help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

2022-03-31
Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

Domy z poddaszem użytkowym to bardzo popularny rodzaj zabudowy w naszym kraju. Tak zwane skosy można też spotkać w budynkach szeregowych i na ostatnich kondygnacjach apartamentowców. O ile aranżacja sypialni na poddaszu nie nastręcza problemów, to urządzenie funkcjonalnej łazienki, może być wyzwaniem. Na szczęście dobre rozplanowanie zapewnia, że łazienka będzie piękna i wygodna. Zobaczmy jakich praktycznych wskazówek należy się trzymać.

Łazienka na poddaszu ze skosami jest szczególnym pomieszczeniem. W jej pobliżu najczęściej znajdują się sypialnie, więc pełni ona istotną funkcję i jest często użytkowana. Czasami łazienki na poddaszu są zlokalizowane bezpośrednio przy sypialniach i są dedykowane tylko dla użytkowników danego pomieszczenia. Innym pomieszczeniem, którego aranżacja może przysporzyć pewnych wyzwań, jest toaleta na poddaszu. Z czego to wynika? Zobaczmy.

Łazienki pod skosami poddasza — korzyści i wyzwania

Wyjątkowy charakter łazienki wynika z jej przeznaczenia. W przeciwieństwie do takich pomieszczeń jak chociażby sypialnia, czy salon wymaga ona przygotowania niezbędnych instalacji. Jest to instalacja doprowadzająca wodę użytkową, kanalizacja oraz wentylacja. Ponadto każda łazienka musi być wyposażona w określone elementy funkcjonalne, takie jak umywalka, toaleta, opcjonalnie bidet, oraz miejsce do mycia się — wanna lub prysznic (albo oba te rozwiązania). Z tych wszystkich powodów dodatkowe wyzwania w postaci skosów należy przewidzieć już na wczesnym etapie projektowania. Pozwoli to na wybranie optymalnych miejsc dla wymienionych elementów wyposażenia.

Co zrozumiałe, każde poddasze jest nieco inne. Wynika to z bryły dachu. W jednej łazience na poddaszu skosy mogą się znajdować na całej powierzchni pomieszczenia i będą one łagodne. W innej będą bardzo strome, a pomieszczenie swoją kubaturą nie będzie się znacznie różniło od przestrzeni o klasycznym układzie ścian i sufitu. Dlatego zarówno toaleta, jak i łazienka musi być dostosowana do sytuacji w konkretnym pomieszczeniu.

Łazienki na poddaszu oznaczają wiele korzyści. Jak już wspomniano, umieszczenie łazienki na tym samym poziomie co sypialnie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Znacznie podnosi to funkcjonalność całego poddasza. Przekłada się na wygodę codziennego życia. Łazienki zlokalizowane pod skosami są też często bardzo dobrze doświetlone. Zawdzięczają to obecności okien połaciowych. Każde przeszklenie znajdujące się w dachu wpuszcza o wiele więcej światła niż analogiczne, ale umieszczone w pionowych przegrodach. Dodatkowo, jeśli okno połaciowe znajdzie się odpowiednio wysoko względem sąsiadujących budynków, to będziemy mieć zapewnione poczucie prywatności. I to bez konieczności stosowania zasłon lub rolet. Łazienka na poddaszu to także wyjątkowy klimat, który przekłada się na przyjemnie spędzany w niej czas. Jak więc urządzić łazienkę na poddaszu, by zmaksymalizować zalety i wykorzystać cały potencjał takich przestrzeni?

Urządzanie łazienki na poddaszu

Codzienne użytkowanie łazienki sprawia, że spędzamy w niej sporo czasu. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o projekt tej przestrzeni. Dobrze jest zaaranżować łazienkę na poddaszu w sposób przemyślany, który zapewni nam i naszym domownikom  komfort i wygodę. Omówmy kilka sposobów na łazienkę ze skosami.

W pierwszej kolejności dobrze jest określić, jak mocno skosy ograniczają możliwości aranżacji. Jeśli jest ich niewiele, na przykład zajmują tylko fragment jednej ściany, to może się okazać, że urządzenie takiej przestrzeni nie będzie się znacząco różnić od takiej o pełnej wysokości. Jeśli skosów jest wiele, ale pomieszczenie jest duże, mamy duże pole do działania. Można wtedy odsunąć większość sprzętów od skosów i zaprojektować je w centralnej części pomieszczenia. Tak zrobiono w poniżej zaprezentowanej aranżacji loftowej łazienki na poddaszu. Użycie wolnostojącej wanny Besco, a konkretnie modelu Assos 160 x 70 cm pozwoliło na podkreślenie charakteru przestrzeni. Niezbędnym dodatkiem jest stojąca bateria podłogowa. Pasujący do wielu aranżacji model, znajdziemy na przykład w obrębie eleganckiej serii Grohe Atrio. W przedstawionej łazience wyeksponowano także inne elementy charakterystyczne dla poddaszy. Chodzi o słupy konstrukcyjne. Nie traktujmy ich jako przeszkodę. Mogą być ciekawym elementem aranżacji pomieszczenia, a nawet pomóc w funkcjonalnym podziale łazienki.

Był czas, kiedy panowała moda na ukrywanie wszelkich elementów konstrukcji poddasza pod zabudową z płyt gipsowo-kartonowych. Niestety takie rozwiązanie często mocno ogranicza dostępną przestrzeń. Dodatkowo może wyglądać niezbyt estetycznie i być dodatkowym wyzwaniem pod względem aranżacji. Dlatego warto przeanalizować, jak można wyeksponować skosy i wykorzystać je do nadania łazience wyjątkowego klimatu. Jednym ze sposobów jest częściowe odsłonięcie konstrukcji więźby dachowej. Wyeksponowane drewniane krokwie nadadzą wnętrzu rustykalnego lub loftowego charakteru.

Praktycznie każde pomieszczeń na poddaszu, ma przynajmniej jedną, pionową ścianę. To na niej znajdują się drzwi wejściowe. Warto przy niej umieścić szafki z wygodnym miejscem do przechowywania. Całość można zwieńczyć blatem, który będzie miejscem dla umywalki. Sprawdzą się tu na przykład nablatowe umywalki Catalano. Fragment ściany za umywalką to optymalne miejsce do montażu armatury i lustra. Bateria umywalkowa ścienna to świetne rozwiązanie, które nie ogranicza miejsca na blacie wokół umywalki. A gdzie najlepiej ustawić wannę? Co, jeśli chcemy zaaranżować także kabinę prysznicową? Zobaczmy kilka wskazówek.

Wanna pod skosem na poddaszu — aranżacja

Ustawienie wanny pod skosem na poddaszu to wybór wielu osób. By taki układ był wygodny w użytkowaniu, należy zadbać o wystarczającą ilość miejsca nad wanną. Ta przestrzeń umożliwi wygodne wejście i wyjście z wanny, bez ryzyka każdorazowego uderzenia się w głowę. W większości sytuacji konieczne może się okazać odsunięcie wanny od zbyt niskiej ściany kolankowej. Wanny do zabudowy, na przykład modele narożne, można dosunąć do zbudowanej przed ścianki, która zapewni odpowiednią ilość przestrzeni nad wanną. Inną opcją jest ustawienie ich przy ściance rozdzielającej pomieszczenie na strefy. Może to być ściana o pełnej wysokości lub niepełnej, na przykład wynoszącej 120 cm. Z jednej strony takiej ścianki możemy zaaranżować strefę kąpielową. Z drugiej możemy zamontować miskę WC i bidet. Taka dodatkowa konstrukcja może być ciekawym elementem pomieszczenia. Zastosowanie wielkoformatowej płytki o ciekawym wzorze, czy efektownej mozaiki na jej powierzchni sprawi, że będzie ozdobą całego pomieszczenia. Jeśli powierzchnia naszej łazienki na poddaszu na to pozwala, to warto skorzystać z takiego rozwiązania. Jest to praktyczne rozwiązanie. Pozwala na wyeksponowanie wanny, a ukrywa nieco toaletę. Styl nowoczesny w łazience na poddaszu jest możliwy do osiągnięcia między innymi dzięki takim pomysłom.

Z powyższego powodu dla łazienki na poddaszu innym świetnym rozwiązaniem mogą być wanny wolnostojące. Nie potrzebują one fragmentu pionowej ściany, do której będą dosunięte. Taką wannę można ustawić nieco dalej, a nawet zlokalizować ją na środku pomieszczenia. A tam dostępna wysokość jest największa. Łazienka ze skosem i wanną to z całą pewnością dobre połączenie.

Prysznic pod skosem na poddaszu

Łazienka z prysznicem na poddaszu może być trudna w dobrym rozplanowaniu,  jeśli nie mamy dostępnej odpowiedniej wysokości pomieszczenia. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania, takie jak prysznic bez brodzika. Pozwala to na wykorzystanie pełnej wysokości pomieszczenia, dzięki temu, że nie musimy stosować dodatkowego brodzika, a ścianki kabiny nie wejdą w ewentualną kolizję ze skosem. Jednak w większości sytuacji znajdą się miejsca, pozwalające na swobodne zaaranżowanie prysznica pod skosem na poddaszu Dla fanów tradycyjnie rozwiązanych kabin prysznicowych z brodzikiem, świetnym wyborem będą produkty marki Sanswiss. To sposób na szybkie wykonanie wygodnego miejsca do korzystania z prysznica. Współczesne wzornictwo tych wyrobów pozwoli podkreślić nowoczesny styl łazienki na poddaszu.

Niezależnie na jaki prysznic pod skosem na naszym poddaszu się zdecydujemy, warto przewidzieć miejsce na montaż deszczownicy. Modele montowane do ściany mogą być rozwiązaniem, kiedy nad kabiną nie ma poziomego sufitu, tylko wyeksponowane skosy. Bardzo nowoczesny wygląd zapewniają także deszczownice montowane do sufitu. Decydując się na takie rozwiązanie, należy zapewnić miejsce do poprowadzenia instalacji doprowadzającej wodę do wylewki. Szeroki wybór deszczownic i innych dopasowanych elementów armatury posiada firma Grohe. Deszczownica Grohe to wybór wyrobu wysokiej jakości, którym będziemy się cieszyć przez długie lata.

Piękna i funkcjonalna łazienka na poddaszu

Łazienka oraz toaleta na poddaszu powinna być nie tylko funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Oferowane przez producentów wyroby nie tylko spełniają swoją funkcję — są przy tym ozdobą pomieszczenia, mają ciekawą i przykuwającą uwagę formę. Dlatego łazienka, także ta na poddaszu powinna być atrakcyjne wizualnie. Niezależnie jakim poddaszem dysponujemy, możemy być pewni, że z nowoczesnymi rozwiązaniami i wyrobami wysokiej jakości uda nam się urządzić na nim funkcjonalną i wymarzoną łazienkę.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel