help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jak zamontować i obudować stelaż WC w łazience?

2021-10-03
Jak zamontować i obudować stelaż WC w łazience?

Zanim zamontujesz i zabudujesz - zaplanuj

Miska WC, podobnie jak pozostałe elementy ceramiki łazienkowej, wymaga podłączenia do odpływu do kanalizacji oraz przyłącza wody. To determinuje lokalizację tego wyposażenia, niezbędnego w każdej toalecie i łazience. Jeśli projektujemy nasz dom od podstaw, to właściwie możemy zaplanować dowolne rozmieszczenie toalety, umywalki itp. Oczywiście będzie to musiało znaleźć swoje odwzorowanie w projekcie instalacji. Piony instalacyjne muszą znajdować się odpowiednio blisko. Jeśli planujemy remont w istniejącym pomieszczeniu, lub wykańczamy łazienkę w domu  lub apartamencie w stanie deweloperskim, wtedy czeka nas w większości przypadków dostosowanie się do stanu zastanego. Oczywiście wszystko jest możliwe, nawet duże przeróbki, jednak mogą one ciągnąć za sobą znaczne koszty, a nawet konieczność wykonania projektu konstrukcyjnego i uzyskanie niezbędnych zgód.

Dlaczego w ogóle wspominamy o powyższym? Bo to determinuje montaż stelaża WC, a konkretnie jego lokalizację. Ta z kolei wpłynie w pewnym stopniu na ostateczny wygląd pomieszczenia. Najpopularniejsze są stelaże podtynkowe przeznaczone do zabudowy lekkiej. W przeciwieństwie do stelaży do zabudowy ciężkiej dają one znacznie większe możliwości ustawienia, a co za tym idzie rozplanowania pomieszczenia. Do ich montażu nie jest niezbędna obecność masywnej ściany, która przeniesie ciężar miski WC. Są bardziej uniwersalne. Ich konstrukcja umożliwia umieszczenie ich w grubości szkieletowej ścianki działowej, przy ścianie działowej lub nośnej, a nawet pośrodku pomieszczenia. Jest to możliwe dzięki wytrzymałej ramie stelaża i zakotwieniu go do podłogi. To właśnie ona przenosi większość obciążenia użytkowego z miski zamocowanej do stelaża.

Lokalizacja stelaża musi umożliwiać wygodne korzystanie z toalety. Dlatego przed miską WC należy zaplanować wolną przestrzeń o wymiarach 80 cm na od 60 do 80 cm, co przedstawia powyższy szkic. Ponadto należy pamiętać o minimalnych odległościach w łazienkach, która to w przypadku miski WC wynosi najczęściej 20 cm (licząc od krawędzi elementu). Jedynym wyjątkiem jest odległość od bidetu - powinna wynosić 30 cm. Typowe wymiary miski WC to 36 - 40 cm szerokości i 50 - 54 cm długości. Należy także określić miejsce samego stelaża. Na głębokość należy zaplanować od 15 do 22 cm. Szerokość to najczęściej ok. 50 cm, a wysokość  stelaża WC to od 112 do 122 cm. Stelaże są dostępne w wersjach standardowych i wąskich, ponadto posiadają kilkucentymetrową regulację zarówno głębokości, jak i wysokości. Wymiary różnią się także w zależności od ich producenta. Dlatego plany łazienki powinny uwzględniać parametry konkretnego modelu stelaża WC.

Sprawny montaż stelaża WC

Montaż stelaża WC rozpoczynamy od rozplanowania przebiegu przyłącza kanalizacyjnego i wyposażenie się w niezbędną ilość kształtek. Należy także zgromadzić odpowiedni materiał na przyłącze wody do spłuczki. Najczęściej wykonuje się je z rurek i kształtek z polipropylenu (PP). Montaż należy przeprowadzić zgodnie z wytycznymi producenta. Wysokość stelaża WC, a konkretnie odległość śrub montażowych od docelowego poziomu podłogi przekłada się na wysokość instalacji miski WC. Standardowo zawiesza się ją na ok. 40 - 42 cm nad podłogą. Ustalenie wysokości stelaża WC jest łatwe. Mają one znacznik, który należy ustawić na poziomie wykończonej podłogi. Jeśli więc na etapie instalacji stelaża nie ma jeszcze ułożonych płytek na podłodze, należy uwzględnić ich grubość. Najczęściej jest to 10 - 15 mm. Regulowane stopki stelaża kotwimy do podłoża za pomocą metalowych dybli lub na kotwy chemiczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wytrzymałość podłoża. Stelaż należy ustawić w pionie i kontrolować jego położenie do czasu ostatecznego zamocowania. Stelaże do zabudowy lekkiej posiadają także możliwość dodatkowego montażu do ściany. Warto skorzystać z tego drugiego punktu mocowania. Ułatwia to ustawienie stelaża w pionie i dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość. Po zamocowaniu stelaża można go podłączyć hydraulicznie i przejść do etapu wykonania zabudowy.

Trwała i solidna zabudowa stelaża WC - jak ją wykonać?

Stelaże WC znacząco przyczyniły się do poprawy estetyki i funkcjonalności w naszych łazienkach. Dzięki nim zewnętrzne spłuczki zniknęły. Stanowią część stelaża, który jest zabudowany i niewidoczny. Dzięki temu sama miska WC znajduje się bliżej ściany, bo niepotrzebne jest kilkanaście centymetrów na wspomnianą spłuczkę. To sprawia, że w pomieszczeniu może być więcej miejsca. Choć na stelaż także jest ono potrzebne, to jeśli jego zabudowę dobrze rozplanujemy, to przyczyni się ona do zwiększenia wygody użytkowania i miejsca nawet w małej toalecie. Zabudowa stelaża nie musi się ograniczać tylko do jego gabarytów, choć jest to jedno z rozwiązań. Inne to zabudowanie całej wysokości pomieszczenia, stworzenie dodatkowych półek w powstałej wnęce, przedłużenie zabudowy na całą długość ściany, czy postawienie ścianki o niepełnej wysokości pomieszczenia, w której znajdzie się stelaż, a jednocześnie taka ścianka będzie oddzielać strefy obszernego pokoju kąpielowego. Na stelażach są montowane także bidety, więc ich zabudowy warto połączyć. Zabudowa stelaża WC jest w większości wypadków wykonywana z płyt gipsowo-kartonowych. Muszą to być płyty w kolorze zielonym, czyli odporne na wilgoć. Miejsce montażu miski WC należy wykończyć dwoma warstwami płyt. Niektórzy fachowcy proponują też montaż płyty OSB i płyty gipsowo-kartonowej. Zabudowę należy wykonać zgodnie ze sztuką i zaleceniami dostawcy danego systemu. To gwarantuje stabilne podłoże dla warstwy wykończenia, którą w zdecydowanej większość przypadków są płytki łazienkowe. Stosując odpowiednie materiały i techniki wykończeniowe, zabudowę można ukryć lub wyeksponować. Poniżej poznamy kilka inspiracji na wykończenie zabudowy stelaża WC. Ceramikę sanitarną, czyli miski WC i bidety, montujemy na stelaż po jego zabudowaniu i wykonaniu warstwy wykończeniowej. Montaż należy przeprowadzić zgodnie z wytycznymi producenta ceramiki. Jedni zalecają zastosowanie filcowych podkładek, inni zastosowanie białego cementu. Należy pamiętać o kompatybilności stelaża z miską WC. Znaczenie ma tu praktycznie jeden parametr, którym jest rozstaw śrub mocujących. Większość stelaży jest przystosowana do obu standardów (rozstaw 18 cm i 23 cm), dzięki czemu pasuje do wszystkich misek. Przycisk spłuczki umieszcza się na ścianie i montuje bezpośrednio do elementu wchodzącego w skład stelaża. Dlatego przycisk musi pochodzić od tego samego producenta co stelaż. Należy dopasować jego rodzaj do konkretnego modelu stelaża. A teraz przejdźmy do obiecanych inspiracji na wykończenie ściany za toaletą.

Estetyczna i funkcjonalna zabudowa stelaża WC

Zabudowę stelaża można wyeksponować poprzez wykończenie jej innym materiałem niż reszta łazienki. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie ze sobą dwóch rodzajów płytek. Przykładowo drewnopodobne płytki MARAZZI mogą być ułożone na podłodze oraz na obudowie stelaża. Resztę pomieszczenia można wykończyć klasycznymi, białymi kaflami lub płytką imitującą jasny kamień. Uzyskamy w ten sposób przykuwający uwagę efekt zawinięcia materiału wykończeniowego z podłogi na ścianę. Ukrycie stelaża toalety w grubości ścianki to rozwiązanie oszczędzające miejsce. Dodatkowo obudowa stelaża nie wprowadza do pomieszczenia dodatkowych płaszczyzn w postaci ścianek, czy półek. Dzięki temu o wiele łatwiej uzyskać minimalistyczny charakter pomieszczenia. Takie rozwiązanie widzimy na poniższym zdjęciu, gdzie obok podwieszanej miski WC zamontowano podwieszany do stelaża bidet – model GSI Pura.

Oba stelaże zamontowano w grubości wolnostojącej ścianki działowej, która rozdziela różne strefy tego obszernego pokoju kąpielowego. Wykończono ją materiałem w jednakowym kolorze co podłoga, co podkreśla minimalistyczny styl. Jednak by uatrakcyjnić jej wygląd, zastosowano w jej dolnej części podłużną mozaikę. W wyższej części ułożono płytki w modnym formacie, które swoim wyglądem imitują beton. Dzięki ciepłej, szarej barwie materiałów wykończeniowych, przełamanych białymi dodatkami, pomieszczenie nie jest surowe czy chłodne. Zastosowanie ceramiki sanitarnej montowanej do stelaża do praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Dlatego dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy montażu stelaża, a następnie przy wykonywaniu jego zabudowy. Co równie ważne, warto wiedzieć jakie możliwośći aranżacyjne daje nam ta dodatkowa zabudowa. Wykorzystajmy je, by podnieść walory użytkowe i wizualne naszej łazienki i toalety.  

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel