Łazienka w odcieniach czerni. Jak ją zaaranżować?
Projektując wygląd jakiekolwiek pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu, musimy podejmować wiele decyzji. Jedna z nich dotyczy wyboru koloru, który będzie podstawową barwą danego pomieszczenia. Kiedy myślimy o urządzeniu łazienki, kolor czarny może się wydawać nie najlepszym wyborem. Ale jest wręcz przeciwnie. Łazienka w odcieniach czerni ma wiele zalet. Jakich? Jak zaaranżować łazienkę z użyciem czerni? W tym artykule znajdziemy odpowiedzi na te pytania.
Zalety łazienek w odcieniach czerni
Choć pomieszczenia wykończone w ciemnych barwach mogą się wydawać mniejsze, niż są w rzeczywistości, to jednak umiejętne zastosowanie czarnego koloru, nawet w małych łazienkach pozwala uzyskać ciekawy efekt. Jeśli szukasz ponadczasowego, klasycznego wyglądu, który sprawia, że łazienka będzie przytulnym miejscem, to czerń jest doskonałym wyborem. Stworzenie projektu całkowicie czarnej łazienki może nie być zasadne, chyba że dysponujemy dużym pomieszczeniem, w którym jest dużo naturalnego światła. Wtedy taki pokój kąpielowy może być urządzony przy pomocy materiałów w odcieniach tylko jednego koloru. Najczęściej jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest zestawienie czarnego z białymi elementami wyposażenia takimi jak ceramika łazienkowa i akcesoriami w innym kolorze. Dzięki temu czerń w łazience staje się efektownym tłem dla wszystkiego, co się w niej znajduje. Równie dobrze możemy odwrócić tę zasadę i pod hasłem łazienka w odcieniach czerni będzie kryć się pomieszczenie, w którym, armatura łazienkowa i inne dodatki są czarne.
Wyposażenie i płytki łazienkowe w odcieniach czerni
Kolor czarny jest doceniany przez producentów wyposażenia łazienek i ceramiki, dzięki czemu wiele materiałów wykończeniowych i elementów niezbędnych w łazience jest produkowanych w tym kolorze. Płytki łazienkowe w odcieniach czerni są najczęściej inspirowane otaczająca nas naturą. Wiele minerałów i skał, takich jak granit, marmur czy łupek ma właśnie ciemną barwę. Gres inspirowany wyglądem tych materiałów, taki jak na przykład włoska płytka wielkoformatowa Supergres Stonework Ardesia Nera 60 x 120 cm nie tylko swoim wzorem, ale i nieregularną powierzchnią nawiązuje do naturalnego materiału.
Zupełnie inny styl prezentują szkliwione płytki Equipe Artisan Graphite 6,5 x 20 cm hiszpańskiej produkcji. Te ceramiczne kafle świetnie sprawdzą się na ścianie pod natryskiem lub przy umywalce.
W łazience urządzonej w odcieniach czerni można także zastosować płytki drewnopodobne, które nie muszą być brązowe. Wiele modeli ma barwę ciemnego, wręcz czarnego drewna. Połączenie ciekawej faktury i efektu postarzanego materiału sprawia, że obłożona takimi płytkami powierzchnia będzie nadawać wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Producenci ceramiki łazienkowej także mają w swoich ofertach coś dla miłośników koloru czarnego. Umywalki Catalano to wysokiej jakości produkty, od uznanego włoskiego producenta. Dostępne są modele w wyjątkowym czarnym kolorze z matowym wykończeniem, jak na przykład Catalano Horizon - umywalka nablatowa czarna 60 x 35 cm.
Kolejnym przykuwającym uwagę elementem wyposażenia łazienki może być ceramika dwukolorowa. Biało czarne umywalki i wanny besco są dostępne w wielu wymiarach i kształtach, dzięki temu można dobrać model pasujący do naszej łazienki.
Wiele serii armatury łazienkowej jest także dostępnych w ciemnych odcieniach. Baterie umywalkowe, wannowe, deszczownice i inne mogą być lakierowane na matowy lub błyszczący kolor czarny. Mogą też być wykonane z ciemnego metalu, który również będzie pasował do omawianej tonacji kolorystycznej.
Uzupełnieniem każdej łazienki są akcesoria takie jak haczyki, uchwyty, półki na kosmetyki, ramy luster, a także oprawy oświetleniowe. Warto by te elementy także były w kolorze czarnym. Jeśli ściany i podłoga łazienki jest wykończona ciemnym materiałem, wtedy zastosowanie dodatków w kontrastowym kolorze na przykład złotym, srebrnym lub białym, może nieco rozjaśnić i ożywić przestrzeń, a także nadać jej wytwornego charakteru.
Style wnętrzarskie w odcieniu czerni
Czerń pasuje do wielu stylów wnętrzarskich. Styl, który już w swojej nazwie ma słowo dark (z ang.: ciemny) to dark glamour. Charakteryzuje się zastosowaniem eleganckich materiałów takich jak na przykład błyszczące płytki inspirowane wyglądem marmuru, tapety i tekstylia takie jak aksamit. Wszystkie te materiały oczywiście w stylu dark glamour są ciemne, a niezbędnymi dodatkami są lustra i błyszczące, czyli złote lub srebrne dodatki.
Ciemne kolory pozwalają na wykonanie łazienki w stylu minimalistycznym. Stonowana barwa i proste formy są genezą tego stylu. Ograniczone do niezbędnego minimum dodatki mogą być tak dobrane, by mieć ten sam kolor co wykończenie ścian. Dzięki temu wtopią się w nią i nie będą się odznaczać na minimalistycznych powierzchniach łazienki.
Łazienka w stylu industrialnym również może być w odcieniach czarnego. Najważniejsze elementy dla takiej łazienki to ciemnoszare ściany i posadzki obłożone płytkami o wyglądzie betonu, oraz pomalowane na czarno elementy konstrukcyjne budynku, takie jak na przykład stalowe belki. W łazience w stylu industrialnym w odcieniach czarnego warto wyeksponować rury instalacji wodociągowej i je także pomalować na wiadomy kolor. Całość dopełnią czarne oprawy przemysłowe i inne dodatki.
Łazienkę w ciemnych barwach można też wykończyć w stylu skandynawskim lub retro. Pomogą w tym płytki lastryko dostępne w ciemnych odcieniach, takie jak Arcana Miscela-R Grafito lub płytki patchwork jak na przykład Quintessenza Alchimia ARS MIX bianco-nero, która jest dodatkowo wykonana w modnym heksagonalnym formacie.
Innym stylom wnętrzarskim także można nadać czarny kolor. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. A ponieważ czerń nigdy nie wyjdzie z kanonu mody, więc jej zastosowanie gwarantuje, że niezależnie na jaki styl się zdecydujesz, to wystrój Twojej łazienki nigdy się nie zestarzeje.