help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Na co zwrócić uwagę przy instalacji odpływu liniowego?

2023-06-07
Na co zwrócić uwagę przy instalacji odpływu liniowego?

Zalety odpływów liniowych

Kabiny prysznicowe bez zastosowania klasycznych brodzików są eleganckie i zyskują coraz większą popularność, a użycie odpływu liniowego pozwala wyeliminować konieczność montażu brodzika. Brak brodzika to wiele korzyści funkcjonalnych i estetycznych. Dostęp do kabiny prysznicowej jest ułatwiony dzięki temu, że na całej powierzchni podłogi, także bezpośrednio pod natryskiem, znajdują się płytki łazienkowe ułożone na jednym poziome.

Jest to szczególna zaleta dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Brak dodatkowych elementów w postaci brodzika ułatwia utrzymanie przestrzeni łazienki w czystości. Odwodnienia liniowe, dzięki swojej konstrukcji, odbierają wodę w sposób równomierny i na stosunkowo dużej powierzchni. Jest to rozwiązanie wydajniejsze niż odpływy punktowe.

Aby spełniało jak najlepiej swoje zadanie, ważne jest odpowiednie dobranie tego elementu do naszej łazienki oraz prawidłowe wykonanie instalacji. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie prace mające wpływ na szczelność, takie jak przygotowanie podłoża, instalacja odpływu, montaż płytek i kabiny.

Różnorodne odpływy liniowe

Renomowani producenci oferują pokaźną ilość rozwiązań, zarówno pod względem długości rynien odpływowych, sposobu ich wykończenia, jak i miejsca montażu. Istotne znaczenie ma, czym chcemy wykończyć podłogę pod prysznicem. Niektóre modele odpływów oferują możliwość wklejenia fragmentu płytki czy nawet grubszej okładziny z kamienia. Odpływ PGC Pro Eco Drain firmy Wiper posiada taki ruszt do wklejenia wykończenia pasującego do reszty podłogi. Inne posiadają niewymagające dalszej obróbki maskownice wykonane ze stali nierdzewnej, takie jak na przykład w modelu firmy Deante.

kompletny odpływ liniowy - Easy Drain Waterstop ED-WS-WT-80

Montaż odpływu liniowego, a ogrzewanie podłogowe

Obie instalacje mogą współistnieć ze sobą w łazienkach — jest to możliwe, a nawet polecane rozwiązanie. Jest to dobry pomysł, ponieważ podczas kąpieli cały czas stoisz na przyjemnie ciepłej posadzce.

W praktyce, jeśli chodzi o instalację tych dwóch systemów, ważne jest, aby odpowiednio zaplanować i skoordynować ich rozmieszczenie. Przewody grzejne nie tylko można, ale i warto ułożyć pod podłogą prysznica. W przypadku ogrzewania podłogowego z odpływem liniowym, bez trudu znajdziesz w Internecie szczegółowe instrukcje montażu. Niemniej pamiętaj, że w przypadku wątpliwości - zawsze warto skorzystać z usług profesjonalistów.

odpływ liniowy przyścienny - Easy Drain R-Line 1200PW

Jak zamontować odpływ liniowy ścienny

Instalację odpływu liniowego należy powierzyć wykwalifikowanemu fachowcowi. Przyjrzyjmy się kilku aspektom montażu, a także samego planowania, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

●  W przypadku montażu odpływu liniowego niezbędna jest odpowiednia ilość miejsca pozwalająca zmieścić sam odpływ, syfon i przyłącze kanalizacyjne. Wysokość takiego zestawu to najczęściej ok. 100 mm. Miejsce na odpływ należy przewidzieć już na etapie projektu domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, a odpływ montujemy na przykład w mieszkaniu czy remontowanym domu wtedy należy podnieść poziom podłogi, tak by zmieścić przyłącze lub wykonać je pod stropem, a pionowym przejściem podejść w lokalizacji odpływu. Pamiętajmy, że odpływ liniowy musi być zainstalowany powyżej przyłącza do kanalizacji sanitarnej.

● Lokalizacja odpływu ma duży wpływ na jego poprawną pracę. W kabinie prysznicowej należy go zlokalizować możliwie blisko miejsca, gdzie będzie spadać najwięcej wody przy kąpieli. W dużych kabinach prysznicowych — wyposażonych w wydajne modele deszczownic — zasadnym może być zastosowanie dwóch niezależnych rynienek odwadniających.

● Okładzina podłogi w kabinie musi być ułożona z zachowaniem spadku w kierunku odpływu. Spadek wody niezbędny do prawidłowego funkcjonowania odwodnienia liniowego powinien wynosić co najmniej 2,5%, czyli podłoga powinna się obniżać o 2,5 cm na każdym metrze.

● Korpus odpływu powinien być szczelnie połączony z uszczelnieniem posadzki, czyli tak zwaną hydroizolacją. Większość odpływów liniowych jest dostarczana z dedykowanym kołnierzem uszczelniającym, który należy połączyć z izolacją poziomą posadzki. Hydroizolację w łazience wykonuje się z pomocą foli w płynie lub specjalnych mat. W wewnętrznych i zewnętrznych narożach, zarówno pionowych, jak i poziomych należy wklejać taśmy uszczelniające.

● Po powyższym etapie warto wykonać test szczelności wszystkich połączeń, wlewając wodę do odpływu. Oczywiście co do szczelności samego korpusu odpływu, jest on sprawdzany przez producenta.

● Dobre rozmieszczenie płytek znacząco wpłynie na estetykę kabiny prysznicowej. Długość odwodnienia liniowego możemy dopasować do rozmiaru płytek, dzięki temu odpływ będzie jeszcze bardziej ukryty. Szczególnej uwagi przy układaniu wymagają płytki podłogowe, które mają za zadanie stworzyć odpowiedni spadek. Istotną rolę pełni także dobór odpowiednich fug. Szczególnie te na połączeniu z odpływem powinny być elastyczne i oczywiście szczelne. Zapewni to wysoką jakość połączenia, które nie będzie się wykruszało.

odpływ liniowy szczeliniowy - Deante  KON 007S

Poprawnie zainstalowany odpływ liniowy

Poprawnie zainstalowany odpływ liniowy, a także staranne wykonanie pozostałych prac towarzyszących to klucz, by cieszyć się bezawaryjnym funkcjonowaniem odpływu, a co za tym idzie całej kabiny prysznicowej. Wybór przestrzeni na prysznic bez tradycyjnego brodzika zapewnia nam wygodny dostęp do natrysku, bez jakiegokolwiek progu. Takie rozwiązanie sprawia, że kabina prysznicowa, która jest oddzielona tylko szklanym panelem, staje się częścią łazienki w dużo większym stopniu, niż jak to ma miejsce przy wydzielonej kabinie z brodzikiem.

Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu praktycznego i funkcjonalnego odwodnienia liniowego, które podkreśli nowoczesny charakter Twojej łazienki.  

Instalacja odpływu liniowego razem z Banyo.pl

Montaż odpływu liniowego to skuteczny sposób na odprowadzanie wody. Warto zaplanować jego instalację już na etapie projektowania łazienki. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, nie musisz się martwić — montaż odpływu liniowego nie wymaga gruntownego remontu.

odpływ liniowy ścienny - Deante KOW 003D

Jeśli chcesz mieć w swoim domu prysznic bez brodzika lub kabinę typu walk-in to nie ma lepszego sposobu na odprowadzanie wody i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji niż odpływ liniowy. Odpływy pomagają także w utrzymaniu czystości w łazience — ich łatwe czyszczenie nie sprawi Ci dużo problemów. W nowoczesnej łazience odpływ liniowy to podstawa.

Odpływy liniowe mają minimalistyczny wygląd oraz liczne walory estetyczne. Wykonane są ze stali nierdzewnej i/lub tworzywa sztucznego, w różnych wzorach i kolorach. Z pewnością dobierzesz odpowiedni model dopasowany do Twojego zestawu prysznicowego. Niezależnie czy zamontujesz odpływ na ścianie, czy na podłodze - montaż odpływu to idealne rozwiązanie w wielu łazienkach.

Jeśli wciąż nie wiesz jaki odpływ liniowy wybrać — skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy z pewnością pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. W ofercie sklepu Banyo.pl znajdziesz zarówno odpływ ścienny, jak i odpływ liniowy dedykowany ułożeniu na podłodze.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel