Rozwój technologii i wzrost świadomości higienicznej doprowadziły do powstania nowoczesnych desek sedesowych, w tym także tych z funkcją mycia, które rewolucjonizują sposób, w jaki doświadczamy korzystania z toalety.

Współczesne deski sedesowe posiadają różnorodne funkcje, takie jak suszenie powietrzem, podgrzewanie siedziska i wiele innych atrakcyjnych dodatków. Są one obsługiwane za pomocą panelu dotykowego, pilota lub aplikacji mobilnej, umożliwiając użytkownikom spersonalizowanie swojego doświadczenia korzystania z toalety.

Nowoczesne deski sedesowe zaskakują innowacyjnymi funkcjami, integrując nowoczesną technologię z dbałością o higienę i komfort użytkowników. Dzięki temu korzystanie z toalety staje się bardziej higieniczne, komfortowe i zindywidualizowane.

Duże możliwości wyboru deski sedesowej

W kwestii desek sedesowych istnieje szereg możliwych wyborów, które można sklasyfikować według kilku kluczowych kryteriów: materiału wykonania, sposobu wykonania, technologii zawiasów oraz kształtu. Każdy z tych czynników wpływa na wygląd, funkcjonalność i trwałość deski sedesowej. Skupmy się na różnych rodzajach desek sedesowych, poznając szczególne cechy i zalety różnych typów tego urządzenia.

Materiał wykonania

Rozważając zakup deski sedesowej pod kątem materiału wykonania, warto zauważyć, że różne materiały mają swoje unikatowe cechy, które wpływają na trwałość, estetykę i łatwość utrzymania higieny. Każdy z tych materiałów ma także swój charakterystyczny wpływ na całkowity wygląd łazienki, pozwalając dostosować ją do indywidualnych preferencji i stylu wnętrza.

Materiał wykonania

 • Plastik miękki

Deski sedesowe wykonane z miękkiego plastiku cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na atrakcyjną cenę, która sprawia, że są dostępne dla szerokiego grona osób. Stanowią one idealne rozwiązanie dla standardowych modeli WC, zapewniając kompatybilność wymiarową. Należy jednak zauważyć, że plastik miękki jest mniej odporny na zarysowania w porównaniu z twardszymi materiałami, co może wpłynąć na estetykę deski w dłuższej perspektywie. Dodatkowo, śruby, które służą do montażu deski wykonanej z miękkiego plastiku, mogą czasem ulegać luzowaniu, co wymaga od czasu do czasu sprawdzenia i dokręcenia ich.

 • Plastik twardy

Deski sedesowe zrobione z twardego plastiku stanowią wybór charakteryzujący się wyższą trwałością i łatwością utrzymania w czystości, w porównaniu z miękkim plastikiem. Ich solidna konstrukcja sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, co przekłada się na dłuższą żywotność produktu. Dodatkowo producenci często oferują deski z twardego plastiku pokryte specjalną warstwą antybakteryjną, która zapewnia higienę i ogranicza rozwój bakterii oraz mikroorganizmów. Warto zauważyć, że choć deski z twardego plastiku mogą być droższe w porównaniu z miękkim plastikiem, to jednak oferują wyższą jakość oraz korzyści związane z dłuższą żywotnością i łatwiejszym utrzymaniem czystości.

 • Drewno

Deski drewniane charakteryzują się estetycznym wyglądem i pasują doskonale do klasycznych łazienek. Niestety, są dużo trudniejsze w utrzymaniu czystości w porównaniu z plastikowymi deskami. Aktualnie deski wykonane z drewna są praktycznie niespotykane na rynku, gdyż nie mają one właściwości bakteriostatycznych. Alternatywą są tańsze i bardziej higieniczne modele z materiału drewnopodobnego.

 • Żywica poliestrowa

Deski wykonane z żywicy poliestrowej to przezroczyste nakładki, w których można umieszczać kolorowe ozdoby. Stanowią nietypowy i kreatywny wybór, pozwalając na personalizację. Dzięki transparentnej strukturze żywicy można dodawać różnorodne kolorowe ozdoby, nadając łazience unikatowy charakter i indywidualny styl. To innowacyjne podejście do designu łazienki, które pozwala w pełni wyrazić własną kreatywność i wizję estetyczną.

 • Stal nierdzewna

Deski ze stali nierdzewnej są szczególnie popularne w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak toalety publiczne czy galerie handlowe lub stadiony. Charakteryzują się wyjątkową trwałością, która pozwala im wytrzymać intensywne użytkowanie oraz działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowym atutem jest łatwość utrzymania w czystości, ponieważ stal nierdzewna jest odporna na plamy i łatwo usuwać ewentualne zabrudzenia. Ponadto elegancki wygląd desek z tego materiału dodaje łazience nowoczesnego i profesjonalnego charakteru. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na swoje zalety, deski ze stali nierdzewnej z reguły są nieco droższe niż deski z innych materiałów. Jednak inwestycja ta może zwrócić się w dłuższej perspektywie ze względu na trwałość i estetykę, jakie oferuje.

Technologia zawiasów

W kontekście technologii wykonania zawiasów istnieją różne podejścia, które wpływają na komfort i funkcjonalność deski sedesowej. Zawiasy z miękkim zamknięciem, znane również jako deski WC wolnoopadające, zminimalizują przypadkowe uderzenia i trzaski, a także zwiększą trwałość sedesu. Zawiasy szybkiego zwalniania ułatwiają zdejmowanie deski, co również ułatwia proces czyszczenia i konserwacji.

 • Zawiasy z miękkim zamknięciem

Zawiasy z miękkim zamknięciem to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia płynne i ciche opuszczanie deski, eliminując irytujące trzaski i przypadkowe uderzenia. Za sprawą tej technologii opuszczanie deski odbywa się w sposób kontrolowany i delikatny, co nie tylko zwiększa komfort korzystania, ale także chroni jej elementy przed zbyt gwałtownymi ruchami, co może prowadzić do uszkodzeń. To praktyczne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w oczekiwania osób poszukujących funkcjonalnych i nowoczesnych elementów wyposażenia łazienki.

 • Zawiasy szybkiego zwalniania

Zawiasy szybkiego zwalniania stanowią wygodną opcję, która ułatwia demontaż deski w celu dokładnego jej oczyszczenia oraz konserwacji. Dzięki temu szybkiemu demontażowi czyszczenie staje się szybsze i bardziej efektywne, co z kolei wpływa na utrzymanie wysokiego poziomu higieny w łazience. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, które docenią osoby zwracające uwagę na czystość i utrzymanie higieny w swoim otoczeniu, przyczyniając się do dłuższej trwałości deski sedesowej.

 • Zawiasy typu "U"

Zawiasy typu "U" to popularny typ zawiasów stosowanych w deskach sedesowych. Są to zawiasy, które w kształcie przypominają literę "U", stąd ich nazwa. Dzięki tej konstrukcji, deska jest stabilnie utrzymywana na miejscu, zapewniając użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo. Ponadto są stosunkowo trwałe i mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak plastik czy metal, w zależności od modelu i producenta.

Warto zwrócić uwagę, że zawiasy typu "U" są jednym z popularnych rozwiązań, ale na rynku istnieje wiele różnych typów zawiasów, które mogą być stosowane w deskach sedesowych, w tym również te opisane wcześniej, takie jak zawiasy z miękkim zamknięciem czy zawiasy szybkiego zwalniania. Każdy z tych typów zawiasów ma swoje unikatowe cechy i zalety.

Kształt i kolor deski

Kolejnym ważnym aspektem jest kształt i kolor deski sedesowej, które wpływają na estetykę łazienki. Dostępne są różnorodne kształty, takie jak owalne, czworokątne czy opływowe, które można dopasować do konkretnego typu muszli klozetowej. Co więcej, producenci oferują bogatą paletę kolorów i wzorów, aby deska sedesowa harmonijnie wpisywała się w aranżację łazienki oraz odpowiadała preferencjom estetycznym. Warto również zwrócić uwagę na deski dedykowane dzieciom, które charakteryzują się specjalnymi wzorami przystosowanymi do ich gustów i potrzeb.

 • Deski owalne

Deski o kształcie owalnym są symbolem delikatności i subtelności w aranżacji łazienki. Ich zaokrąglone linie harmonijnie współgrają z łukami i okręgami, co nadaje łazience elegancji. Kształt ten jest szczególnie popularny w łazienkach tradycyjnych i retro.

 • Deski czworokątne

Deski o kształcie czworokątnym reprezentują nowoczesność i prostotę. Ich geometryczny design doskonale pasuje do minimalistycznych łazienek z liniami prostymi i kanciastymi. Czworokątny kształt jest również popularny w łazienkach utrzymanych w stylu industrialnym czy loftowym, gdzie dominują surowe materiały i proste formy.

 • Deski opływowe

Deski o kształcie opływowym cechują się delikatnymi, zaokrąglonymi krawędziami, nadając łazience miękkości i harmonii. Ten kształt znakomicie współgra z łazienkami utrzymanymi w stylu organicznym, gdzie ważne są naturalne i płynne formy. Opływowy kształt dodaje łazience lekkości i subtelności, idealnie komponując się z łazienkami w stylu skandynawskim.

 • Deski kolorowe

Bogata paleta kolorów pozwala dostosować deskę sedesową do indywidualnych preferencji i stylu łazienki. Dostępne są również deski w specjalnych kolorach i wzorach dla dzieci, dodając element zabawy i atrakcyjności do codziennych rutynowych czynności higienicznych.

Funkcje desek sedesowych

Deski sedesowe, choć często pomijane w codziennych rozmowach, pełnią kluczową rolę w naszych łazienkach, wpływając znacząco na nasze codzienne doświadczenia oraz poziom higieny. Wyposażone w innowacyjne funkcje, deski sedesowe oferują znacznie więcej niż zwykła podpora podczas korzystania z toalety. Oto podstawowe funkcje, które sprawiają, że są niezastąpione w naszych łazienkach.

 • Komfort użytkowania

Deski sedesowe zapewniają użytkownikom komfort i wygodę podczas korzystania z toalety. Siedzisko dodaje stabilności i ergonomicznego wsparcia, co ma istotne znaczenie szczególnie dla osób z ograniczoną mobilnością.

 • Izolacja od zimna

Dodatkowa warstwa deski sedesowej izoluje przed chłodem, zapewniając komfort nawet w chłodniejszych warunkach. To szczególnie cenione, zwłaszcza w okresach zimowych.

 • Zabezpieczenie przed bezpośrednim kontaktem

Deski sedesowe są barierą między użytkownikiem a ceramiką toalety, co przyczynia się do utrzymania higieny osobistej oraz ułatwia zachowanie czystości w łazience.

 • Łatwość montażu i demontażu

Deski sedesowe są zazwyczaj łatwe w montażu i demontażu, co ułatwia ich czyszczenie oraz konserwację. To funkcja, która zwiększa wygodę użytkowania i pozwala na szybkie dostosowanie deski według potrzeb.

 • Trwałość i wytrzymałość

Nowoczesne deski sedesowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują trwałość i długą żywotność. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, co zapewnia użytkownikom długotrwałe korzystanie.

Deski sedesowe współczesnych łazienek nie ograniczają się jedynie do podstawowych funkcji. Innowacyjne rozwiązania technologiczne podnoszą komfort i higienę na wyższy poziom, oferując szereg zaawansowanych funkcji:

 • Funkcja wolnego opadania:

Deski sedesowe wyposażone w funkcję wolnego opadania to praktyczne rozwiązanie, które umożliwia delikatne opuszczanie siedziska i klapy toaletowej, bez gwałtownego trzasku. Mechanizm hamujący zapewnia płynny ruch opadania, co nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale także chroni deski i zawiasy przed nadmiernym zużyciem. To dodatkowy element, który sprawia, że korzystanie z toalety staje się bardziej subtelnym i komfortowym doświadczeniem. Deski wolnoopadające są już standardem w większości toalet.

 • Z dyszą myjącą

Deski sedesowe wyposażone w dyszę myjącą działają jak szybki prysznic, zastępując tradycyjny bidet. Dzięki nim korzystanie z papieru toaletowego staje się zbędne. Po skorzystaniu wystarczy aktywować dyszę myjącą, która opłucze ciało ciepłą wodą, zapewniając wysoki poziom higieny.

 • Możliwość zmiany kierunku natrysku

Funkcja pozwalająca na regulację kierunku strumienia wody podczas korzystania z dyszy myjącej, co dostosowuje do indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

 • Regulacja ciśnienia i temperatury wody

Nowoczesne deski sedesowe pozwalają dostosować ciśnienie oraz temperaturę wody, co gwarantuje optymalny komfort podczas użytkowania.

 • Podgrzewane siedzisko

Funkcja podgrzewania siedziska sprawia, że korzystanie z toalety jest jeszcze bardziej komfortowe, szczególnie w chłodniejszych porach roku. Ogrzewane siedzisko zapewnia uczucie przyjemnego ciepła i relaksu.

 • Funkcja masażu

Niektóre deski sedesowe oferują funkcję masażu, która umożliwia delikatny masaż pleców lub nóg podczas korzystania z toalety, co sprzyja relaksowi i redukcji stresu.

 • Funkcja spłukiwania toalety

Zintegrowana funkcja spłukiwania toalety zapewnia skuteczne i higieniczne oczyszczenie po skorzystaniu, co przekłada się na podniesienie poziomu higieny.

 • Funkcja oczyszczania

Po zakończeniu korzystania z dyszy myjącej deski sedesowe mogą oferować funkcję osuszania, eliminując konieczność korzystania z ręcznika.

 • Funkcja samoczyszczenia

Niektóre deski sedesowe posiadają funkcję samoczyszczenia, która automatycznie utrzymuje czystość i higienę powierzchni, co minimalizuje konieczność ręcznego sprzątania.

Nowoczesne deski sedesowe, wyposażone w zaawansowane funkcje, odzwierciedlają dynamiczny rozwój technologiczny, który ma na celu dostarczenie użytkownikom wyjątkowego komfortu i dbałości o higienę podczas codziennych rytuałów łazienkowych. Te funkcje zdecydowanie podnoszą standardy użytkowania toalety, przyczyniając się do polepszenia doświadczeń każdego dnia.

Kiedy należy wymienić deskę sedesową?

Istnieje kilka przypadków, które mogą skłonić do zastanowienia się nad zakupem nowej deski lub wymianą aktualnie posiadanej. Jest to decyzja warta uwagi, nie tylko w momencie tworzenia nowej łazienki, ale również gdy nasza stara deska, zwłaszcza ta wykonana z plastiku miękkiego, zaczyna tracić swoją funkcjonalność.

Urządzamy nową łazienkę

Najczęstszy moment zakupu deski sedesowej jest związany z urządzaniem zupełnie nowej łazienki. W trakcie planowania nowej przestrzeni łazienkowej ważne jest, aby zadbać o perfekcyjną harmonię pomiędzy stylem a funkcjonalnością. Wybór odpowiedniej deski sedesowej ma zasadnicze znaczenie, ponieważ nie tylko powinna idealnie wpasować się w aranżację łazienki, ale także gwarantować komfort korzystania z nowego sedesu.

Podczas procesu urządzania nowej łazienki warto wziąć pod uwagę nie tylko design deski, ale również jej właściwości funkcjonalne. Kształt, materiał wykonania oraz dodatkowe funkcje deski sedesowej powinny być dopasowane do oczekiwań i potrzeb mieszkańców domu. Kierując się estetyką i ergonomią, można wybrać deskę, która będzie doskonale współgrać z pozostałymi elementami wystroju łazienki, tworząc spójną i estetyczną całość.

Nowa łazienka to także szansa na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak deska sedesowa z funkcją podgrzewania siedziska czy regulacji temperatury wody podczas mycia. Dzięki temu można stworzyć łazienkę, która nie tylko będzie estetycznie prezentować się, ale również spełni najwyższe standardy komfortu i funkcjonalności.

Wprowadzenie nowej deski sedesowej w trakcie urządzania łazienki pozwala na pełne dopasowanie jej do nowej aranżacji, co sprawia, że toaleta staje się nie tylko praktycznym elementem, ale również integralną częścią stylistyczną i ergonomiczną całego wnętrza łazienki.

Stara deska jest zniszczona

Intensywne użytkowanie deski sedesowej, która służy nam nawet kilkanaście razy dziennie, niesie za sobą nieuchronne zużycie. To nie tylko kwestia częstego siadania i wstawania, ale także pracy zawiasów, które doświadczają znacznego obciążenia. Te czynniki z biegiem czasu prowadzą do widocznych uszkodzeń deski, które mogą obejmować rysy, odpryski, luzy w zawiasach czy nieestetyczne przebarwienia.

Uszkodzona deska sedesowa nie tylko prezentuje się nieatrakcyjnie, ale może także stanowić ryzyko dla użytkownika. Może nawet powodować niekomfortowe doznania podczas korzystania z toalety. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak wymiana deski. Jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Nowa deska przywraca pełną funkcjonalność, estetykę i komfort użytkowania, wpływając pozytywnie na ogólny wygląd i doświadczenie korzystania z łazienki.

Deska wygląda nieestetycznie lub nie da się jej doczyścić

Deski sedesowe wykonane z tańszego plastiku często ulegają procesom starzenia i degradacji, które objawiają się m.in. nieestetycznymi przebarwieniami, plamami czy zaciekami. Te problemy są szczególnie widoczne po dłuższym okresie intensywnego użytkowania, kiedy trudno jest utrzymać deskę w nienagannej czystości.

Choć podejmowane są starania w celu doczyszczenia deski, niektóre zabrudzenia stają się uporczywe i nie dają się skutecznie usunąć. Stan ten nie tylko wpływa negatywnie na wizualny aspekt łazienki, ale także na higienę i komfort korzystania z toalety. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę deski na nową, wykonaną z bardziej odpornego i łatwiejszego do utrzymania w czystości materiału.

Uszkodzenia strukturalne deski

W momencie, gdy deska sedesowa ulega poważniejszym uszkodzeniom strukturalnym, staje się to sytuacją nie do przeskoczenia. Takie uszkodzenia mogą mieć różnorodną naturę, obejmując pęknięcia, złamania, deformacje czy nadmierny luz w zawiasach. Te problemy prowadzą do obniżenia stabilności deski, co w konsekwencji negatywnie wpływa na bezpieczeństwo korzystania z toalety.

W takiej sytuacji wymiana deski staje się priorytetem, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla zapewnienia użytkownikom łazienki sprawnego i bezpiecznego korzystania z sedesu. Uszkodzona deska sedesowa to potencjalne ryzyko wypadku, które można uniknąć poprzez podjęcie odpowiednich działań. Nowa deska, spełniająca normy i standardy bezpieczeństwa, przywróci stabilność i pewność korzystania z toalety, co ma kluczowe znaczenie dla komfortu i codziennego funkcjonowania w łazience.

Przy wyborze nowej deski warto zwrócić uwagę na materiał wykonania i jakość konstrukcji. Trwałe materiały, takie jak odporny plastik, zapewnią długą żywotność deski. DodatkowO nowa deska może być dostosowana do indywidualnych preferencji, harmonijnie komponując się z aranżacją łazienki i tworząc funkcjonalne i estetyczne wnętrze. W efekcie wymiana uszkodzonej deski na nową będzie inwestycją w komfort i bezpieczeństwo użytkowników, co znacząco poprawi jakość codziennego użytkowania łazienki.

Zmiana wystroju łazienki

Podjęcie decyzji o zmianie wystroju łazienki to moment, w którym dbałość o szczegóły i harmonię przestrzeni nabiera kluczowego znaczenia. Każdy element łazienki, w tym deska sedesowa, odgrywa istotną rolę w tworzeniu spójnego i atrakcyjnego wyglądu wnętrza.

Stara deska sedesowa może nie wpisywać się w nowe koncepcje aranżacyjne, które obejmują nowe meble, odmienny wybór płytek czy odświeżony styl łazienki. Brak kompozycyjnej spójności może wprowadzać niepożądane zakłócenia w harmonii nowej aranżacji. Dlatego warto w tym kontekście rozważyć wymianę deski sedesowej na coś, co idealnie będzie harmonizować z nowym wystrojem.

Taka zmiana to okazja do podkreślenia stylistycznej rewitalizacji łazienki. Wybierając nową deskę sedesową, można skupić się na dopasowaniu do nowego stylu, kolorystyki czy wzornictwa. Wyrazista, zgodna z całością łazienki deska, może stać się centralnym punktem, podkreślającym nową wizję aranżacji. Nowa deska to nie tylko element praktyczny, ale również dekoracyjny, który wniesie świeżość i spójność do całej łazienki.

Warto zatem zainwestować w nową deskę, która będzie doskonale komponować się z nowym wystrojem, nadając łazience nową, spójną wizję. Jest to kluczowy element w procesie metamorfozy łazienki, który wpłynie na ostateczny efekt aranżacyjny, tworząc estetyczne i funkcjonalne wnętrze, które będzie zachwycać każdego dnia.

Jak poprawnie zmierzyć deskę sedesową?

Wymiary deski sedesowej to ważna sprawa. Odpowiednio dobrany rozmiar ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania i ogólnej estetyki łazienki. Dlatego warto poświęcić chwilę i zmierzyć wymiary deski, którą planujemy wymienić lub do której potrzebujemy dobrać odpowiednie elementy. Proces ten można podzielić na kilka kluczowych kroków, aby uzyskać dokładne i precyzyjne pomiary.

Przed wymianą deski lub doborem nowej do muszli toaletowej, istotne jest dokładne zmierzenie jej wymiarów. Jeśli wymieniamy starą deskę, zaleca się:

 • Zmierzenie rozstawu zawiasów: czyli odległość między otworami służącymi do mocowania siedziska.

 • Zmierzenie długości od miejsca mocowania do najdalszego punktu deski.

 • Zmierzenie szerokości w najszerszym miejscu deski.

Aby uniknąć pomyłek, można dodatkowo odrysować kształt starej deski na arkuszu papieru pakowego i zmierzyć nie tylko samą deskę, ale również jej obrys oraz otwór wewnętrzny.

Wiemy już jak dobrać deskę sedesową oraz jak dokonać pomiarów. Jak wymienić deskę sedesową? Nadszedł czas na demontaż, a następnie montaż.

Krok 1 - wybór deski sedesowej

Wybór odpowiedniej deski sedesowej to pierwszy etap, który wpłynie na komfort korzystania z toalety. Deski sedesowe są dostępne w różnych modelach i wykonane z różnorodnych materiałów. Warto wybrać deskę wykonaną z materiału przyjaznego dla skóry, który zapewnia również trwałość i spełni surowe wymogi higieniczne.

Możemy także wybierać spośród modeli z wbudowanymi nakładkami dla dzieci czy wersji antybakteryjnych. Ciekawym rozwiązaniem są deski wolnoopadające, które wyposażone są w automatyczny "hamulec", zapewniający ciche i ostrożne zamykanie klapy sedesu.

Krok 2 - demontaż starej deski

Jeśli wybrałeś już odpowiednią deskę sedesową, pora na demontaż starej deski. Do tej operacji niezbędnę będzie posiadanie kombinerek. Warto mieć pod ręką również smard WD-40, gdyż pomoże on odkręcić zapieczone śruby. Gdy już odkręcisz starą deskę, dokładnie wyczyść powierzchnię miski ustępowej w miejscu, gdzie znajdowała się wymieniana deska.

Krok 3 - montaż nowej deski

Wprowadź oba metalowe pręty z gwintem w dedykowane elementy, tak aby utworzyć stabilne mocowanie. Osadź uszczelki lub podkładki na prętach zgodnie z zaleceniami montażowymi.

Następnie przymocuj deskę do muszli toaletowej, wsuwając gwintowane pręty przez odpowiednie otwory i zabezpieczając je od spodu za pomocą dodatkowych uszczelek lub podkładek.

Dokręć wkręty skrzydełkowe od spodu, upewniając się, że deska jest prawidłowo wypozycjonowana i równomiernie przylega do toalety. Jeśli to konieczne, dostosuj zawiasy, aby zapewnić właściwe dopasowanie.

Finalizując montaż, upewnij się, że deska otwiera się i zamyka płynnie, a zawiasy działają bez zarzutu. Gratulacje, zakończyłeś udaną instalację deski sedesowej, teraz możesz cieszyć się komfortem użytkowania oferowanego przez nowy model!

Czy każda deska sedesowa jest uniwersalna?

Wiele osób zastanawia się, czy deski sedesowe są produktem uniwersalnym. Czy każda deska pasuje do każdej toalety? Nie do końca.

Istnieje różnorodność modeli toalet, różniących się kształtem miski, rozstawem otworów do mocowania deski oraz innymi szczegółami. W rezultacie nie każda deska sedesowa będzie idealnie pasować do każdej toalety.

Aby dopasować deskę sedesową do konkretnej toalety, istotne jest uwzględnienie kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kształt miski toaletowej, czy jest to miska owalna, kwadratowa, czy może inna. Kolejnym ważnym aspektem jest rozstaw otworów mocowania, przez które mocuje się deskę. Te muszą idealnie pasować, aby deska była stabilna i pewnie osadzona.

Choć deski sedesowe posiadają pewne standardy, to ich uniwersalność jest ograniczona różnicami w konstrukcji toalet. Ważne jest, aby wybrać deskę, która pasuje do konkretnej toalety, aby zapewnić optymalne dopasowanie i komfort korzystania.

Deski sedesowe w Banyo.pl

Nasza oferta przewiduje ogromną ilość desek. Pozwolimy sobie zaprezentować kilka z naszych bestsellerów.

Catalano 5SCSTP000 - deska sedesowa wolnoopadająca, nowy model

Catalano to renomowany włoski producent specjalizujący się w ceramice sanitarnej, obejmujący w swojej ofercie umywalki, toalety oraz brodziki. Od ponad 40 lat firma zdobywa uznanie na rynku, znana ze wspaniałej jakości swoich produktów. Ceramika sanitarna Catalano wyróżnia się wysoką jakością, prostą formą, łatwością pielęgnacji oraz unikalnym wzornictwem, które nadaje charakter każdemu wnętrzu.

Przykładowy produkt z oferty Catalano to deska WC 5SCSTP000, będąca deska wolnoopadającą typu Slim. Charakteryzuje się kolorystyką w odcieniu białym, co sprawia, że doskonale wpasowuje się w różnorodne aranżacje łazienkowe. Co ważne, posiada innowacyjny system Take Off, który umożliwia szybkie wypięcie deski, ułatwiając jej dokładne czyszczenie.

To tylko jedno z wielu rozwiązań oferowanych przez Catalano, które cechuje precyzja wykonania, nowoczesność i zgodność z oczekiwaniami nawet najbardziej wymagających klientów.

GSI Nubes MS96C11 - deska sedesowa wolnoopadająca cienka

GSI to renomowany producent ceramiki sanitarnej, oferujący między innymi również deski wolnoopadające. Za przykład posłuży nam deska wolnoopadająca slim MS96C11, należąca do serii Nube. Charakteryzuje się opływowym, minimalistycznym wzornictwem, co sprawia, że doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje łazienek. Deska ta występuje w uniwersalnym, klasycznym kolorze białym, co pozwala na łatwe jej dopasowanie do różnych stylów wnętrzowych. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących estetycznych i funkcjonalnych produktów do swojej łazienki.

Hidra Kiub KIZQ 001 - deska sedesowa wolnoopadająca

Hidra Kiub KIZQ 001 to elegancka deska sedesowa, która doskonale wpisuje się w nowoczesny styl łazienkowy. Należąca do linii Faster Kiub, charakteryzuje się minimalistycznym designem oraz jest przeznaczona do misek producenta z montażem wiszącym, co nadaje łazience lekkości i nowoczesności. Klasyczny kolor biały sprawia, że deska ta harmonijnie komponuje się z różnymi aranżacjami wnętrz.

Villeroy&Boch Subway 2.0 deska sedesowa wolnoopadająca 9M69S101

Villeroy&Boch Subway 2.0 9M69S101 to deska sedesowa, która zachwyca nowoczesnym i uniwersalnym kształtem. Wyprodukowana z trwałego duroplastu, jest niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Deska ta oferuje wiele zalet, m.in. nie generuje hałasu podczas opadania, nie wymaga użycia siły oraz zapewnia maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Posiada funkcję szybkiego wypinania QuickRelease oraz wolnego opadania SoftClosing

Ta elegancka deska Villeroy&Boch Subway 2.0 9M69S101 to doskonałe połączenie stylu, wygody i trwałości. Idealnie pasuje do nowoczesnych łazienek, dodając im wyjątkowego charakteru.

Praktycznie wszystkie zaprezentowane przez nas deski, jak i wiele innych znajdziesz w naszych zestawach WC, a więc miskach z dedykowanymi do nich deskami.

Podsumowanie

W sklepie Banyo.pl kładziemy ogromny nacisk na różnorodność i jakość naszych produktów, w tym desek i misek WC. Nasza oferta obejmuje szeroki wybór zarówno pojedynczych desek, jak i kompletnych zestawów, pozwalając naszym klientom na dopasowanie idealnego rozwiązania do ich potrzeb i stylu łazienki. Rozumiemy, jak istotne jest właściwe dobranie deski sedesowej do toalety, dlatego zapewniamy pomoc w tym procesie. Teraz i Ty wiesz już, jak zmierzyć deskę sedesową.

Przy wyborze deski sedesowej ważne jest uwzględnienie różnych czynników, takich jak materiał wykonania, kształt, kolor, funkcje dodatkowe i zawiasy. Istotne jest również dopasowanie deski do ogólnej estetyki łazienki. Warto podkreślić, że deski sedesowe są dostępne w różnych modelach i wykonane z różnych materiałów, takich jak przede wszystkim tworzywo sztuczne.

Dodatkowo, aspekty komfortu użytkowania nie mogą być pominięte, a w naszej ofercie znajdują się deski z funkcjami takimi jak regulacja ciśnienia i temperatury wody, podgrzewane siedzisko czy nawet funkcja masażu, co podnosi komfort korzystania z toalety, szczególnie w chłodniejszych porach roku.

Skoro wiesz już jak dobrać rozmiar deski sedesowej — zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty, w której znajdą Państwo produkty renomowanych producentów, gwarantujących wysoką jakość i trwałość. Posiadamy nie tylko deski, ale również miski wc, bidety i wiele więcej! Jesteśmy tu, aby służyć Ci pomocą i doradztwem, dostosowując ofertę do Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem i do kontaktu z nami w przypadku dodatkowych pytań czy wątpliwości.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel