help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Płytki imitujące drewno - do jakich pomieszczeń pasują i jak je wybrać?

2023-06-15
Płytki imitujące drewno - do jakich pomieszczeń pasują i jak je wybrać?

Na przestrzeni historii drewno było i nadal jest podstawowym materiałem stosowanym przy wykonywaniu konstrukcji budynków oraz elementów jego wykończenia. Kiedyś deski przybijane bezpośrednio do belek konstrukcyjnych były jednocześnie warstwą nośną i wykończeniową podłogi. Dziś drewniane podłogi przybierają wiele form, wykonywane są z desek, klepek, parkietu, paneli o różnych wymiarach. Drewno jest materiałem mocno zakorzenionym w architekturze. Doceniamy wygląd i różnorodność rysunków jego struktury. Dziś możliwe jest cieszenie się tym wyglądem w połączeniu ze wszystkimi zaletami płytek - wszystko dzięki płytkom drewnopodobnym.


płytka drewnopodobna 20 x 160 cm - Cerrad Nickwood Beige

Płytki drewnopodobne to szczególny rodzaj płytek gresowych lub ceramicznych, który jest dostępny w ofercie coraz większej ilości producentów. Materiały drewniane są wykorzystywane na podłogach oraz jako okładzina ścian, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Podobnie z płytkami drewnopodobnymi — znajdują zastosowanie na ścianach i na podłogach. Czym charakteryzuje się ten rodzaj płytek? Gdzie sprawdza się najlepiej? Do jakich wnętrz pasuje?

Drewno, jako najstarszy z materiałów

Drewno jest jednym z najstarszych i najbardziej wszechstronnych materiałów, które człowiek wykorzystywał do budowy konstrukcji budynków na przestrzeni tysiącleci. Jego historia sięga początków cywilizacji, gdzie dostępność i łatwość obróbki czyniły je niezastąpionym surowcem. Drewno, ze względu na swoje właściwości, dawało ludziom możliwość budowania trwałych i funkcjonalnych struktur.

płytka matowa drewnopodobna 20 x 120 cm - Cerrad Guardian Wood

W starożytności, ludzie na całym świecie korzystali z drewna do wznoszenia swoich domów, świątyń i pałaców. Wiele średniowiecznych budowli wykonanych z drewna przetrwało do dzisiejszych czasów, stanowiąc nie tylko architektoniczne arcydzieła, ale również ważne zabytki kultury. Przykładem takiego oszałamiającego osiągnięcia jest świątynia Hōryū-ji w Japonii, która została zbudowana w 607 roku i uważana jest za najstarszy drewniany budynek na świecie.

Drewno w architekturze Europy

W Europie drewno również było powszechnie stosowane w budownictwie. Na przykład, wikingowie słynęli z budowy swoich charakterystycznych drewnianych domów, zwanymi "longhouse'ami". Te długie i wąskie struktury były podzielone na komory i pełniły funkcję mieszkalną oraz gospodarczą dla całej społeczności.

płytka strukturalna drewnopodobna 30 x 90 cm - Paradyż Wood Love

Wraz z rozwojem technologii i odkryciem innych materiałów, takich jak kamień i cegła, drewno zaczęło być coraz rzadziej używane w budownictwie. Jednak nadal istnieją miejsca, gdzie tradycja budowy z drewna jest kontynuowana, zwłaszcza w regionach o obfitych zasobach leśnych. Przykładem może być stylowe skandynawskie budownictwo, gdzie drewno jest nadal preferowanym materiałem do tworzenia przytulnych domów i chat wiejskich.

Drewno współcześnie

Współcześnie, z powodu wzrostu świadomości ekologicznej i troski o zrównoważony rozwój, drewno jako materiał budowlany ponownie zyskuje na popularności. Jest to związane z jego przyjaznością dla środowiska, odnawialnością i niskim zużyciem energii w procesie produkcji w porównaniu do innych materiałów budowlanych. Dodatkowo drewno jest bardzo atrakcyjne wizualnie, co przyciąga miłośników naturalnych, ciepłych i przytulnych wnętrz.

płytka matowa drewnopodobna 20 x 120 cm - Cerrad Guardian Wood

Wady drewna, jako materiału

Jednak, pomimo swoich licznych zalet, drewno ma również pewne wady. Jest podatne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i owady. Może to prowadzić do gnicia, deformacji oraz uszkodzeń strukturalnych. Aby zabezpieczyć drewno przed negatywnymi wpływami środowiska — konieczna jest regularna konserwacja drewna, w tym malowanie, lakierowanie lub impregnacja.

Dla miłośników drewna, którzy pragną cieszyć się jego pięknem i naturalnym wyglądem, ale jednocześnie chcą uniknąć powyższych problemów, istnieje doskonałe rozwiązanie - płytki ceramiczne drewnopodobne. Te nowoczesne materiały są wykonane z ceramiki lub porcelany. Są nie tylko odporne na działanie wilgoci, ale również wyjątkowo trwałe i łatwe w utrzymaniu.

płytka drewnopodobna 20 x 120 cm - Ceramica Limone Arbaro 

Płytki ceramiczne imitujące drewno

Płytki ceramiczne drewnopodobne są projektowane tak, aby wiernie imitować wygląd i fakturę naturalnego drewna. Dzięki zaawansowanej technologii druku cyfrowego można uzyskać realistyczne wzory drewna, wzbogacone o szczegóły takie jak słoje, sęki i naturalne odcienie kolorów. Dzięki temu, miłośnicy drewna mogą cieszyć się jego urokiem i atmosferą, nie rezygnując jednocześnie z trwałości i łatwości konserwacji.

Płytki ceramiczne drewnopodobne posiadają wiele zalet, które z pewnością ucieszą miłośników drewna. Po pierwsze, są odporne na wilgoć, co oznacza, że można je stosować w pomieszczeniach, gdzie drewno mogłoby być narażone na działanie wody, czyli takich jak łazienki czy kuchnie. Po drugie, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania i uderzenia, co sprawia, że są bardziej trwałe i dłużej zachowują swój pierwotny wygląd. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają specjalistycznych środków konserwacyjnych.

płytka matowa drewnopodobna 20 x 120 cm - Cerrad Sentimental Wood

Trwałe, piękne i ekologiczne - płytki ceramiczne jako idealna alternatywa dla drewna

Ostatecznie, płytki ceramiczne drewnopodobne stanowią doskonałą alternatywę dla drewna w budownictwie. Zapewniają one trwałość, łatwość konserwacji oraz wizualne podobieństwo do naturalnego drewna. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich stosowanie w swoich projektach architektonicznych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Płytki gresowe z powodzeniem zastępują prawdziwe drewno. Kafle wielkoformatowe są łatwiejsze w ułożeniu niż naturalne drewno. W przypadku drewna mogą wystąpić liczne komplikacje przy wykończeniu wnętrz. Gres imitujący drewno z łatwością zastąpi panele podłogowe w wilgotnych miejscach.

płytka drewnopodobna 15x100 - Edimax Wood Ker

W przypadku, gdy posiadamy w domu ogrzewanie podłogowe - gres szkliwiony inspirowany naturalnym drewnem o gładkim wykończeniu to trwalsze rozwiązanie niż drewniane deski. Producenci posiadający w swojej ofercie gres drewnopodobny dbają o najdrobniejsze detale, zachowując naturalny wygląd drewna. Inspiracja naturalnymi materiałami powoduje, że na rynku pojawiają się płytki występujące we wszystkich odcieniach, produkowane z różnych materiałów.

Drewnopodobny gres zyskuje coraz więcej sympatyków wśród miłośników wnętrz rustykalnych, a nawet fanów mieszkań w stylu skandynawskim. Płytki drewnopodobne sprawdzą się w każdej aranżacji.

płytki gresowe drewnopodobne 20 x 120 cm - Caesar Arthis 

Płytki imitujące drewno posiadają odpowiednią klasę ścieralności, zapewniają łatwość utrzymania czystości oraz pozwalają na wykorzystywanie silnych środków chemicznych w ich pielęgnacji.

Panele łatwo zniszczyć, ponieważ właśnie nie są odporne na działanie środków chemicznych. Wysoka odporność płytek sprawia, że są one świetnym wyborem do zamontowania zarówno na podłodze, jak i na ściany. Łazienka wyposażona w płytki podłogowe drewnopodobne już na pierwszy rzut oka robi wrażenie swoim perfekcyjnym wykonaniem.

Płytki drewnopodobne — charakterystyka

Charakterystyczną i definiującą ten rodzaj płytek cechą jest sposób wykonania ich powierzchni. Swoim kolorem, fakturą, czy czasem nawet strukturą, mają przypominać okładziny drewniane. Zarówno płytki ceramiczne jak i płytki gresowe są dostępne w wersjach imitujących drewno. Mogą być barwione powierzchniowo lub w masie oraz szkliwione. Lico płytki może być gładkie, naturalne lub strukturalnie o matowej lub połyskującej powierzchni.

płytka drewnopodobna 18 x 90 cm - Cerrad Catalea

Wzór struktury drewna upodabnia płytkę do naturalnego drewna. Głębsze przetłoczenia o geometrycznych wzorach są wzorowane na ozdobnych okładzinach drewnianych. Płytki występują w klasycznych formatach mniejszych lub większych.

Płytki podłogowe drewnopodobne, a wybór formatu

Szczególnym formatem jest ten, który upodabnia płytki do drewnianych desek lub parkietu. Takie płytki są stosunkowo wąskie,  a przy tym długie. Przykładowe wymiary to: 15 x 90 cm, 20 x 120 cm, 20 x 180 cm. Na ułatwienie pracy przy układaniu płytek i przede wszystkim, na jak najlepszy efekt końcowy wpływa powtarzalność wymiarowa produktu.

Zapewnia ją proces rektyfikowania - każda płytka jest przycinana do żądanego wymiaru. W zależności od założonego rezultatu można zastosować płytki o różnym stopniu wariacji tonalnej. Dostępne są płytki w stopniach wariacji od V1 do V4, gdzie V1 to brak różnic w odcieniu płytek w ramach jednego modelu, a V4 to istotne różnice. Takie zróżnicowanie jest efektem zamierzonym producentów płytek i pozwala na stworzenie ciekawych i niepowtarzalnych kompozycji, które będą także naśladować różnorodność materiałów drewnianych.

płytka drewnopodobna 20 x 120 - Cerim Details Wood

Dostępność modeli mrozoodpornych pozwala na zastosowanie ich na zewnątrz budynku, na przykład na tarasie, balkonie lub elewacji. Natomiast produkty z antypoślizgową powierzchnią mogą być zastosowane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest ta właściwość ze względu na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, na przykład jako okładzinę schodów lub w pomieszczeniach mokrych — nawet jako posadzka prysznica. Płytki z powierzchnią odporną na ścieranie mogą być zastosowane nawet w obiektach użyteczności publicznej, gdzie duże natężenie ruchu nie będzie im straszne.

Style, do których pasują płytki drewnopodobne

Płytki drewnopodobne, dzięki dostępności w wielu kolorach, wzorach i formatach, można dopasować do wnętrza w absolutnie każdym stylu. Wszystko zależy od nas, inwestorów i dekoratorów. Dobry projekt zapewni dopasowanie poszczególnych elementów, w tym płytek imitujących drewno i spójność całej kompozycji.

płytka drewnopodobna 20 x 120 - Serenissima Acanto

Takie płytki mogą być zastosowane na podłodze, ścianie lub w obu tych miejscach. W zależności od stylu będą głównym elementem przewodnim, osią, wokół której będzie powstawać wystrój danej przestrzeni lub być uzupełnieniem kompozycji, dopełniającym tłem. Poznajmy kilka inspiracji na zastosowanie płytek drewnopodobnych.

Na początek stylizacja, która praktycznie w całości bazuje na użyciu płytki drewnopodobnej, a konkretnie na modelu Saloni Eukalypt w kolorze Crema-Miel o wymiarach 40 x 120 cm od hiszpańskiego producenta Saloni Ceramica. Ta płytka pokaźnych rozmiarów dedykowana jest do układania na ścianach. Geometryczny wzór nadaje ścianie efektu trójwymiarowości, a różne ułożenia płytek względem siebie pozwalają na uzyskanie wielu ciekawych kompozycji.

płytka ceramiczna strukturalna 40 x 120 cm - Saloni Eukalypt 

Płytka Marazzi Treverkview, dzięki posiadaniu odporności na mróz, mogła zostać użyta do wykończenia powierzchni tarasu przedstawionego na powyższym zdjęciu. Zaprezentowany model jest odporny na intensywne użytkowanie, dzięki wykonaniu każdego kafla z najwyższej jakości gresu barwionego w masie. 

Antypoślizgowość w stopniu R9 pozwala na użycie płytki na przykład w łazience. Podłużny format i jasna powierzchnia inspirowana wyglądem drewna dębowego sprawia, że ta płytka jest bardzo uniwersalna. Może być elementem wykończenia pomieszczeń w różnych stylach wnętrzarskich. Pasuje w szczególności do stylu klasycznego, skandynawskiego, vintage i wielu, wielu innych.

płytka drewnopodobna 20 x 120 - Marazzi Treverkview Miele 

Strukturalna płytka przeznaczona na ścianę to wyjątkowy sposób na dekorację pomieszczenia. Model Portinari Tavola może być zastosowany w łazience, kuchni, salonie, czy innych pomieszczeniach. Dzięki mrozoodporności można ją zastosować na zewnątrz.

płytka drewnopodobna dekor 59 x 59 cm - Portinari Tavola

Poniższe zdjęcie przedstawia salon oraz okolice basenu, których podłoga została wykończona płytką Piemme Cottage. Płytki demonstrują swoją wszechstronność i nienaganny wygląd zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, tworząc przy tym spójne i zachwycające przestrzenie. Ich neutralny odcień drewna i delikatna struktura doskonale komponują się z otoczeniem, tworząc harmonijną i elegancką przestrzeń. Bez względu na to, czy są one używane w salonie czy przy basenie, płytki te prezentują się niezwykle estetycznie.

płytka drewnopodobna 23 x 90 - Piemme Ceramiche Piemmegres Cottage 

Zalety płytek imitujących drewno

Płytki drewnopodobne, jeśli są tylko odpowiednio dobrane do całości założenia kompozycyjnego, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Ułożenie wzdłużne lub poprzeczne długich płytek o formacie zbliżonym do kształtu desek, pozwala optycznie odpowiednio wydłużyć lub poszerzyć pomieszczenie.

Wykończenie miejsc narażonych na oddziaływanie wody drewnianymi materiałami jest czasami niemożliwe lub bardzo drogie. Płytki o strukturze drewna nie mają tych ograniczeń — można je zastosować wszędzie tam, gdzie niezbędna jest odporność na mokre środowisko. Są także łatwe w utrzymaniu czystości, co jest szczególnie istotne w takich zastosowaniach jak wykończenie ściany w kuchni za płytą grzewczą na której gotujemy. Plamy z sosu pomidorowego czy pryskający tłuszcz nie są zagrożeniem dla płytek.

płytka drewnopodobna 20 x 120 - Marazzi Treverkview

Płytki ceramiczne i gresowe świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym, które jest coraz powszechniej stosowane nie tylko w łazienkach, ale we wszystkich pomieszczeniach. Zalet płytek imitujących drewno jest wiele, dlatego, jeśli zastanawiamy się nad wyborem płytek — warto rozważyć płytki drewnopodobne. 

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem podłogi drewnianej czy drewnianej okładziny ścian, także warto zwrócić naszą uwagę w stronę tego wyjątkowego produktu, jakim jest płytka drewnopodobna.

płytka drewnopodobna 20 x 120 - Flaviker Nordik Wood

Plytki drewnopodobne - bogata oferta dostępna w sklepie Banyo.pl!

W sklepie Banyo.pl posiadamy szeroki wybór płytek drewnopodobnych, które pozwolą Ci stworzyć piękne i stylowe wnętrza. Nasza oferta jest niezwykle bogata i obejmujące różne odmiany drewna oraz warianty kolorystyczne. Kafelki jak drewno, jako płytki do pokoju? To świetny pomysł  połącz klasyczny wygląd z nowoczesnością. 

Oferujemy płytki rektyfikowane w różnych odciążeniach i formatach. Dzięki temu masz pełną swobodę w tworzeniu unikalnych kompozycji i dostosowaniu ich do swojego wnętrza. Niezależnie od preferencji i stylu, znajdziesz u nas idealne płytki. Jeśli nie wiesz jak dobrać płytki drewnopodobne do swojego mieszkania - skontaktuj się z naszymi przedstawicielami.

płytka klinkierowa drewnopodobna - Zoya Asaro

 

Nie trać czasu, odwiedź sklep Banyo.pl i odkryj naszą bogatą ofertę płytek drewnopodobnych, które zapewnią Ci perfekcyjne wykonanie i spełnią Twoje największe oczekiwania!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel