help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Od żelaznych okuć, aż po luksusową armaturę łazienkową — wyjątkowa historia marki GROHE

2022-11-28
Od żelaznych okuć, aż po luksusową armaturę łazienkową — wyjątkowa historia marki GROHE

Przeglądając najnowsze katalogi łazienek, bez wątpienia znajdziesz w nich wyroby Grohe. Nie ulega wątpliwości, że armatura łazienkowa i baterie kuchenne Grohe są stale na topie. To marka słynąca z kreatywnych rozwiązań sanitarnych. A czy wiesz, jak powstało imperium Friedricha Grohe? Oto historia w zarysie!

Wielki renesans kultury sanitarnej w dwudziestym wieku

Początek dwudziestego wieku w Europie i Ameryce zbiegł się z końcową fazą drugiej rewolucji przemysłowej. Ludzkość doczekała się wówczas licznych wynalazków, takich jak: piec elektryczny do wytopu metali czy silnik spalinowy. Już w 1901 roku rozpoczęła się elektryfikacja miast, a wraz z nią znacząco zmienił się styl życia współczesnych. Zaczęto przywiązywać większą wagę do wygody oraz utrzymania higieny osobistej.

Przydomowe studnie i sławojki w dwudziestym wieku w państwach takich jak Niemcy czy Francja, stały się przeżytkiem. Ich miejsce coraz częściej zajmują nowoczesne urządzenia sanitarne: baterie umywalkowe, spłukiwane ubikacje i prysznice. To stale rosnące zainteresowanie armaturą sanitarną zaintrygowało wielu wizjonerów i przedsiębiorców, w tym Friedricha Grohe.

Co się stało, gdy Friedrich Grohe przejął firmę Berkenhoff & Paschedag?

W 1911 roku w Hemer, niewielkim mieście, zlokalizowanym w zachodnich Niemczech, nieopodal Dortmundu, powstaje spółka Berkenhoff & Paschedag. Firma produkuje głównie wyroby żelazne oraz okucia i działa na niewielką skalę. Rok 1936 stanowi przełomową datę w historii Berkenhoff & Paschedag. To właśnie wtedy szefem firmy zostaje 32-letni Friedrich Grohe, absolwent szkół handlowych i praktykant z firmy Hansa Grohe.

10 lat po przejęciu sterów firmy Friedrich zmienia nazwę przedsiębiorstwa na Friedrich Grohe Armaturenfabrik. I to nie okucia żelazne, lecz designerskie, trwałe baterie kuchenne Grohe i armatura łazienkowa szybko rozsławiają firmę na całym świecie. Marka Grohe staje się rozpoznawalna na całym świecie głównie dzięki swojej precyzji i innowacjom w zakresie wyglądu czy funkcjonalności armatury.

Friedrich Grohe – wizjoner i przedsiębiorca

Kiedy spojrzysz na produkty, takie jak zestaw podtynkowy Grohe czy bateria wannowa Grohe, szybko pojmiesz, dlaczego marka ta należy do elity globalnych producentów. Nadrzędnym celem twórców brandu było i jest projektowanie najwyższej jakości armatury. Każdy zestaw podtynkowy Grohe i bateria są efektem wielomiesięcznej pracy, analiz i obserwacji.

Nowy zarządca Berkenhoff & Paschedag, który 9 lat pracował w fabryce ojca, Hansa Grohe, doskonale znał specyfikę branży metalowej. Jako przedsiębiorca i handlowiec, mający praktykę w sprzedaży okuć, Grohe zdawał sobie sprawę z tego, że mija epoka fascynacji wyrobami żelaznymi. Młody inwestor postanowił skupić się wyłącznie na produkcji armatury sanitarnej. Wieloletni staż w firmie ojca pomógł Friedrichowi zrozumieć, że przyszłością branży są nowe technologie i wysokiej jakości materiały w postaci mosiądzu czy chromu.

Hansgrohe i Grohe to dwie różne marki

Klienci nieobeznani z nazwami producentów armatury często utożsamiają firmę Hansgrohe i Grohe. Baterie i zestawy prysznicowe obu marek to jednak niezależne projekty, niemające ze sobą nic wspólnego. Przedsiębiorstwo Hansgrohe powstało w 1901 roku, a jego założycielem był ojciec Friedricha, Hans. Marka stale się rozwija i po stuleciu swojego funkcjonowania wciąż wypuszcza na rynek nowe patenty sanitarne oraz baterie umywalkowe. Grohe nie pozostaje jednak w tyle!

Grohe — baterie jednouchwytowe

Jednym z najbardziej rewolucyjnych wynalazków sanitarnych dwudziestego wieku jest jednouchwytowa bateria wannowa Grohe. Pod koniec lat 60. firma wprowadziła na rynek baterie umywalkowe Grohe, a także baterie kuchenne i łazienkowe z jednym kurkiem. Wygoda, oszczędność i prostota tego rozwiązania cieszą się wciąż niegasnącą popularnością!

Projektanci marki stale opracowują nowe projekty armatury jednouchwytowej. Doskonałym przykładem ich wizjonerskich prac są modele: Grohe Essence - jednouchwytowa bateria umywalkowaminimalistyczna Grohe Essence New - jednouchwytowa bateria wannowa z zestawem punktowym. Współczesne pokolenie twórców Grohe stawia na funkcjonalność, dobór najlepszych materiałów i autorskie wzornictwo, czego dowodem jest między innymi Grohe Essence New - bateria wannowa wolnostojąca jednouchwytowa.

Grohe – baterie prysznicowe i deszczownice z funkcją masażu

W latach 80. powstało wiele konkurencyjnych firm podobnych do Grohe. Baterie jednouchwytowe przestały zaś być innowacją. Następcy Friedricha Grohe zaczęli więc projektować zestawy prysznicowe z funkcją relaksu. Była to odpowiedź na stale rosnące wymagania konsumentów, poszukujących funkcjonalnej i estetycznej armatury. Od ponad 40 lat Grohe proponuje swoim klientom deszczownice i słuchawki prysznicowe masujące. Produkty, takie jak Zestaw prysznicowy Grohe Essence 3w1 z deszczownicą ścienną czy zestaw Grohe Euphoria dowodzą, że firma kontynuuje wizjonerskie idee swojego założyciela.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel