help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Podpowiadamy jak wybrać bidet do łazienki!

2022-02-17
Podpowiadamy jak wybrać bidet do łazienki!

Łazienka to szczególne pomieszczenie. Jej wyposażenie składa się z wielu elementów. Jedne są niezbędne do jej funkcjonowania, a inne opcjonalne. Do pierwszej grupy należy miska WC, umywalka i miejsce do mycia, czyli wanna lub kabina prysznicowa, niekiedy jedno i drugie. Opcjonalne elementy wyposażenia mogą w znacznym stopniu zwiększyć wygodę użytkowania tego pomieszczenia. Jednym z takich elementów jest bidet. Jak wybrać najlepszy bidet do Twojej łazienki? Odpowiedź znajdziesz już w tym artykule.

Bidety to element tak zwanego „białego montażu”. Są one znane już od dziesiątek lat, a obecnie zyskują ogromną popularność. Coraz więcej łazienek, zarówno w domach, jak i mieszkaniach jest zaprojektowanych tak, by było w nich miejsce dla tego dodatkowego wyposażenia. Zapewnia on przede wszystkim bardzo dużą wygodę i sprawia, że nasza łazienka jest bardziej funkcjonalna. Ułatwia także dbanie o higienę, a co za tym idzie zdrowie. Właśnie dlatego coraz więcej Inwestorów poszukuje odpowiedniego bidetu. Jeśli remontujesz lub urządzasz nową łazienkę, to warto wygospodarować w niej wystarczającą ilość miejsca i zainstalować bidet.

Czym charakteryzuje się dobry bidet?

Bidet to stosunkowo proste urządzenie wykonane z ceramiki sanitarnej. Jego wygląd jest bardzo zbliżony do misek WC. Do jego działania niezbędna jest bateria bidetowa. Taki zestaw umożliwia komfortowe podmywanie się. Znacząco podnosi to wygodę zadbania o właściwą higienę podczas korzystania z toalety. Alternatywą dla bidetu są toalety myjące. Jakie wyróżniamy rodzaje bidetów ze względu na ich formę i sposób montażu? Bidety w formie wolnostojącej, które montuje się bezpośrednio do podłogi, powoli odchodzą do przeszłości. Zostały one wyparte przez bidety montowane do stelaży podtynkowych. Obecnie najpopularniejsze są bidety wiszące i stojące, montowane bezpośrednio przy ścianie. Wysokość ich montażu to od ok. 40 cm do 45 cm. Taka odległość od podłogi pomieszczenia do górnej krawędzi bidetu umożliwia wygodne korzystanie z bidetu także przez osoby starsze czy z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Aby komfortowo korzystać z bidetu, należy także zwrócić uwagę na właściwe umiejscowienie w łazience i odległości od innych sprzętów czy mebli. Po obu stronach bidetu musi być odpowiednia ilość wolnego miejsca na nogi korzystającej osoby. Przyjmuje się, że jest to odległość minimum 30 cm od ściany, miski WC, umywalki lub innego elementu wyposażenia. Odległość tą należy mierzyć od skrajnych krawędzi sprzętów. Przed samym bidetem należy pozostawić minimum 60 cm wolnej przestrzeni.

Niezbędne akcesoria do bidetu

Bateria bidetowa jest niezbędna do funkcjonowania bidetu. Zapewnia dopływ świeżej wody i umożliwia napełnienie misy bidetu. Bateria do bidetu w większości przypadków jest stojąca i jednootworowa. Baterie bidetowe najczęściej mają też przegub kulowy przy wylocie wody. Umożliwia on ustawienie dogodnego kierunku strumienia wody. Do działania konieczny jest także syfon do bidetu. Pełni on ważną rolę i powstrzymuje nieprzyjemne zapachy z rur kanalizacyjnych przed dostaniem się do pomieszczenia. Ciekawym uzupełnieniem jest tak zwana bidetta. To dość powszechny element, chociażby w niektórych krajach Azji. Można powiedzieć, że to rodzaj baterii do bidetu. Jest ona montowana na ścianie. Przypomina nieco słuchawkę prysznicową. Jej ważnym elementem jest także wąż, umożliwiający wygodne podmycie bez ryzyka rozchlapania wody. Przykładowym produktem jest Deante Alpinia Bateria bidetowa podtynkowa ze słuchawką typu bidetta.

Przy każdym bidecie, poza baterią bidetową, niezbędny jest dozownik z płynem do higieny intymnej. Powinien być łatwo dostępny, przede wszystkim, wtedy kiedy korzystamy z bidetu. Tego typu akcesoria łazienkowe znacznie zwiększają komfort korzystania z bidetu.

Jaki bidet wybrać?

Większość bidetów swoją formą bardzo mocno nawiązuje do kształtu miski WC. Producenci oferują w ramach danej serii produktowej dopasowane do siebie wyroby. Jest to uzasadnione, ponieważ toaleta z bidetem w większości przypadków jest nierozłączną parą montowaną bezpośrednio obok siebie w łazience. Na który rodzaj bidetu lepiej postawić? Stojący czy wiszący? Odpowiedź na to pytanie zależy w największym stopniu od naszego gustu. Znaczenie ma styl, w jakim postanowiliśmy wykończyć wnętrze naszej łazienki. Choć wydawać by się mogło, że modele stojące są bardziej klasyczne, to producenci oferują także takie modele w nowoczesnym wydaniu. Niemniej jeśli jesteśmy zwolennikami ceramiki podwieszanej, to wybór dostępnych na rynku bidetów jest większy. Zwolennikom bardziej kanciastych form do gustu na pewno przypadnie model Vitra Integra Square, który także swoim wyglądem nawiązuje do miski WC z tej samej serii. Miłośnikom obłych kształtów na pewno spodoba się bidet podwieszany Catalano Sfera 54.

Na powyższej wizualizacji widać jak dużą swobodę w aranżacji pozostawiają podwieszane elementy ceramiki sanitarnej. Odnajdą się one we wnętrzach urządzonych w praktycznie każdym współczesnym, modnym stylu wnętrzarskim. Ponieważ nie mają kontaktu z podłogą, to jej nie zasłaniają, a co za tym idzie, optycznie powiększają pomieszczenie. Takie rozwiązanie ułatwia także utrzymanie czystości.

Bidet a wielkość pomieszczenia

Już na wstępie artykułu wspomniano, że bidet potrzebuje odpowiednio dużo przestrzeni. To prawda. Bidet w dużej łazience odnajdzie się bez problemu, a nawet jest w niej pożądany jako element zwiększający jej funkcjonalność. Jednak, choć ten element wyposażenia zajmuje sporą ilość miejsca, to nawet jeśli dysponujemy małą łazienką, warto rozważyć czy nie wygospodarujemy dla niego miejsca. Być może pomocna będzie konsultacja rozmieszczenia poszczególnych urządzeń z architektem. A nawet jeśli metraż i układ łazienki nie pozwala nam na zastosowanie bidetu, to świetną alternatywą są wspomniane toalety myjące lub bidetta.  Szeroki wybór różnych modeli bidetów pozwala dobrać odpowiednie rozwiązanie. Dlatego nie zwlekaj i zapoznaj się z bogatą ofertą tego wyjątkowo praktycznego elementu do łazienki. Nie zapomnij o baterii bidetowej, która wpływa na charakter całej aranżacji pomieszczenia.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel