help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Mała łazienka w bloku — jak ją zaaranżować?

2022-06-02
Mała łazienka w bloku — jak ją zaaranżować?

Łazienka w bloku niestety często charakteryzuje się niewielką powierzchnią. Jednak nawet bardzo mała łazienka może być praktyczna w codziennym użytkowaniu, a także wygodna i piękna. Nie ma potrzeby iść na kompromis w kwestii stylu i funkcjonalności. Projekt małej łazienki to aranżacyjne wyzwanie, jednak efekty są warte każdego wysiłku włożonego w stworzenie tej przestrzeni, która jest tak ważna w każdym mieszkaniu. Na co warto zwrócić uwagę? Poznajmy kilka wskazówek i dajmy się zainspirować.

Łazienka niezależnie od wielkości musi być praktyczna dla każdego członka rodziny. Powinna umożliwić codzienne, wygodne użytkowanie, a także relaksujące i odprężające kąpiele. By było to możliwe, muszą się w niej zmieścić podstawowe elementy wyposażenia takie jak wanna lub kabina prysznicowa, umywalka i toaleta. Nowoczesna mała łazienka musi też być wyposażona w miejsce do przechowywania. Jeśli dana łazienka jest jedyną w mieszkaniu to bardzo często przejmuje rolę jeszcze jednego pomieszczenia — pralni. Wymaga to umieszczenia w niej pralki, a może nawet suszarki. Jak na to wszystko znaleźć przestrzeń w nawet bardzo małej łazience? Poniżej znajdziemy kilka pomysłów na aranżacje małej łazienki w bloku.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Projekt małej łazienki należy rozpocząć od wyboru układu najważniejszych elementów wyposażenia. Umiejscowienie większości z nich jest zdeterminowana lokalizacją przyłączy — wodnego i kanalizacyjnego. Jednak jeśli planujemy gruntowny remont to przy odrobinie szczęścia i z pomocą doświadczonego hydraulika, możliwe będzie dokonanie pewnych korekt. W małej łazience w bloku przesunięcie umywalki nawet o 20 czy 30 cm może mieć ogromne znaczenie.

Nie ma uniwersalnych rad co do układu pomieszczenia. Wiele zależy od kilku czynników, takich jak kształt pomieszczenia, lokalizacja drzwi i ewentualnych okien, a także wspomniane przyłącza instalacyjne. Zdecydowanie najłatwiejsze w aranżacji są pomieszczenia foremne, na planie kwadratu lub prostokąta zbliżonego proporcjami do kwadratu. Wszelkie zabudowy rur, pionów, czy przewodów wentylacyjnych potrafią utrudnić aranżację. Podobnie jest z wnękami. Choć i na nie jest sposób, o czym przeczytamy w dalszej części artykułu. Doświadczenie projektantów podpowiada, że najlepiej jest umieszczać umywalkę na wprost drzwi wejściowych. Dobrym sposobem na oszczędność miejsca jest umiejscowienie umywalki w narożniku pomieszczenia. Można na przykład skorzystać z modnych, okrągłych umywalek nablatowych umieszczonych na szafce, która efektywnie wykorzysta dostępne miejsce. Przy takich aranżacjach sprawdzą się umywalkowe baterie nablatowe. Jeśli zdecydujemy się na montaż wanny, to najlepiej umieścić ją przy krótszej ścianie — oczywiście jeśli się tam zmieści.

Kształt wyposażenia łazienki również ma znaczenie. Prostokątne wanny mają najczęściej większą pojemność. Modele narożne o nieco bardziej obłych kształtach zapewniają lepszą oszczędność miejsca w pomieszczeniu. A wanny wolnostojące? Choć kojarzą się z większymi pokojami kąpielowymi, to z powodzeniem mniejsze modele można zainstalować w małej łazience w bloku. Przykładem jest, chociażby model Excellent Olia 2.0 przedstawiony na poniższej ilustracji. Wspomniana wanna ma kompaktowe wymiary wynoszące 150 x 73 cm. Jej delikatne, organiczne linie nadają jej lekkości, dzięki czemu nie przytłacza ona pomieszczenia, a wręcz powiększa je optycznie. A skoro już jesteśmy przy wizualnym powiększaniu przestrzeni, to zobaczmy, jak jeszcze można to zrobić.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Jednym z ważniejszych czynników w bardzo małej łazience jest odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych. Ponieważ dostępna przestrzeń nie jest duża, to z całą pewnością okładziny ścian, meble i inne akcesoria będą oglądane z bliska. Warto więc postawić na produkty wysokiej jakości. Odpowiednio dobrane płytki łazienkowe potrafią rozświetlić i optycznie powiększyć pomieszczenie. Powyższa wizualizacja prezentuje jeden z ciekawych zabiegów. To użycie jasnych płytek w praktycznie całym pomieszczeniu — na ścianach i na podłodze. Wyjątek stanowi tu tak zwana ściana akcentowa. To kluczowy element wnętrza. Może on być wyróżniony na przykład poprzez zastosowanie płytek w kontrastowym kolorze. W małej łazience w bloku nie trzeba się bać stosowania ciemnych barw. Choć niektórzy twierdzą, że aby zwiększyć przestrzeń, należy przyjąć jasny schemat kolorystyczny, to istnieje na to sposób również z zastosowaniem ciemniejszych barw. Nadadzą one wnętrzu elegancji i pomogą ukryć prawdziwy rozmiar pomieszczenia, poprzez wrażenie głębi. Taką ścianę należy zaaranżować za wanną lub natryskiem — tam najlepiej spełni swoje zadanie.

Kolejnym, być może nieoczywistym sposobem na zwiększenie wrażenia przestrzeni w małej łazience w bloku jest zastosowanie płytek wielkoformatowych. Wiele mniejszych płytek łazienkowych zapewnia świetny efekt wizualny, jednak czasem mnogość pionowych i poziomych fug może nieco przytłoczyć przestrzeń. Płyty wielkoformatowe to bardzo modny trend. Nic dziwnego, że ten materiał tak świetnie się przyjął. Duże formaty pasują do obszernych pomieszczeń, ale także sprawdzają się w małej łazience w bloku. Duże płytki łazienkowe mogą tworzyć piękne tło i dawać złudzenie, że Twoja łazienka jest szersza i głębsza niż w rzeczywistości. Bardzo dobrze sprawdzają się między innymi modele inspirowane wyglądem naturalnego marmuru.

Kolejnym ze sposobów jest zastosowanie luster. Łazienka w bloku — jak każda — powinna mieć lustro nad umywalką. To oczywista i konieczna lokalizacja. Jednak dodanie jeszcze jednego lustra, na przykład nad wanną, lub wypełnienie całej ściany nad umywalką lustrem może w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia poczucia przestrzeni w łazience. To sprawdzona metoda, bez której nie obędzie się żadna nowoczesna mała łazienka.

Brodzik czy wanna w małej łazience w bloku?

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy w tym artykule, mała łazienka w bloku nie oznacza konieczności rezygnacji z wanny. Wybór pomiędzy jednym a drugim to najczęściej kwestia osobistych preferencji. Choć wanna zajmuje nieco więcej miejsca, to przy odpowiednim planowaniu można ją zmieścić nawet na mniejszej powierzchni. Natomiast kabiny prysznicowe najlepiej jest umieszczać w narożniku pomieszczenia. Innym sposobem jest wykorzystanie wspomnianych wcześniej wnęk. Oczywiście, jeśli nie zdecydowaliśmy się na wykorzystanie wnęki na ustawienie w niej pralki i suszarki. To także dobre rozwiązanie oszczędzające miejsce. Może się okazać, że na pozór niepraktyczna przestrzeń we wnęce jest też idealnym miejscem na natrysk. Przy użyciu nowoczesnej armatury może się stać wygodną strefą relaksu. Przykładowo deszczownica Grohe to sprawdzona opcja zapewniająca komfort użytkowania na długie lata. Łazienka w bloku z prysznicem to wybór wielu inwestorów. Wszystko za sprawą bardzo efektywnego wykorzystania przestrzeni pomieszczenia.

W większości bardzo małych łazienek nie zmieści się i wanna i prysznic. Na szczęście i na to jest sposób. To bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie w postaci parawanów nawannowych. Pozwalają one korzystać z wanny w klasyczny sposób. Natomiast kiedy mamy ochotę na prysznic, nasza wanna staje się głębokim brodzikiem, a parawan eliminuje ryzyko zachlapania pomieszczenia wodą. Oczywiście do wygody użytkowania warto zamontować deszczownicę obok klasycznej słuchawki. Takie połączenie to sposób, by cieszyć się łazienką w bloku z prysznicem i z wanną jednocześnie. Na poniższej ilustracji przedstawiono parawan nawannowy z serii Deante Alpinia, o ciekawym, zaokrąglonym kształcie.

Aranżacja małej łazienki — dodatki i przechowywanie

Patrząc na ograniczoną przestrzeń łazienek w mieszkaniach, mogłoby się wydawać, że nie ma w nich już miejsca na przechowywanie. Szczególnie kiedy pomyślimy o tych wszystkich przyborach toaletowych i kosmetykach — i to najczęściej dla co najmniej dwóch osób. Jednak znalezienie miejsca na te rzeczy jest niezbędne. Są one przecież konieczne do wygodnego użytkowania łazienki. Dobrze by nie stały na zewnątrz na krawędziach wanny, czy po prostu na brodziku pod prysznicem. To niezbyt estetyczne rozwiązanie. Dlatego trzeba wykazać się sprytem i wykorzystać praktycznie każdą dostępną opcję do przechowywania.

Z całą pewnością pomocne będą szuflady znajdujące się pod umywalką. Świetnym sposobem jest też zabudowanie półkami (które dodatkowo można ukryć za zamykanymi drzwiczkami) wnęki nad zabudową stelaża WC. Ciekawy pomysł to zastosowanie powszechnie znanych za wielką wodą tak zwanych „medicine cabinet”, czyli płytkich szafeczek, ukrytych za lustrem łazienkowym. Zgodnie z nazwą są one przeznaczone na leki, ale ich zastosowanie jest o wiele szersze. Choć mają niewielką głębokość, to wystarcza ona na wygodne ustawienie w niej różnych kosmetyków i innych akcesoriów toaletowych. W małej łazience nawet kilka centymetrów za lustrem to cenna przestrzeń do przechowywania.

Warto także zagospodarować wolną przestrzeń na blatach w łazience. Bateria umywalkowa ścienna to sposób by oszczędzić miejsce wokół umywalki. Nie zajmuje ona miejsca na blacie, ponieważ w całości znajduje się w ścianie. Dzięki temu możemy wygospodarować miejsce na przykład na eleganckie koszyki do przechowywania, chociażby ręczniczków do rąk. Oczywiście w nowoczesnej, małej łazience, jak już wspomnieliśmy, nie chcemy przechowywać zbyt wielu rzeczy na widoku, ale kilka widocznych dodatków doda przestrzeni indywidualnego charakteru.

Kolejną ważną sprawą w małej łazience w bloku jest dobre oświetlenie. Potrafi ono nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru. Za jego sprawą możemy też optycznie powiększyć i dosłownie rozświetlić przestrzeń. Czasy, w których łazienkę oświetlano tylko za pomocą kilku ”halogenowych” punktów na suficie odeszły w niepamięć. Oczywiście takie punkty nadal sprawdzą się jako dodatkowe źródło światła. Jednak warto zamontować wiszącą lampę, a nawet żyrandol. Nada to klasy naszej łazience, a oprawa dopasowana do wybranego stylu wnętrzarskiego jeszcze bardziej go podkreśli. Zgodnie z panującymi trendami postawmy na oświetlenie typu LED. To także ekologiczne rozwiązanie.

Dobry plan jest podstawą sukcesu przy aranżacji małej łazienki w bloku. Dlatego poświęć na to odpowiednią ilość czasu. Wybierz produkty i materiały wysokiej jakości i zdaj się na pomoc profesjonalistów, a Twoja mała łazienka stanie się małym, domowym SPA.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel