help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Kabina prysznicowa do małej łazienki — przegląd możliwości

2023-09-25
Kabina prysznicowa do małej łazienki — przegląd możliwości

Współczesne życie miejskie zazwyczaj obejmuje posiadanie niewielkich mieszkań z ograniczoną przestrzenią, a łazienki nie zawsze mogą pochwalić się obszernym metrażem. Dlatego coraz więcej osób szuka innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, zachowując przy tym estetykę i funkcjonalność. Kabina prysznicowa staje się zatem doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią oszczędność miejsca, komfort korzystania z prysznica i eleganckie wzornictwo. Kabina prysznicowa do małej łazienki wpisuje się w te potrzeby, oferując inteligentne i funkcjonalne rozwiązania dla niewielkich przestrzeni, zachowując jednocześnie atrakcyjny wygląd oraz ergonomiczny design. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim możliwościom, jakie oferują kabiny prysznicowe do małych łazienek, zwracając uwagę na różnorodność wzornictwa, funkcjonalność oraz praktyczne aspekty, które sprawiają, że są one doskonałym wyborem dla współczesnych, wymagających użytkowników.

Nowoczesne życie w mieście, szczególnie w blokach mieszkalnych, często skupia się wokół niewielkich metraży, gdzie optymalne wykorzystanie przestrzeni staje się sporym wyzwaniem. W tej kontekstualnej pułapce pojawia się jednak ratunek w postaci prysznica do małej łazienki. Kabina prysznicowa w takiej konfiguracji staje się głównym składnikiem tego rozwiązania, łącząc funkcjonalność z wygodą użytkowania w stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Zmagając się z kwestią ograniczonej powierzchni, z łatwością nasuwa się nam pytanie: jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Z pomocą przychodzi nam wszechstronny produkt, jakim jest właśnie kabina prysznicowa. Istnieje ogromny wybór kabin na rynku, co może sprawić trudność w wyborze tej idealnej, która najlepiej wpasuje się w dostępną przestrzeń.

Dlaczego kabina prysznicowa do małej łazienki w bloku to sposób na rozwiązanie wszystkich naszych problemów? To pytanie otwiera drzwi do refleksji nad praktycznym aspektem. Kompaktowe rozmiary kabiny pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, która w przypadku tradycyjnej wanny znacząco by się zmniejszyła, pogłębiając problem ograniczonego metrażu.

A więc, jaki prysznic do małej łazienki wybrać? Tu pojawia się zróżnicowana gama możliwości. W licznych katalogach renomowanych producentów bez trudu znajdziemy ogromne ilości mocno różniących się od siebie modeli kabin prysznicowych — zarówno kształtem, jak i możliwościami, które oferują. Na rynku znajdziemy modele kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, walk in i wiele więcej. Wybór uzależniony jest od Twoich indywidualnych preferencji oraz dostępnego miejsca w Twojej łazience. Konfiguracja przestrzeni z kabiną prysznicową do małej łazienki musi być strategicznie przemyślana, by zachować równowagę między funkcjonalnością a estetyką.

Aranżacja małej łazienki z kabiną to sztuka wyboru odpowiednich dodatków. Lustra, oświetlenie, odpowiednio dobrane kafelki — wszystko to wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Minimalizm oraz jasne barwy potęgują uczucie przestrzeni, sprawiając, że nawet mini łazienka z prysznicem może wydawać się większa i bardziej przestronna.

W końcu prysznic do małej łazienki to nie tylko oszczędność miejsca, ale także oszczędność wody, zasobu niezwykle cennego w mieście. Kabiny prysznicowe są zazwyczaj bardziej efektywne pod względem zużycia wody niż tradycyjne wanny, wpisując się w nurt troski o środowisko.

Mały prysznic z brodzikiem to wybór strategiczny, łączący w sobie aspekty funkcjonalne i estetyczne. We współczesnym życiu miejskim każdy metr kwadratowy ma znaczenie, a więc kabina prysznicowa staje się nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także manifestacją inteligentnego projektowania, które dostosowuje się do potrzeb użytkowników, dbając jednocześnie o środowisko. Ostatecznie, to wybór, który przemawia za komfortem, dbałością o detale i świadomością ekologiczną.

Rozpoczniemy ten artykuł od wyjaśnienia, skąd w ogóle wzięła się kultura korzystania z prysznica, a następnie przyjrzymy się najpopularniejszym rozmiarom kabin prysznicowych dostępnych na rynku. Jest to niezwykle ważne, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla małej łazienki. Kolejnym krokiem będzie analiza praktycznych opcji, które doskonale wpisują się w ograniczone przestrzenie, umożliwiając wygodne korzystanie z prysznica. W dalszej kolejności poświęcimy uwagę kabinom prysznicowym z brodzikiem, omawiając ich zalety i różne warianty, aby zapewnić Ci pełny przegląd opcji i ułatwić wybór odpowiedniego modelu. Oczywiście, nie zapomnimy także o funkcjonalnych dodatkach, które znacząco podniosą funkcjonalność prysznica i sprawią, że korzystanie z niego będzie jeszcze bardziej komfortowe.

Vincenz Priessnitz i początek rewolucji prysznicowej

Nowożytny prysznic, jaki znamy, jest stosunkowo młodym wynalazkiem i został opatentowany przez niemieckiego wizjonera Vincenza Priessnitza. Widząc nazwisko samego wynalazcy, nietrudno jest nam domyślić się, skąd urządzenie zaczerpnęło swoją nazwę. Vincenz urodził się pod koniec XVIII wieku i był synem prostego rolnika z Grafenbergu. Jego fascynacja wodą sprawiła, że zajął się jej tematyką dogłębnie i kompleksowo, co zdominowało praktycznie całe jego życie. Priessnitz, oprócz wynalezienia prysznica, jest też powszechnie uznawany za twórcę i ojca wodolecznictwa, czyli powszechnie dziś znanej i stosowanej hydroterapii. Wiele współczesnych klinik i sanatoriów do dnia dzisiejszego specjalizuje się głównie w tej dziedzinie, co stanowi swoisty hołd dla naszego wynalazcy.

Młody Vincezno był praktycznie samoukiem, gdyż nie posiadał on formalnego wykształcenia medycznego. Cała jego wiedza i pomysłowość wyniknęła z codziennej i dokładnej obserwacji przyrody i otaczającego nas świata. W wieku 16 lat uległ on poważnemu złamaniu żeber. Pozostając bez środków na skorzystanie z pomocy lekarza, postanowił samodzielnie wyleczyć się za pomocą zaczerpniętych ze świata zwierząt metod.

Za młodu wielokrotnie był świadkiem sytuacji, gdzie do miejscowej rzeki zmierzały ranne zwierzęta. Zanurzały one zranione kończyny w strumieniach wody, co Vincezo uznał za praktyczną i skuteczną formę leczenia stosowaną przez różne gatunki zwierząt. Wyciągając wnioski z tej obserwacji, zaczął stosować okłady z wilgotnych tkanin oraz odbywał długie kąpiele. Jak się okazało była to metoda zaskakująco skuteczna nawet przy tak poważnym urazie jak złamanie żeber, gdyż Priessnitz wrócił do pełni sił i całkowicie wyzdrowiał.

Plotka o tym wydarzeniu rozniosła się na okoliczne miasta i wsi, co przyczyniło się do przybycia pierwszych pacjentów, chętnych skorzystać z tej rewolucyjnej metody. Mimo początkowo powszechnego uznania tej metody za szarlanterię, nowi pacjenci stale i lawinowo przybywali do jego domu na wodną kurację.

Popularność nowej metody i stały przypływ pacjentów przyczyniły się do zbudowania przez niego pierwszej specjalnej łaźni. Koncepcja leczniczych laźni szybko rozniosła się po dużych miastach Prus i Austrii, które również zaczęły oferować hydroterapię. Bardzo szybko do Grafenbergu, już na początku XIX wieku, zaczęli przybywać liczni arystokraci i możnowładcy, a także setki lekarzy. Społeczność lekarska w wyniku obserwacji metod działania Priessnitza i po długiej debacie, ostatecznie potwierdziła zasadność i skuteczność jego metody.

Droga, którą przebył wynalazca, począwszy od chłopskiego syna do uznanego autorytetu w dziedzinie leczenia wodą, przemknęła z niesamowitą prędkością. Zwykły chłopiec z Grafenbergu szybko przekształcił się w rewolucjonistę higieny, zdobywając uznanie za innowacyjne podejście do wykorzystania wody w leczeniu i poprawie zdrowia.

Niemniej jednak pierwszy prysznic nie należał do najbardziej skomplikowanych urządzeń. Zbudowana przez Priessnitza konstrukcja, za pomocą specjalnych rynien, kierowała wodę z leśnych strumieni nad głowę stojącego nieopodal pacjenta. Metoda ta nie przewidywała jednak zmieniających się pór roku i warunków atmosferycznych. Priessnitz musiał więc obmyślić plan, w jaki sposób odtworzyć podobny system we wnętrzach budynków. Jak to mówią — potrzeba matką wynalazków. Tak właśnie powstał pierwszy w historii natrysk.

Był to najzwyklejszy zbiornik wypełniony wodą z wychodzącą rurą, który został umieszczony na odpowiedniej wysokości, aby wypływająca woda mogła obmyć całe ciało pacjenta. Z czasem pomysł ten został znacząco udoskonalony.

W drugiej połowie XIX wieku prysznice były już ogromnie popularne i coraz bardziej dostępne. Wystarczy wspomnieć historyczny fakt, że już w latach 70. XIX wieku zarówno armia pruska, jak i francuska zdecydowały się na montaż prostych modeli prysznicowych w praktycznie każdych koszarach i obozowiskach. Następnie prysznice szturmem zdobyły miejsca użyteczności publicznej, takie jak internaty, gospody, łaźnie, a nawet więzienia.

Prysznic został wynaleziony w latach 20-stych XIX wieku, a więc w okresie kiedy świadomość i dbałość o higienę była raczej marginalnym tematem ówczesnego społeczeństwa. Jeszcze z początkiem XX wieku w wielu czasopismach i poradnikach odradzano nadmiernego korzystania z wody poprzez codzienną kąpiel. Ludzie skupiali się na myciu poszczególnych części ciała, a ewentualny nieprzyjemny zapach był maskowany za pomocą metod wziętych rodem ze średniowiecza, a więc wszelkiej maści kosmetyków.

Jeszcze na początku XX wieku łazienką, jaką znamy obecnie, mogli się poszczycić tylko nieliczni. Jedna łazienka przypadała nawet na kilkadziesiąt rodzin, co świadczy o niepowszechności higienicznego stylu życia naszych przodków. W tamtych zamierzchłych czasach częsty problem stanowił brak dostępu do bieżącej wody w mieszkaniach, a więc popularność pryszniców musiała się zwiększać stopniowo wraz z rozwojem i podwyższeniem naszego poziomu życia.

Prysznice i toalety w każdym domostwie stały się standardem dopiero w połowie XX wieku. Przeniesienie toalet do wnętrz mieszkań spowodowało wzrost sprzedaży artykułów wyposażenia łazienek, m.in. pojawiły się wówczas w masowej sprzedaży brodziki zrobione ze stali, które posiadały własny odpływ i zapobiegały wylewaniu się wody na całą łazienkę.

W Polsce rewolucja prysznicowa zaczęła się dopiero we wczesnych latach 90., które wprowadziły prysznice do naszych domów na stałe. Produkt ten stał się realna i mocno konkurencyjną alternatywą dla wanien, która trwa po dziś dzień. Na szczęście w aktualnych czasach mamy możliwość połączenia tych dwóch rozwiązań i istnieje możliwość zakupu wanny z zestawem prysznicowym lub głębokich brodzików, z których z łatwością mogą korzystać osoby starsze i niepełnosprawne.

Vincenz Priessnitz odkrył lecznicze właściwości wody lejącej się z góry i obmywającej całe nasze ciała niczym wodospad. Czy są jeszcze jakieś zalety natrysku? Oczywiście! W porównaniu z wannami prysznice oferują ekologiczność i ekonomiczność. W czasie jednej kąpieli zużywamy znacznie mniej wody niż w przypadku długiej kąpieli w wannie. Pozwala to zmniejszać nasze rachunki za wodę oraz pomaga w oszczędzaniu tego cennego i niestety nieodnawialnego zasobu naszej planety.

Mycie pod prysznicem cechuje również szybkość. Podczas korzystania z natrysku możemy całkowicie umyć nasze ciało w czasie nie dłuższym niż 3 do 5 minut. Nie możemy zapomnieć również o kompaktowości, ponieważ brodziki prysznicowe zajmują praktycznie połowę miejsca, które musielibyśmy zużyć, decydując się na montaż wanny.

Skoro wiemy już wszystko o historii i zaletach kąpieli pod prysznicem, pora na dokładniejsze przyjrzenie się stricte temu produktowi. Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki spełni warunki ograniczonego metrażu? Weźmy pod lupę kilka dostępnych na rynku rozmiarów kabin.

Rozmiary kabin prysznicowych

W dzisiejszych czasach, kiedy metraż mieszkań zazwyczaj nie rośnie proporcjonalnie do liczby członków rodziny czy ich potrzeb, projektowanie funkcjonalnych i ergonomicznych łazienek stało się wyzwaniem. Szczególnie w przypadku małych łazienek, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, staranne planowanie przestrzeni jest niezbędne. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia, gdy zastanawiamy się nad odpowiednimi rozmiarami kabin prysznicowych.

W małych łazienkach każdy element wystroju musi być przemyślany pod kątem optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Kabina prysznicowa, jako jedno z centralnych punktów łazienki, musi być odpowiednio dopasowana, aby zapewnić komfort korzystania i nie zabierać zbyt dużo cennej przestrzeni. Oczywiście, w przypadku większych łazienek, mamy więcej swobody i możliwości wyboru, ale w kontekście mniejszych pomieszczeń istnieją specyficzne kwestie, które warto wziąć pod uwagę.

Przy planowaniu rozmiarów kabin prysznicowych w małych łazienkach ważne jest znalezienie złotego środka między oszczędnością miejsca a zachowaniem komfortu korzystania. Popularne są różne strategie, które pozwalają na to, aby nawet w ograniczonej przestrzeni kabinę prysznicową uczynić funkcjonalną i atrakcyjną. Omówimy teraz najpopularniejsze rozmiary kabin prysznicowych, ich zalety i najlepsze zastosowania w kontekście mniejszych łazienek.

Kabina prysznicowa 80 × 80 cm

Kabina prysznicowa o wymiarach 80 × 80 cm to jeden z najmniejszych popularnych dostępnych na rynku rozmiarów. Choć może się wydawać niewielka, posiada wiele zalet, które czynią ją atrakcyjnym wyborem dla wielu osób, szczególnie w przypadku niewielkich łazienek czy mniejszych pomieszczeń. Charakteryzują się one ergonomicznym, przeważnie kwadratowym lub półokrągłym kształtem, który doskonale wpasowuje się w różne aranżacje łazienek. Świetnie sprawdzają się umieszczone w rogu pomieszczenia. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że prezentuje się schludnie i proporcjonalnie w stosunku do większości łazienek. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących prostotę i elegancję. Dodatkowym plusem jest łatwość montażu. Kabiny o mniejszych wymiarach są zazwyczaj prostsze w instalacji, co przekłada się na oszczędność czasu i kosztów. Szybki i sprawny montaż jest istotny, zwłaszcza dla osób poszukujących praktycznych rozwiązań do swoich łazienek.

Świetnym przykładem kabiny w tym rozmiarze jest narożny model Besco Modern Black. To kwintesencja funkcjonalności i estetyki w kompaktowym wydaniu 80 × 80 × 190 cm. Półokrągły kształt sprawia, że doskonale wpisuje się w narożniki mniejszych łazienek, oferując wygodę korzystania i oszczędność miejsca.

W kabinie zastosowano szkło hartowane o grubości 6 mm. To gwarancja nie tylko nowoczesnego wyglądu, ale i solidności. Grubość szkła wpływa na trwałość konstrukcji, zapewniając użytkownikom poczucie bezpieczeństwa podczas korzystania z prysznica.

Drzwi przesuwne to nie tylko element designu, ale przede wszystkim komfortu użytkowania. Mechanizm przesuwania sprawia, że otwieranie i zamykanie kabiny odbywa się gładko i bezproblemowo. Magnetyczna uszczelka w drzwiach doskonale izoluje przestrzeń prysznica, eliminując wycieki wody na podłogę łazienki.

Czarny matowy kolor profili i wsporników to stylowy akcent, który nadaje kabinie eleganckiego charakteru. To wybór idealny dla osób ceniących nowoczesność i minimalistyczny design.

Regulacja przyścienna pozwala na dopasowanie kabiny do nierówności ściany, co jest kluczowe w przypadku różnych aranżacji łazienek. Ponadto szerokość wejścia wynosząca od 41 do 52 cm sprawia, że wejście do kabiny jest komfortowe i wygodne.

Powłoka Besco ProClean to dodatkowy atut, który ułatwia utrzymanie kabiny w czystości. Dzięki niej czyszczenie szkła staje się prostsze i bardziej efektywne.

Model Besco Modern Black to idealne połączenie estetyki, funkcjonalności i kompaktowych rozmiarów, które czynią go doskonałym wyborem dla mniejszych łazienek. Jego półokrągły kształt nie tylko zachwyca wzrok, ale również optycznie powiększa przestrzeń, sprawiając, że każda kąpiel staje się wyjątkowym doświadczeniem.

Kabina prysznicowa 90 × 90 cm

Rozmiar 90 × 90 cm to kolejny krok w kierunku większej przestrzeni i komfortu podczas korzystania z prysznica. Ten wymiar, choć większy od wcześniej omawianego, nadal zachowuje kompaktowe rozmiary, a jednocześnie niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Doskonale sprawdzi się szczególnie w łazienkach, w których zależy nam na komfortowym prysznicu, a jednocześnie nie chcemy zajmować dużej powierzchni łazienki.

Kabina prysznicowa Besco Pixa o wymiarach 90 × 90 cm, widoczna na zdjęciu powyżej, to propozycja dla tych, którzy pragną większej przestrzeni podczas relaksującego prysznica. Kwadratowy kształt kabiny zyskuje na popularności, gdy w centralnej części łazienki nie ma zbyt wiele miejsca do dyspozycji. Jest to wybór równie trafiony w przypadku przestronnych łazienek, które zyskują dodatkowy akcent elegancji dzięki nowoczesnemu designowi kabiny.

Chromowane wykończenia profili i zawiasów nadają kabinie prysznicowej eleganckiego charakteru, doskonale komponując się z nowoczesnym stylem łazienki. Zastosowane szkło hartowane również posiada grubość 6 mm, co stanowi pewien standard współczesnej kabiny prysznicowej.

Kabina Besco Pixa zachwyca nie tylko estetyką, lecz także dopracowanymi detalami. Zawiasy unoszące drzwi, zlicowane z taflą szkła, oraz listwa progowa zwiększająca szczelność to elementy, które wpływają na komfort i funkcjonalność korzystania z kabiny. Szerokość wejścia wynosząca 58,2 cm zapewnia wygodne wejście do kabiny, a możliwość wyboru wariantu lewego czy prawego otwierania drzwi sprawia, że Besco Pixa doskonale dopasowuje się do Twoich potrzeb.

Model Besco Pixa kabina prysznicowa 90 × 90 cm to propozycja dla osób, które cenią sobie przestrzeń i komfort w łazience. Jego nowoczesny design i wysoka jakość wykonania sprawiają, że prysznic staje się prawdziwą przyjemnością.

Ścianka boczna w stylu walk in

Kabiny prysznicowe typu walk in stanowią rewolucyjne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o przestronnym prysznicu w łazience, choć ich przestrzeń jest ograniczona. To wyjątkowy projekt, w którym brak klasycznej kabiny otwiera nowe możliwości aranżacyjne. W szczególności w mniejszych łazienkach, gdzie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie, kabiny walk in prezentują się jako eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie.

Model Besco Leafy to znakomity przykład kabiny prysznicowej typu walk-in, która łączy w sobie funkcjonalność, nowoczesność i możliwość kreatywnej aranżacji wnętrza. Charakterystyczna ścianka, w tym przypadku o długości 120 cm, nadaje łazience eleganckiego charakteru, jednocześnie nie przytłaczając przestrzeni.

Kabiny walk in prezentują szereg korzyści, które sprawiają, że są popularnym wyborem. Ich nowoczesny wygląd stanowi perełkę designu, a łazienka nabiera wyjątkowego charakteru. Brak klasycznych drzwi pozwala na większą swobodę aranżacyjną.

Dodatkowym atutem kabin walk in, jest fakt, że są one zalecane dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się, ponieważ brak progu zmniejsza ryzyko potknięcia. To również rozwiązanie higieniczne, które łatwo utrzymać w czystości. Ścianki walk in posiadają uniwersalny design, który pasuje zarówno do wnętrz w stylu minimalistycznym, jak i loftowym. Jak widać na powyższym przykładzie, ścianki boczne mogą stanowić swoiste dzieło sztuki.

Kluczowe elementy konstrukcyjne ścianki Besco Leafy to solidne szkło hartowane o grubości 8 mm oraz czarne matowe detale. To nietuzinkowy design, który przyciąga wzrok i wpisuje się w trendy współczesnego wzornictwa.

Ten model oferuje możliwość prawego lub lewego montażu, a maksymalna długość wspornika to 120 cm, co daje elastyczność w aranżacji przestrzeni. Motyw liści na szkle nadaje kabine nowoczesnego i oryginalnego wyglądu, który pozytywnie zaskoczy wszystkich gości.

Model Besco Leafy ścianka prysznicowa walk in 120 cm to propozycja dla osób, które poszukują innowacyjnych rozwiązań aranżacyjnych dla swojej łazienki. Elegancja i nowoczesność, połączone z funkcjonalnością, czynią tę kabinę wyjątkową.

Kabina prysznicowa 70 × 70 cm

Kabiny o wymiarach 70 × 70 cm prezentują się jako kompaktowa alternatywa, idealna zwłaszcza dla mniejszych łazienek. Niestety, tak zwężone wymiary mogą stanowić wyzwanie dla komfortu korzystania z prysznica. Wpływają na to ograniczona przestrzeń wewnętrzna oraz możliwe utrudnienia w swobodnym przemieszczaniu się podczas korzystania z prysznica. Wybierając takie rozwiązanie, warto zatem zwrócić szczególną uwagę na projekt, by zapewnić jak największą funkcjonalność w tak ograniczonej przestrzeni. Warto także wziąć pod uwagę, że większa kabina prysznicowa może dostarczyć większy komfort podczas kąpieli, dlatego zalecamy rozważenie większych rozmiarów, jeśli przestrzeń w łazience na to pozwala.

Wybór idealnej kabiny prysznicowej jest ważny dla stworzenia funkcjonalnej i estetycznej łazienki. Biorąc pod uwagę różne możliwości, warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje oraz dostępność przestrzeni w łazience. Na rynku dostępne są różnorodne modele, z których wyróżniamy kilka głównych rodzajów kabin, które odpowiadają najczęstszym potrzebom użytkowników. Każdy typ kabiny ma swoje unikatowe cechy, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu aranżacji łazienki.

Teraz przedstawimy kilka propozycji kabin prysznicowych, podzielonych według ich rodzajów, aby pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej łazienki.

Jaką kabinę prysznicową do małej łazienki wybrać?

Różnorodność dostępnych na rynku modeli kabin prysznicowych może przyprawić człowieka o ból głowy. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę bogactwo opcji i różnice między poszczególnymi modelami. Wybór idealnej kabiny prysznicowej, dopasowanej zarówno do estetyki łazienki, jak i indywidualnych preferencji, może stanowić wyzwanie. Dlatego też postanowiliśmy zebrać informacje dotyczące różnych rozwiązań oferowanych przez producentów. Naszym celem jest ułatwienie Ci tego wyboru i złagodzenie tego bólu związanego z decyzją o wyborze kabiny prysznicowej, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania i pasuje do Twojej łazienki.

Dostępne w branży łazienek kabiny możemy roboczo podzielić na następujące rodzaje:

Kabiny zaokrąglone

Kabiny zaokrąglone, stosowane głównie jako modele narożne, to jedne z najpopularniejszych modeli. Zazwyczaj wyposażone są w drzwi przesuwne, co sprawia, że są kompaktowe i idealne dla małych łazienek. Ich zaokrąglony kształt nie tylko zachwyca wzrok estetyką, ale także sprawia, że idealnie wpasowują się w przestrzeń łazienki, oferując ergonomiczną konstrukcję.

Kabiny kwadratowe

Kabiny kwadratowe oferują więcej miejsca i komfortu podczas prysznica, jednak wymagają większej przestrzeni w łazience. Kwadratowy kształt sprawia, że można swobodnie poczuć się będąc w środku i uniknąć ciasnoty, co wpływa na komfort kąpieli.

Kabiny prostokątne

Kabiny prostokątne świetnie pasują do nowoczesnych, przestronnych łazienek. Duża przestrzeń pod prysznicem pozwala na dodatkowe udogodnienia, jak półki na kosmetyki czy siedzisko, sprawiając, że kąpiel staje się bardziej relaksująca.

Kabiny narożne

Kabiny narożne wykorzystują dwie ściany, doskonale zagospodarowując przestrzeń i sprawdzając się wyśmienicie w małych łazienkach. Ich kształt ułatwia również montaż w narożniku, co przekłada się na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Kabiny wnękowe

Kabiny wnękowe, znane również jako kabiny przyścienne, wykorzystują naturalne wnęki, a dodatkowa ścianka pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie do przestrzeni. Ten typ kabiny pozwala na zminimalizowanie otwartej przestrzeni w łazience, zachowując jednocześnie funkcjonalność.

Kabiny wolnostojące

Kabiny wolnostojące, choć wymagające więcej miejsca, są oryginalnym i nowoczesnym rozwiązaniem, nadającym łazience wyjątkowego stylu. Ich niezależność od ściany pozwala na swobodniejszą aranżację przestrzeni łazienki. Niemniej są najbardziej niepraktyczne przy ograniczonym metrażu.

Kabiny z płaskim brodzikiem

Kabiny z płaskim brodzikiem charakteryzują się elegancją i komfortem użytkowania, szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Niski brodzik ułatwia wejście i wyjście z kabiny, a także sprzyja bezbarierowemu korzystaniu z prysznica.

Kabiny z głębokim brodzikiem

Kabiny z głębokim brodzikiem prezentują wyższy profil brodzika, który może wynosić od 9 cm do nawet 50 cm. Wysoki brodzik oferuje możliwość napełnienia go wodą na tyle głęboko, że umożliwia wygodne kąpanie małych dzieci. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin z najmłodszymi, które cenią sobie funkcjonalność i wszechstronność kabiny prysznicowej. Dzięki głębokiemu brodzikowi kabina ta staje się przyjazna dla dzieci, zapewniając wygodne i bezpieczne chwile podczas kąpieli.

Kabiny bezbrodzikowe

Kabiny bezbrodzikowe, takie jak kabiny typu walk in, oferują łatwy dostęp i nowoczesny design, idealne do małych łazienek. Bezbarierowy dostęp do kabiny sprawia, że są przyjazne dla osób z ograniczoną mobilnością.

Kabiny z opcjami dodatkowymi

Kabiny wyposażone w hydromasaż czy radio to propozycje dla osób ceniących komfort i relaks podczas prysznica. Hydromasaż może przynieść ulgę po intensywnym dniu, a dodatkowe funkcje audio pozwolą na stworzenie relaksującej atmosfery w łazience.

Przed podjęciem decyzji warto również zwrócić uwagę na inne aspekty, takie jak sposób otwierania drzwi, rodzaj brodzika i inne szczegóły, które wpłyną na komfort korzystania z kabiny prysznicowej. Poruszymy wspomniany wątek brodzików, ponieważ to właśnie ich dotyczy następne pytanie, z którym zmierzymy się w tym artykule.

Jaki brodzik do małej łazienki wybrać?

Kabina prysznicowa z brodzikiem do małej łazienki to kompleksowe rozwiązanie. Brodziki pełnią istotną rolę w funkcjonowaniu kabiny prysznicowej. Wybór odpowiedniego brodzika może wpłynąć na wygodę korzystania z prysznica oraz ogólne odczucie przestrzeni w łazience. Rozważmy różne rodzaje brodzików, biorąc pod uwagę ich kształt, a także korzyści, jakie mogą przynieść w kontekście mniejszych łazienek.

Rozważając brodzik do kabiny prysznicowej, zazwyczaj mamy do wyboru różne kształty. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które warto wziąć pod uwagę. Zastanówmy się nad zaletami poszczególnych typów brodzików pod kątem ich kształtów i zajmowanej przestrzeni, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego rozwiązania dla Twojej łazienki. Po szczegółowym rozważeniu dostępnych opcji będziesz mógł podjąć świadomą decyzję i dopasować brodzik do swoich potrzeb oraz preferencji estetycznych.

Brodziki kwadratowe

Brodziki kwadratowe to doskonały sposób na efektywne wykorzystanie przestrzeni w łazience, przynoszący liczne korzyści dla użytkowników. Kształt kwadratu nie tylko estetycznie prezentuje się w łazience, ale także znacząco oszczędza cenne miejsce, co jest istotne, zwłaszcza w niewielkich łazienkach. Pozwala to na komfortowe korzystanie z prysznica bez konieczności rezygnacji z funkcjonalności.

Riho 249 to brodzik płaski o wymiarach 80 × 80 cm, sprzedawany w zestawie z nóżkami i panelem. Ten konkretny model brodzika kwadratowego to idealne połączenie funkcjonalności i eleganckiego designu. Dzięki swoim wymiarom oraz zintegrowanemu syfonowi, brodzik Riho 249 doskonale sprawdzi się w łazienkach, gdzie liczy się każdy centymetr. Dodatkowo załączone nóżki i panel ułatwiają montaż. Brodziki Riho wpasowują się w nowoczesne aranżacje łazienkowe, nadając pomieszczeniu wyjątkowego, minimalistycznego wyrazu.

Brodziki prostokątne

Brodziki prostokątne to znakomite rozwiązanie łączące estetyczny wygląd z wyjątkową funkcjonalnością. Ich charakterystyczny kształt doskonale wpisuje się w nowoczesne i minimalistyczne aranżacje łazienkowe. Prostokątny brodzik nie tylko zdobi wnętrze, ale przede wszystkim wykorzystuje przestrzeń w sposób efektywny i praktyczny. Zapewniają ciut więcej miejsca niż kwadratowe, niemniej również z powodzeniem odnajdą się w takich miejscach jak mała łazienka.

Model Besco Axim UltraSlim brodzik prostokątny 100  ×  80 cm #BAX-108-PCN to doskonały przykład, łączący innowacyjny design z solidnością wykonania. Wykonany z wysokiej jakości akrylu sanitarnego, gwarantuje nie tylko trwałość, ale również łatwość utrzymania w czystości. Jego wykończenie w stylu slim nadaje mu elegancji i lekkości.

Elegancki, imitujący skórę wygląd sprawia, że pasuje on do bardziej ekskluzywnych miejsc lub do aranżacji pełnej czarnych detali. Oprócz estetyki warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty tego modelu. Jego niewielka głębokość to zaledwie 2,5 cm, co ułatwia wejście i wyjście. Dodatkowo możliwość montażu na posadzce lub wpuszczenia go w podłoże daje swobodę przy wykończeniu łazienki. Wzmocnienie dna płytą HDF gwarantuje trwałość i stabilność. Produkt ten został również wyposażony w kratkę maskującą odpływ oraz syfon czyszczony od góry, co stanowi dodatkowy atut tego eleganckiego brodzika.

Brodziki 1/4 koła

Brodziki o kształcie 1/4 koła to harmonijne połączenie estetyki z funkcjonalnością. Ich wyjątkowy design nie tylko nadaje łazience nowoczesnego wyglądu, ale także pozwala wykorzystać przestrzeń w sposób maksymalnie efektywny.

Model Marmite Pure — brodzik 1/4 koła 90 × 90 cm to znakomity przykład tej kategorii brodzików, łączący minimalistyczny styl z doskonałą jakością. Wykonany z trwałego konglomeratu, zapewnia solidność i długowieczność. Jego kolorystyka w odcieniu białym doskonale komponuje się z różnymi aranżacjami łazienkowymi.

Warto zwrócić uwagę na praktyczne aspekty tego modelu. Kształt 1/4 koła to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także sposób na zaoszczędzenie miejsca w łazience. Dzięki ergonomicznemu projektowi, ten brodzik doskonale wpisuje się w niewielkie wnętrza, jednocześnie zachowując pełną funkcjonalność. Możliwość montażu na nóżkach, bezpośrednio na posadzce lub wpuszczenia go w posadzkę daje swobodę w aranżacji i dostosowaniu do indywidualnych potrzeb.

Optymalne wymiary 90 × 90 cm sprawiają, że brodzik ten jest idealnym wyborem dla osób poszukujących kompaktowego, a zarazem stylowego rozwiązania do swojej łazienki. Wysokość zaledwie 4 cm oraz promień R=55 to detale, które podkreślają funkcjonalność i ułatwiają korzystanie z prysznica. Niezwykle istotne jest także wyposażenie go w standardowy otwór odpływowy o średnicy 90 mm, co zwiększa kompatybilność i ułatwia instalację. Dzięki tym właściwościom brodzik 1/4 koła od firmy Marmite stanowi doskonałe połączenie designu, ergonomii i praktyczności w każdej łazience.

Brodziki półokrągłe

Brodziki półokrągłe to połączenie elegancji formy z wytrzymałością materiałów takich jak akryl lub konglomerat. Ich wyjątkowy kształt nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale także może znacząco wpłynąć na optymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience. Dzięki swoim zaokrąglonym krawędziom sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przyjazne i komfortowe. W małych łazienkach są szczególnie praktyczne, pozwalając zaoszczędzić cenną przestrzeń, jednocześnie nie rezygnując z funkcjonalności.

Brodziki w kształcie półokrągłym, popularnie zwane są także ćwiartkami koła, są idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie elegancję i ergonomiczny design w swojej łazience. Nie odbiegają kształtem od przykładu powyżej, a nazewnictwo i określenie kształtu zależy głównie od terminologii producenta. Ich łagodne łuki sprawiają, że całe wnętrze nabiera miękkości i subtelności. To doskonały sposób na stworzenie minimalistycznego, a zarazem wyjątkowego otoczenia pod prysznicem. Dzięki swojej formie świetnie komponują się z nowoczesnymi aranżacjami, ale także doskonale współgrają z klasycznymi i rustykalnymi wystrojami łazienek. Ponadto brodziki półokrągłe pozwalają na elastyczne rozmieszczenie pozostałych elementów łazienki, takich jak szafki czy sedes, co w efekcie sprawia, że przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana.

Brodzik półokrągły Sanswiss ILA WIR o wymiarach 80 × 80 cm to wyjątkowe połączenie elegancji, trwałości i funkcjonalności. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących harmonii formy i praktyczności w łazience.

Brodzik został wykonany z wysokogatunkowego konglomeratu, zawierającego 80% marmuru i 20% poliestru. Materiał ten gwarantuje nie tylko estetyczny wygląd, ale także trwałość i odporność na uszkodzenia. Dzięki swojemu charakterystycznemu, półokrągłemu kształtowi, brodzik doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami łazienek. Pokrywa w kolorze srebrny połysk dodaje mu elegancji i wyjątkowego charakteru.

Brodzik wyposażono w regulowane nóżki montażowe, umożliwiające dopasowanie wysokości od 65 do 105 mm. Pozwala to na łatwy montaż zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Prysznice z niskim brodzikiem są dużo bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne od swoich wysokich odpowiedników.

Produkt spełnia rygorystyczne normy EN 14527:2006 dotyczące brodzików prysznicowych. W zestawie znajdują się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elementy, takie jak dwukomorowy syfon SIWI, aluminiowa pokrywa odpływu, zestaw do czyszczenia oraz elementy montażowe, które ułatwią instalację.

Powierzchnia brodzika jest gładka, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Woda swobodnie spływa, minimalizując zatrzymywanie się kropli, a jego odporność na substancje chemiczne i szok termiczny sprawia, że pozostanie w doskonałym stanie przez długie lata.

Brodzik półokrągły Sanswiss ILA WIR to propozycja, która zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale również jakością wykonania i praktycznością. Idealnie wkomponuje się w nowoczesne aranżacje łazienek, zapewniając użytkownikom komfort i estetykę codziennych pryszniców.

Brodziki pięciokątne

Brodziki pięciokątne to prawdziwe arcydzieło w świecie łazienkowych rozwiązań. Odpowiednio dobrany kształt brodzika pięciokątnego sprawia, że łazienka staje się miejscem, w którym funkcjonalność idzie w parze z designerskim urokiem.

Model Besco Bergo Slimline o wymiarach 90 × 90 cm to doskonałe połączenie estetyki i funkcjonalności. Wykonany z najwyższej jakości akrylu sanitarnego, charakteryzuje się trwałością i elegancją. Odpływ o średnicy 90 mm skutecznie odprowadza wodę, zapewniając komfort użytkowania. Istnieje także możliwość zakupu syfonu w dodatkowych kolorach, takich jak chrom czy złoto, co pozwala dopasować brodzik do indywidualnych preferencji.

Dodatkową opcją jest możliwość dopłaty do powłoki Besco BeSafe, która chroni powierzchnię brodzika, utrzymując ją w doskonałym stanie na długie lata. To inwestycja w trwałość i piękno łazienki.

Brodziki pięciokątne, a w szczególności model Besco Bergo Slimline, to propozycja dla tych, którzy szukają niebanalnych rozwiązań w aranżacji łazienki. Ich wyjątkowy kształt i wysoka jakość wykonania sprawiają, że brodziki asymetryczne są doskonałym wyborem, łączącym styl z funkcjonalnością.

Kabina bez brodzika

Zwolennicy nowoczesnych i stylowych aranżacji łazienkowych coraz częściej zwracają uwagę na produkt stanowiący alternatywę dla tradycyjnych kabin prysznicowych z brodzikiem — odpływ liniowy. To rozwiązanie wyróżniające się minimalistycznym designem i funkcjonalnością, które pozwala na tworzenie przestronnych i eleganckich wnętrz. Odpływ liniowy integruje się z podłogą, eliminując tradycyjne brodziki, zwiększając miejsce i tworząc wrażenie spójnej, ciągłej przestrzeni.

Odpływy liniowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ umożliwiają projektowanie łazienek zgodnych z najnowszymi trendami. Dzięki nim prysznic staje się częścią większej całości, harmonijnie współgrając z pozostałymi elementami wystroju. Stylowe i proste linie odpływu liniowego dodają łazience nowoczesności i elegancji, sprawiając, że staje się ona wyjątkowym miejscem w domu.

Przejście od tradycyjnej kabiny prysznicowej do kabiny typu walk in z odpływem liniowym to krok w kierunku otwartości i przestronności. Tego typu rozwiązanie pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zapewnia łatwiejszy dostęp podczas korzystania z prysznica. Ponadto odpływ liniowy ułatwia utrzymanie czystości w łazience, a jednocześnie dodaje jej nowoczesnego charakteru.

Odpływ liniowy Emporia Top Drain

Emporia Top Drain to innowacyjny odpływ liniowy, który zyskuje uznanie wśród osób poszukujących nowoczesnych i estetycznych rozwiązań do swoich łazienek. Jego charakterystyczne cechy czynią go popularnym wyborem w projektowaniu funkcjonalnych i atrakcyjnych pryszniców.

Odpływ liniowy Emporia Top Drain ma długość 80 cm, co pozwala na efektywne odprowadzanie wody podczas kąpieli. Nie zaburza estetyki podłogi, tworząc jednolitą i minimalistyczną powierzchnię. Wykonany z trwałej stali nierdzewnej i wykończony efektownym szlifem, prezentuje się elegancko i jest odporny na czynniki zewnętrzne.

Unikatowy ruszt odpływu jest odwracalny, co daje możliwość wyboru między pełnym panelem a panelem do wypełnienia płytką. Pozwala to na swobodne dostosowanie do aranżacji łazienki. Odpływ liniowy Emporia Top Drain oferuje przepustowość na poziomie 36 l/min, co zapewnia sprawną i szybką eliminację wody z prysznica.

W komplecie z odpływem liniowym znajduje się rynna z kołnierzem, ruszt odwracalny, mankiet izolacyjny, nóżki oraz syfon z sitkiem. Dzięki tym elementom instalacja i użytkowanie odpływu staną się wygodne i komfortowe.

Emporia Top Drain to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również designerski akcent, który dodaje elegancji i nowoczesności każdej łazience. Jego złote wykończenie podkreśla prestiż i ekskluzywność, co sprawia, że jest to idealny wybór dla osób ceniących wysoką jakość i estetykę.

Drzwi do kabiny prysznicowej

W przestrzeni łazienkowej, zwłaszcza tej mniejszej, nawet najdrobniejsze szczegóły mogą znacząco wpłynąć na komfort korzystania z niej. Drzwi do kabiny prysznicowej stanowią niezwykle ważny element. Sposób, w jaki się otwierają i zajmują przestrzeń, może zdeterminować optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w łazience. Dlatego dobór odpowiedniego typu drzwi ma ogromne znaczenie. Pozwala on zoptymalizować układ łazienki, zachowując jednocześnie jej funkcjonalność i styl.

Drzwi do kabiny prysznicowej pełnią nie tylko rolę praktyczną, ale też estetyczną. Wybierając spośród różnych typów drzwi, warto wziąć pod uwagę nie tylko walory wizualne, ale również ergonomię oraz sposób otwierania, szczególnie w mniejszych łazienkach. Dlatego skupimy się teraz na omówieniu kilku typów drzwi, które sprawdzają się doskonale w niewielkich łazienkach.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to funkcjonalne rozwiązanie, które może dobrze się sprawdzić w małych łazienkach. Dzięki swojemu mechanizmowi otwierania, drzwi te nie zajmują dodatkowej przestrzeni w łazience, co czyni je wygodnym wyborem szczególnie w przypadku ograniczonej przestrzeni. Pozwalają one zachować komfort użytkowania kabiny prysznicowej, jednocześnie maksymalizując dostępną przestrzeń w łazience. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie, któryś z typów drzwi opisanych poniżej.

Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe są kompaktowe i wygodne, idealne do małych łazienek. Składają się z dwóch części, które składają się na siebie jak harmonijka. Charakteryzują się oszczędnym użyciem przestrzeni w łazience.

„Drzwi” walk in

Drzwi walk in to innowacyjne rozwiązanie, które... nie ma fizycznych drzwi, a jedynie otwarty wlot do kabiny prysznicowej. To idealna opcja do oszczędzania miejsca i nadania łazience nowoczesnego wyglądu.

Teraz przejdziemy do omówienia typów drzwi, które mogą okazać się mniej optymalne w przypadku mniejszych łazienek, ze względu na sposób otwierania, który może znacząco zajmować przestrzeń w łazience.

Drzwi skrzydłowe

Drzwi skrzydłowe to popularne rozwiązanie, które zachwyca prostotą i elegancją. Ich otwieranie na zewnątrz kabiny prysznicowej sprawia, że mogą zajmować dodatkową przestrzeń w łazience, co warto wziąć pod uwagę w przypadku mniejszych pomieszczeń.

Drzwi uchylne

Drzwi uchylne, podobnie jak w powyższym przykładzie — mogą okazać się mało funkcjonalne na małym metrażu. Niemniej kreatywne umiejscowienie kabiny prysznicowej może zachować ich funkcjonalność.

Aranżując niewielkie przestrzenie musimy pamiętać o takich detalach, jak właśnie drzwi. Czasem mały element może znacząco wpłynąć na funkcjonalność całego pomieszczenia.

Funkcjonalność prysznica w małej łazience

Mamy nadzieję, że wiesz już jaką kabinę prysznicową wybrać do Twojej łazienki, aby osiągnąć maksymalny komfort użytkowania. Zalety kabiny prysznicowej w małej łazience są niezrównane z innymi rozwiązaniami, takimi jak wanna. Drzwi prysznicowe otwierane lub rozsuwane w wygodny dla Ciebie sposób, lub nawet ich brak sprawiają, że każdy znajdzie typ kabiny odpowiedni dla siebie.

Wiemy też już, że kabiny ze szklanymi drzwiami są całkowicie bezpieczne, dzięki zastosowaniu w tym celu specjalnego typu szkła — szkła hartowanego. Możesz wybrać modele o przezroczystym minimalizmie lub innowacyjne wzory, które tchną Twoją łazienkę duchem nowoczesności.

Przekonaliśmy się również, że najmniejsza kabina prysznicowa rzędu 70 cm może okazać się zbyt mało funkcjonalna, a więc lepiej wybrać model o przynajmniej 10 cm dłuższym boku. Kabina prysznicowa to świetne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ponieważ dodatkowo jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Czyszczenie kabiny to czynność szybka i wyjątkowo łatwa.

Remont łazienki wymaga przemyślanego projektu, który zapewni sporo wolnego miejsca nawet w niewielkiej łazience. Należy wykorzystać potencjał naszego pomieszczenia na tyle, na ile przestrzeń pozwala. Kabina to wygodne rozwiązanie zarówno w małej łazience, jak i dużym pokoju kąpielowym.

Warto zdecydować się na produkty, któregoś z renomowanych producentów. Z asortymentem dostępnym w naszym sklepie internetowym Banyo.pl to banalnie proste! Z wielką przyjemnością pomożemy Ci zaaranżować łazienkę zgodnie z Twoimi oczekiwaniami i marzeniami. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko kompletne kabiny prysznicowe, ale również drzwi kabiny, brodziki, ścianki boczne, słuchawki prysznicowe, deszczownice, płytki ceramiczne i wiele więcej. Jeśli wciąż nie wiesz jaki prysznic wybrać — skontaktuj się z naszymi doświadczonymi specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie model kabiny i na zawsze odmienią Twoje pomieszczenie!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel