help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Prysznic czy wanna? Wady i zalety obu rozwiązań w łazience

2024-06-11
Prysznic czy wanna? Wady i zalety obu rozwiązań w łazience

Wanna czy kabina prysznicowa? Z tym pytaniem musi się zmierzyć każdy, kto podejmuje się remontu łazienki. Wanna i prysznic mają swoje wady i zalety. Warto zwrócić uwagę na miejsce, które mamy do dyspozycji – kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca niż wanna. Jest również bardziej praktyczna dla osób starszych i niepełnosprawnych, ponieważ można łatwo wejść i wyjść z prysznica. Kabina prysznicowa jest również łatwiejsza w utrzymaniu czystości, niż wanna, która łatwo się brudzi. Jednak wybierając wannę można stworzyć w łazience bardziej relaksującą atmosferę. Można w niej zanurzyć się w gorącej kąpieli i odprężyć się po ciężkim dniu. Wannę można też wykorzystać do prania rzeczy, co może być przydatne w małych mieszkaniach. Porównajmy oba rozwiązania i sprawdźmy, które z nich lepiej sprawdzi się w Twojej łazience. 

Czym różni się prysznic od wanny?

Wybór między prysznicem a wanną to jeden z kluczowych dylematów podczas urządzania łazienki. Prysznic to praktyczne rozwiązanie dla osób ceniących szybkie i oszczędne kąpiele. Jedną z głównych zalet prysznica jest efektywność w zużyciu wody, co stanowi istotny argument przy wyborze między wanną a prysznicem.

Natomiast korzystanie z wanny może być bardziej relaksujące, zapewniając użytkownikowi komfort i chwile relaksu po ciężkim dniu. Główną wadą wanny jest większe zużycie wody podczas kąpieli. Zajmuje ona również więcej miejsca, co może stanowić problem na mniejszym metrażu.

Decydując o wyborze: wanna czy prysznic?

Decydując o wyborze wanny czy prysznica, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dla osób preferujących szybki prysznic, praktyczny wolnostojący natrysk walk-in może być idealnym rozwiązaniem. Kąpiel pod prysznicem to oszczędność wody i energii, co przekłada się na niższe rachunki za wodę. To bardziej ekologiczne rozwiązanie właśnie ze względu na mniejsze zużycie wody. Oczywiście wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Kojąca kąpiel w wannie wycisza i odpręża, co jest bardzo dużą zaletą. Możesz postawić też na kompromis i wybrać kabinę z głębokim brodzikiem i siedziskiem, lub wannę oraz parawany nawannowe. Wannę z parawanem można wykorzystać do szybkiego mycia w wannie małych dzieci. Dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi lub osób z ograniczeniami ruchowymi jest kabina bez brodzika. Zapewnia ona nie tylko łatwość wchodzenia i wychodzenia, ale również łatwiej utrzymać ją w czystości. 

Komfort, czy wygoda — na co zwrócić uwagę wyborze wanny lub prysznica?

Korzystanie z wanny niesie ze sobą wiele zalet pod względem relaksu i odprężenia. Kąpiel w wannie może być kojąca i przyjemna, szczególnie po długim dniu pracy. Niestety, taka przyjemność wiąże się z większym zużyciem wody w porównaniu z prysznicem.

Prysznic jest bardziej efektywny pod względem zużycia wody, co jest istotne zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i ekologicznego. Dzięki prysznicowi można oszczędzić nawet do 150 litrów wody podczas jednej kąpieli, co ma duże znaczenie w perspektywie długoterminowej.

Przy urządzaniu małej łazienki, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które optymalnie wykorzysta dostępną przestrzeń, np. kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem lub wanna z niewielkim siedziskiem.

Kojąca kąpiel w wannie, czy szybki prysznic i oszczędność miejsca w małej łazience?

Kabina prysznicowa może okazać się korzystnym rozwiązaniem w sytuacjach braku miejsca w łazience. Dzięki różnym kształtom i wymiarom kabiny prysznicowe pozwalają zaaranżować przestrzeń łazienki w sposób funkcjonalny i efektywny.

Różnice w montażu pomiędzy kabiną prysznicową a wanną polegają przede wszystkim na potrzebie połączenia kabiny z baterią prysznicową, brodzikiem lub odpływem liniowym oraz odpływem wody. W przypadku wanny wystarczy ścienny montaż baterii wannowej oraz podłączenie jej do instalacji. 

Przejście na korzystanie z prysznica może przynieść również oszczędności przy rachunkach za wodę, co sprawia, że to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w wielu domach.

Wygoda a funkcjonalność — wybierając między wanną a prysznicem

Kwestia higieny jest istotna przy wyborze między wanną a prysznicem. Prysznic jest z reguły uważany za bardziej higieniczne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jest stosowany regularnie. Nowoczesne rozwiązania dla wanien i pryszniców umożliwiają oszczędzanie wody poprzez zastosowanie m.in. systemów redukcji zużycia.

Aspekty zdrowotne związane z korzystaniem z wanny lub hydromasażu muszą być również brane pod uwagę. Dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością, wybór między wanną a prysznicem zależy przede wszystkim od ich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Podsumowując, decydując o wyborze między wanną a prysznicem, należy uwzględnić zarówno aspekty zdrowotne, funkcjonalne, jak i ekonomiczne, aby stworzyć łazienkę idealnie dopasowaną do potrzeb użytkowników.

Parawany nawannowe — kompromis między kabiną prysznicową, a korzystaniem z wanny

Parawany nawannowe są doskonałym kompromisem między kabiną prysznicową a korzystaniem z wanny. W przeciwieństwie do kabin prysznicowych, parawany nawannowe zajmują mniej miejsca, dzięki czemu sprawdzają się doskonale w mniejszych łazienkach. Montuje się je na wannie, zastępując standardowy panel z brodzikiem. Po zainstalowaniu parawanu należy napełnić wannę wodą, korzystając z funkcji prysznicowej. Parawan może mieć prostokątny lub asymetryczny kształt, dostosowany do wymiarów 80x80 cm, 90x90 cm.

Wybierając parawan nawannowy, warto wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Parawan zajmuje mniej przestrzeni przed wanną, niż tradycyjna kabina prysznicowa, co może być istotne dla aranżacji, gdyż wygląda się to na przemyślane i optymalne zagospodarowanie przestrzeni łazienkowej. 

Fachowe doradztwo przy wyborze między wanną a prysznicem — wanna i prysznic w sklepie Banyo

Zajmując się remontem łazienki, wiele osób zastanawia się nad wyborem między wanną a prysznicem. Przy podejmowaniu decyzji warto skorzystać z fachowego doradztwa, które oferuje sklep Banyo. Prysznice są lepszym rozwiązaniem, jeśli mamy małe dzieci w domu. Ułatwi to naukę samodzielnego dbania o higienę, gdyż ryzyko poślizgnięcia się jest dużo mniejsze niż w wannie. Prysznic to również oszczędność rzędu nawet ponad 100 litrów wody. Kabiny mogą mieć wymiary 80x80 cm lub 90x90 cm, co bardzo ułatwi aranżację na mniejszym metrażu. Wanny w zależności od kształtu zajmują więcej miejsca w łazience, ale oferują wyższy poziom relaksu i komfortu. Możemy wybrać wannę retro na nóżkach, dzięki czemu nasze wnętrze może nabrać również luksusowego wyglądu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, a więc wybór zależy tylko od Twoich preferencji. Jeśli wciąż nie wiesz, które rozwiązanie wybrać — skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy z przyjemnością pomogą Ci wybrać opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel