help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być Eko we własnym domu

2022-11-07
Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być Eko we własnym domu

Oszczędzanie wody stało się jednym z najważniejszych wyzwań dla naszej planety. Ze względu na stale rosnącą populację oraz zmieniające się warunki klimatyczne, woda słodka staje się coraz bardziej deficytowym zasobem na Ziemi. Dlatego oszczędzanie wody jest nie tylko potrzebne, ale również modne i pozytywnie wpływa na środowisko. Ponadto, dzięki innowacyjnym technologiom i rozwiązaniom, które oferują takie firmy jak GROHE, HANSGROHE czy DEANTE, oszczędzanie wody nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu użytkowania, a może przynieść wiele korzyści dla domowego budżetu.

Domowe sposoby na oszczędzanie wody  zakręcaj wodę do mycia zębów

Oszczędzanie wody w domu to nie tylko zbiór prostych zasad, takich jak: zbieraj deszczówkę, którą następnie wykorzystaj do podlewania ogrodu, resztki jedzenia wyrzuć do kosza zamiast spłukiwania ich do zlewu bieżącą wodą, podlewaj rośliny tylko kiedy to konieczne, nie wylewaj hektolitrów wody do mycia samochodu, a włączać pralkę należy dopiero wówczas, gdy z naszego kosza na pranie wysypują się brudne ubrania. Jednym ze sposobów oszczędzania wody jest odpowiednie wyposażenie mieszkania.

W tym artykule dowiesz się, jakie kroki możesz podjąć, aby zmniejszyć zużycie wody w swoim gospodarstwie domowym, jakie profity to przyniesie i jakie innowacyjne technologie opracowane przez renomowane firmy mogą Ci w tym pomóc. Oszczędzanie wody w domu nie musi być trudne!

Zużycie wody w łazience – liczby

Każdego dnia korzystanie z łazienki generuje znaczne zużycie wody — tylko jedno spłukanie toalety zużywa średnio około 9 litrów wody. Według badań, zużycie wody w łazience stanowi około 66% całkowitego zużycia wody w gospodarstwie domowym, co przekłada się na tysiące litrów wody rocznie. Jednak zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak oszczędne baterie i prysznice, pozwala na dużą oszczędność wody bez rezygnacji z komfortu użytkowania. Stosowanie oszczędnych pryszniców i baterii termostatycznych pozwala na redukcję zużycia wody nawet o 50%, co przekłada się na oszczędność setek tysięcy litrów wody rocznie.

Zgodnie z danymi dotyczącymi struktury zużycia wody na potrzeby bytowo-gospodarcze, najwięcej wody zużywamy na prysznic, kąpiel oraz mycie ciała, co stanowi 36% całkowitej ilości wody (45 litrów). Spłukiwanie toalety zajmuje drugie miejsce z 30% (38 litrów), natomiast na trzecim miejscu jest pranie, które zużywa 15% wody (18 litrów). Zmywanie naczyń wymaga 10% wody (12 litrów), natomiast sprzątanie i inne potrzeby zużywają 6% wody (8 litrów). Picie i gotowanie wymagają zaledwie 4 litry wody, co stanowi 3% całkowitej ilości zużywanej wody.

Drobne zmiany, takie jak zakręcanie wody podczas mycia zębów, mogą pozwolić zaoszczędzić nawet 6 litrów wody na minutę, co daje nam rocznie ponad 10 tysięcy litrów oszczędności. Warto również zwrócić uwagę na zastosowanie systemów podwójnego spłukiwania toalety, które pozwalają na zmniejszenie zużycia wody podczas jednego spłukania nawet o połowę, co daje oszczędność rzędu kilkudziesięciu tysięcy litrów wody rocznie.

Fakty na temat zużycia wody

Oszczędzanie wody to nie tylko kwestia drobnych, codziennych nawyków, takich jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy rąk. To również podejmowanie świadomych decyzji. Przykładowo, wyprodukowanie jednego kilograma wołowiny wymaga około 15 500 litrów wody, co stanowi ogromne obciążenie dla zasobów wodnych dostępnych na całej planecie. Właśnie dlatego zmniejszenie spożycia mięsa, zwłaszcza wołowiny, jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na redukcję zużycia wody.

Oczywiście, istnieją również mniej radykalne sposoby na oszczędzanie wody niż zmiana nawyków żywieniowych. Dzięki postępującej technologii i innowacyjnym rozwiązaniom każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody w swoim własnym domu. Dzięki takim rozwiązaniom, jak oszczędne baterie i prysznice, inteligentne systemy zarządzania wodą czy recyrkulacja wody w urządzeniach, możemy zmniejszyć nasze wykorzystanie wody nawet o połowę bez utraty komfortu użytkowania.

Przyciski spłukujące

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem oferowanym przez firmy zajmujące się produkcją urządzeń sanitarnych jest system dwuprzyciskowego spłukiwania toalety. Ten innowacyjny mechanizm pozwala na wybór między niskim i wysokim poziomem spłukiwania, co umożliwia zużycie mniejszej ilości wody przy każdym użyciu.

Grohe Skate Cosmopolitan  przycisk spłukujący do WC czarny mat 38732KF0

Nowoczesne przyciski takie jak Grohe Skate Cosmopolitan to nie tylko dwuklawiszowe modele. Posiadają one również innowacyjną funkcję Start/Stop, która pozwala na zatrzymanie spłukiwania toalety w dowolnym momencie.

Wraz z rozwojem technologii, producenci urządzeń sanitarnych nie tylko skupiają się na funkcjonalności, ale również na designie. Dlatego też dzisiejsze przyciski umożliwiające spłukiwanie toalety są nie tylko wygodne i ekologiczne, ale również stanowią ciekawy element dekoracyjny w łazience. W ofertach renomowanych firm znajdziemy przyciski złote (Vitra Sirius), miedziane (wspomniana wcześniej seria Grohe Skate Cosmopolitan), białe (Deante CST A51P) oraz te w bardziej klasycznych kolorach jak grafit (Grohe Arena Cosmopolitan S) lub chrom (Vitra Select).

Vitra Sirius  przycisk spłukujący do WC chrom 740-0480

Jak oszczędzać wodę? Wybierz prysznic zamiast wanny

Aby oszczędzać wodę, warto mądrze wybrać domowy sposób natrysku. Przykładowo, prysznic ma znacznie mniejszy pobór wody niż kąpiel w wannie wypełnionej po brzegi. Nawet szybki prysznic może przynieść duże oszczędności wody w skali miesiąca. Niestety, wanny i brodziki są mniej ekologicznym rozwiązaniem ze względu na swoją dużą pojemność.

Zestawy i wyposażenie prysznicowe oszczędzające wodę

Każdy producent zwraca uwagę na ekologiczne rozwiązania również w przypadku natrysków. Firma GROHE wykorzystuje technologię „GROHE WATER SAVING”, która wyposaża produkty w specjalny ogranicznik przepływu wody, dzięki czemu zużycie wody jest zmniejszone o nawet 50%, a przy tym użytkownik zachowuje pełen komfort korzystania z prysznica lub wanny. Dzięki tej technologii woda jest równomiernie rozprowadzana do każdej dyszy natrysku, co pozwala na obfity i równomierny strumień. Przykładem wykorzystania tego rozwiązania są oferowane przez firmę systemy prysznicowe takie jak Grohe Tempesta Cosmopolitan System 250 Cube w wersji z deszczownicą lub Grohe Tempesta 100 z drążkiem prysznicowym.

Hansgrohe Pulsify Select S  główka prysznicowa 105 3jet Relaxation EcoSmart czarny mat 24111670

Natomiast firma HANSGROHE oferuje technologię „EKOSMART”, która zapewnia obniżone zużycie wody nawet do 8 litrów na minutę w przypadku głowic i główek prysznicowych. Produkty „ECOSMART+” zużywają jeszcze mniej, zaledwie 6 litrów na minutę, a baterie w strefach umywalki i wanny standardowo zużywają tylko 5 litrów wody na minutę. Dzięki temu użytkownik ma korzyści z mniejszego zużycia wody ciepłej, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i niższe koszty. W dodatku technologia „EKOSMART zapewnia stałą wielkość przepływu wody, nawet wtedy, gdy ciśnienie wody waha się lub jest niskie. W ofercie firmy znajduje się cała gama produktów z zastosowaniem tego rozwiązania, np. główki prysznicowe (Hansgrohe Pulsify Select S lub Crometta Vario Green), deszczownice (Hansgrohe Raindance E) lub komplety prysznicowe (Hansgrohe Pulsify S).

Oszczędne baterie umywalkowe

W dzisiejszych czasach, gdy coraz większą rolę odgrywa świadomość ekologiczna, coraz częściej wybieramy baterie jednouchwytowe zamiast klasycznej baterii z dwoma kurkami. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad ilością wody, jaką zużywamy. Na przykład, wczesnym rankiem, gdy myjesz zęby, zamiast zostawiać kapiący kran, możesz wstrzymać strumień wody. Nowoczesne baterie szybko odcinają i włączają wodę, a więc nie musisz dokonywać wszystkich czynności higienicznych przy odkręconym kranie.

Grohe Essence  bateria umywalkowa, rozmiar M, chrom 23463001

Wybierz baterię jednouchwytową

Wybierając baterię jednouchwytową, możemy zredukować zużycie wody podczas codziennych czynności, takich jak mycie zębów, co przekłada się na znaczne oszczędności w skali miesiąca. Również w tym przypadku z pomocą przyjdą nam renomowani producenci.

Firma GROHE — podobnie jak w przypadku natrysków — wykorzystuje technologię „GROHE WATER SAVING”. Ich ekologiczne baterie są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach: kwadratowym (Grohe Eurocube), nowoczesnym (Grohe Essence New M) lub z wysoką wylewką w kształcie litery L (Grohe Essence SmartControl).

Adekwatnie swoją technologię natryskową — „ECOSMART” - wykorzystała firma HANSGROHE proponując klientom baterie z serii HangrohE Talis E lub Hansgrohe Logis.

Kludi Bozz  bateria umywalkowa, czarny mat 382800576

Z pomocą przyjdzie również marka KLUDI, która oferuje baterie wyposażone w technologię napowietrzania (Kludi Bozz). Dzięki temu woda jest wzbogacana powietrzem, co wpływa na redukcję przepływu w bateriach umywalkowych i kuchennych do min. 5 litrów na minutę.

Baterie sensoryczne — nowoczesna technologia dla Twojej łazienki

Baterie sensoryczne to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie wyposażenia łazienek i kuchni. Zostały one zaprojektowane z myślą o komforcie użytkowania, a także w celu ograniczenia zużycia wody i energii. Dzięki zastosowaniu technologii zbliżeniowej baterie te reagują na ruch ręki lub obiektu, który zostanie zbliżony do czujnika. W ten sposób użytkownik może łatwo i wygodnie regulować przepływ wody, a także zapobiec jej marnowaniu.

Deante Hiacynt  bateria umywalkowa bezdotykowa, chrom BQH 028R

Wśród oferowanych baterii sensorycznych na rynku znajdziemy wiele różnych rozwiązań, które pozwalają na dostosowanie produktu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Baterie łazienkowe z kolekcji Hiacynt marki DEANTE to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania (bateria posiada klasę energetyczną A). Również GROHE w swojej ofercie posiada liczne baterie bezdotykowe, np. Grohe Eurosmart Cosmopolitan E.

Oszczędzanie przy odkręconym kranie

Perlator to element montowany na końcówce kranu, który zmniejsza ilość wypływającej wody poprzez wymieszanie jej z powietrzem. Dzięki temu, mimo mniejszej ilości wody, strumień jest mocniejszy i skuteczniej zaspokaja potrzeby użytkownika. Instalacja perlatora w kranie jest bardzo prosta i może zredukować zużycie wody o około 30%.

Grohe Concetto  wylewka wannowa, chrom 13280001

Warto zaznaczyć, że w większości nowoczesnych baterii i wylewek stosuje się perlatory. Przykładem takiej technologii jest „ECOJOY”, wykorzystywana między innymi przez firmę GROHE. Producent wykorzystuje perlatory w większości swoich produktów od baterii (Grohe Eurocube) aż po wylewki (Grohe Concetto).

Strumień wody z kranu w czasie kąpieli w wannie, a ekologia

Strumień wody lecący z kranu podczas kąpieli w wannie jest oczywiście skrajnym przykładem, który ma niewielkie znaczenie dla oszczędzania wody i dbałości o środowisko. Niemniej jednak, w przypadku brania prysznica, strumień wody ma już znacznie większe znaczenie, a producenci coraz częściej wprowadzają nowe technologie, które pozwalają na zmniejszenie ilości zużywanej wody.

Hansgrohe  słuchawka prysznicowa Raindance E, złoto 27852001

Również w tej dziedzinie prym wiedzie wspomniana wcześniej firma HANSGROHE. Ekologicznie świadomi klienci, na pewno docenią przycisk „ECOSELECT”, który pozwala efektywnie zmniejszyć zużycie wody. Przycisk wykorzystywany jest przez markę głównie w słuchawkach prysznicowych (Hansgrohe Raindance Select E), bateriach (Hansgrohe ShowerTablet Select) i systemach prysznicowych (Hansgrohe Raindance Select S).

Oszczędne spłukiwania toalety

Nie tylko cieknące krany powodują niekontrolowany przepływ wody. Jest wiele elementów montażowych przystosowujących produkty do bardziej ekologicznego stylu życia. Należy pamiętać, że w przypadku spłuczek WC, często nie mamy pełnej kontroli nad ilością wylewanej tam wody.

Grohe  adapter 4,5 L do spłuczki GD2 42333000

Oszczędzaj wodę wykorzystując prosty adapter do spłuczki. Producenci, w tym GROHE posiadają liczne adaptery do spłuczek. Przykładowo, Grohe Adapter GD2, redukuje maksymalną ilość spłukiwania do 3,8 - 6,0 l przy dużym spłukiwaniu i 1,8 - 5,0 l przy małym.

Adapter tego typu pozwoli na mniejszy pobór wody w spłuczce. Pozwoli to oszczędzać wodę w sposób skuteczny i wręcz niezauważalny. Jak pokazał powyższy przykład, jest wiele sposobów na oszczędzanie wody.

Porady końcowe

Oszczędzanie wody w łazience to ważna kwestia, która zyskuje na znaczeniu w skali globalnej. Według badań oszczędne korzystanie z wody w łazience może przyczynić się do zmniejszenia ilości wody zużywanej w gospodarstwach domowych o nawet 50%. Znamy już podstawowe zasady oszczędzania w łazience, tj. zainstaluj perlator w kranie, zamiast długich kąpieli w wannie wybierz relaks pod prysznicem.

Oczywiście wciąż nie można zapominać o innych sposobach oszczędzania: zakręcaj wodę podczas mycia zębów, włączaj tylko pełną pralkę (nie tylko pralkę, ta zasada dotyczy również zmywarki), zaś węża ogrodowego do podlania kwiatów używaj tylko w ostateczności. Podczas szorowania rąk nie lej wody - zakręć kran po zmoczeniu szczoteczki. Wodę pozostałą z mycia podłóg lub gdy nie masz zmywarki — z mycia ręcznego — wykorzystaj do spłukania toalety. Ponowne wykorzystanie to świetny pomysł! Jest masa sposobów na oszczędzanie wody i nie musimy stosować ich wszystkich.

Podsumowanie

Włączaj pralkę, kiedy to konieczne, wykorzystaj deszczówkę do podlewania kwiatów i oszczędzaj wodę. W czasie kąpieli pożegnaj się z wodą w wannie. Wybierz wygodny i skuteczny sposób oszczędzania wody. Oszczędzanie wody wcale nie musi być trudne. Naucz się oszczędzać wodę mądrze. Dbaj o zasoby słodkiej wody z wodooszczędną armaturą łazienkową i pamiętaj, że woda to najbardziej deficytowy towar.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel