help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Odpływ liniowy ścienny — dlaczego warto?

2022-07-11
Odpływ liniowy ścienny — dlaczego warto?

Wraz z natryskami bez brodzika odpływy liniowe na dobre zagościły w naszych łazienkach. To niezwykle estetyczne i praktyczne rozwiązanie przekłada się nie tylko na efektowny wygląd naszej łazienki. Podnosi także wygodę, a nawet bezpieczeństwo w korzystaniu z natrysku. Najczęściej kojarzy nam się z elementem montowanym w podłodze, ale odpływy liniowe to także modele montowane w ścianie. Czym charakteryzuje się odpływ ścienny? Jak przebiega montaż odpływu liniowego ściennego? Sprawdźmy to!

Odpływ liniowy to specjalnie wyprofilowany, podłużny element odpowiedzialny za odprowadzanie wody do kanalizacji. W zależności od rodzaju montuje się go w posadzce lub w ścianie przy krawędzi styku z podłogą. Posiada on na całej swojej długości rynienkę, która jest przykryta rusztem (w przypadku odpływu podłogowego) lub jest zasłonięta elementem maskującym (w przypadku odpływu ściennego). Woda z rynienki spływa do syfonu, a następnie do kanalizacji. Wspomniany ruszt lub maskownica to jedyne widoczne z zewnątrz elementy odpływu. Dlaczego ten rodzaj odpływu jest dobrym wyborem? 

Dlaczego warto postawić na odpływ liniowy?

Odpływ liniowy ścienny oraz podłogowy to najefektywniejszy sposób na odprowadzanie wody spod natrysku bez klasycznej kabiny prysznicowej z brodzikiem. A takie rozwiązanie natrysku, czyli tak zwana kabina prysznicowa typu walk-in, z powodzeniem sprawdzi się w praktycznie każdej nowej i w większości remontowanych łazienek. Podstawową zaletą takiego zestawu jest znaczne ułatwienie czyszczenia łazienki. Prysznic bez brodzika nie ma zakamarków, w których zbiera się woda, pozostawiając po sobie nalot. Odpływy liniowe są najczęściej produkowane ze stali nierdzewnej, która jest odporna na zabrudzenia i łatwa w pielęgnacji. Świetnym przykładem takiego odpływu jest m.in. PGC Drain TAF 80 cm - kompletny odpływ liniowy 2 w 1. Dostępne są także odpływy z miejscem do montażu fragmentu płytki łazienkowej. Takie rozwiązanie również ułatwia zachowanie całego wnętrza natrysku w czystości.

Innym, równie istotnym czynnikiem jest to, że dzięki odpływom liniowym, podłoga pod natryskiem jest całkowicie płaska. Ma to wiele zalet. Wspomniana łatwość w utrzymaniu higienicznej czystości jest jedną z nich. Brak dodatkowych progów ułatwia dostęp osobom starszym i dzieciom. Eliminuje to też ryzyko potknięcia. Dzięki płaskiej podłodze łatwiej jest też zaaranżować przestrzeń, na przykład poprzez ustawienie siedziska czy stolika na kosmetyki.

Odpływ liniowy to bardzo estetyczne rozwiązanie. Jest on umieszczany przy styku ściany z podłogą. Jego widoczna powierzchnia jest całkowicie płaska. Dzięki temu, w przeciwieństwie do niektórych punktowych kratek odpływowych, które są umieszczane w centralnym miejscu natrysku, nic nam nie przeszkadza podczas korzystania z prysznica.

Jak wspomniano, odpływy liniowe praktycznie nie wystają poza lico ściany lub podłogi. Jest to możliwe dzięki temu, że całość odpływu jest umieszczona za płytkami łazienkowymi — w grubości posadzki lub ściany. Dlatego warto już na etapie projektowania łazienki zaplanować jego lokalizację. Dzięki temu można dopasować grubość warstw podłogi do wymiarów danego odpływu.

Odpływ liniowy ścienny czy podłogowy?

Odpływ liniowy w ścianie czy w posadzce? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących aranżację swojej nowej łazienki. Montaż odpływu liniowego ściennego to coraz powszechniejszy wybór. Jednym z przykładów takiego odpływu jest odpływ liniowy ścienny 30 cm - ruszt pod płytki KOW 003A od renomowanej firmy Deante. Jednak odpływy liniowe montowane w podłodze nadal są popularniejszą opcją. Czy słusznie? To zależy. Oba te rozwiązania są nowoczesne i wydajne. Odpływy ścienne w pewnych sytuacjach mają pewną przewagę i mogą się okazać lepszym wyborem. Dlaczego?

Odpływ liniowy ze ściennym montażem nie wymaga ingerencji w posadzkę łazienki. W pewnych aranżacjach może to być bardzo duża zaleta. Pozostawia pełną dowolność w układzie płytek podłogowych. Nie ma konieczności wykonywania dodatkowych wycięć pod odpływ. Dzięki temu układ fug będzie nienaruszony. Okładzina podłogi pozostanie niezaburzona dodatkowymi elementami armatury łazienkowej, a jedyne wymaganie, to wykonanie posadzki z niewielkim spadkiem w kierunku odpływu.

W przeciwieństwie do odpływu podłogowego montaż odpływu liniowego ściennego nie wymaga ingerencji w strukturę podłogi. Może to być szczególnie istotne, gdy w istniejącej posadzce nie ma wystarczającej ilości miejsca dla podłogowego odpływu liniowego. Taka sytuacja może mieć miejsce, chociażby przy remoncie łazienki w mieszkaniu w bloku. Zagłębienie pod tego typu odpływy nie zostało w nich przewidziane. Tam rozwiązaniem jest odpływ liniowy ścienny. Podobnie, gdy chcemy, by ogrzewanie podłogowe znalazło się na całej powierzchni podłogi w łazience — także pod płytkami w natrysku.

Jak zamontować odpływ liniowy ścienny

Odpływy i syfony to ważne elementy, odpowiedzialne za poprawne funkcjonowanie naszej łazienki. Dlatego ich montaż należy przeprowadzać z jak największą starannością. Z tego samego powodu warto też wybierać modele od uznanych producentów armatury, którzy posiadają w swojej ofercie sprawdzone rozwiązania. Z tego samego powodu warto też wybierać modele od uznanych producentów armatury, którzy posiadają w swojej ofercie sprawdzone rozwiązania. 

Jak już wspomnieliśmy, montaż odpływu liniowego należy zaplanować jak najwcześniej. Najlepiej jest o tym pomyśleć już na etapie projektu lub na początkowym etapie prac przy remoncie łazienki. Konieczne jest wykonanie odpowiedniego spadku w kierunku odpływu ściennego. Należy pamiętać, że montaż odpływu liniowego ściennego lub podłogowego wymaga wykonania hydroizolacji posadzki, która to musi być wywinięta także na ściany. Co do samego odpływu liniowego montowanego ściennie — jego montaż należy zawsze przeprowadzać zgodnie z instrukcją producenta. Dokładna procedura może się nieco różnić w zależności od modelu. Warto też dokładnie przyjrzeć się każdemu elementowi, z których składa się kompletny odpływ. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów montażowych. Po przygotowaniu miejsca na montaż rynienki odpływowej należy zamocować ją zgodnie z instrukcją, podłączyć syfon, a całość podłączyć do kanalizacji. Uszczelniający kołnierz odpływu należy połączyć trwale z hydroizolacją pomieszczenia. Na tym etapie dobrze jest sprawdzić także szczelność połączeń instalacji. Po tym etapie można przejść do prac glazurniczych. Ostatnim etapem jest montaż maskownicy. Te mogą być wykonane jako gotowe, ozdobne elementy. Inną opcją są odpływy ścienne, które są maskowane fragmentami płytek łazienkowych. Takie rozwiązanie sprawia, że najmniej rzucają się w oczy. Tak zamontowany odpływ, choć niewidoczny, będzie efektywnie odprowadzał wodę spod naszego natrysku.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel