help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Umywalka nablatowa czy wpuszczona w blat? Jaką wybrać?

2021-08-16
Umywalka nablatowa czy wpuszczona w blat? Jaką wybrać?

Wykańczasz łazienkę lub toaletę? Szukasz nowej umywalki? Świetnie trafiłeś. W tym artykule omówimy dwa bardzo popularne i chętnie wybierane typy umywalek. Być może nie zwracałeś nigdy uwagi na różnice między nimi, aż do momentu, gdy sam chcesz jakąś wybrać dla siebie i stajesz przed pytaniami: umywalka nablatowa prostokątna czy owalna umywalka wpuszczona w blat? Uporządkujmy informację na temat umywalek nablatowych i wpuszczanych w blat. Czym się różnią? Jakie są ich zalety? Którą wybrać do Twojej wymarzonej łazienki? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego wybór umywalki jest tak ważny?

Umywalka to jeden z tych elementów wyposażenia domu, z którego każdy z domowników korzysta każdego dnia i to nawet kilka, kilkanaście razy dziennie. Mycie rąk, szczotkowanie zębów, szybka poranna toaleta - wszystkie te czynności wykonujemy z użyciem umywalki. Tak intensywnie eksploatowany element wyposażenia łazienki musi być trwały i wytrzymały. Częste użytkowanie wiąże się również z koniecznością częstego czyszczenia. Dlatego dana umywalka powinna być łatwa w utrzymaniu jej w czystości. Poza tym korzystanie z niej musi być wygodne i to dla każdego. Umywalka musi być praktyczna i funkcjonalna. Z całą pewnością umywalki nablatowe oraz umywalki wpuszczane w blat spełniają te warunki. A która z nich bardziej spełnia twoje oczekiwania?

Umywalki nablatowe

 

Umywalki nablatowe są montowane na wierzchu blatu roboczego. Wymagają wykonania niewielkiego otworu tylko i wyłącznie w miejscu montażu odpływu wody. Ten rodzaj umywalki występuje w wielu formach. Czasami jest stylizowana na misę lub inne naczynie ustawione na blacie. Występuje również w wielu różnych kształtach: prostopadłościennych, owalnych, asymetrycznych. Umywalka nablatowa prostokątna jak, chociażby model Emporia Forli 60 x 42,5 cm to świetne rozwiązanie do nowoczesnych pomieszczeń. Sprawdzi się w łazience urządzonej w minimalistycznym, czy modernistycznym stylu. Wybrane umywalki marki Emporia posiadają otwór pod baterię umywalkową. Umieszczono go na płaskiej, szerokiej krawędzi umywalki, która może pełnić funkcję wygodnej półki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności instalacji stojącej baterii nablatowej, na którym spoczywa umywalka. Jednak umywalki bez otworu na baterię to również ciekawe rozwiązanie. 

Umywalka nablatowa owalna jak na przykład któraś z umywalek z serii Horizon to produkt dla użytkowników ceniących najwyższą jakość wykonania. Umywalki z tej linii produktowej nie posiadają otworu na baterię. Pozostawia to możliwość montażu baterii stojącej lub baterii montowanej do ściany, na przykład baterii podtynkowej 2-otworowej, jednouchwytowej z serii Grohe Essence New. Wszystkie umywalki Catalano to wysokiej jakości produkty, od uznanego i renomowanego włoskiego producenta o światowej renomie. W jego ofercie znajdziemy także tak wyjątkowe produkty, jak umywalka nablatowa czarna, złota czy srebrna.

 

Te umywalki dzięki swojej ponadczasowej formie sprawdzą się w różnorodnych wnętrzach. Odnajdą się w łazienkach w stylu japońskim, skandynawskim, boho czy klasycznym. Nadają się też do nowoczesnych pomieszczeń. Modele z wykończeniami innymi niż standardową białą ceramika podkreślą charakter stylu glamour, dark glamour czy innej eklektycznej stylizacji.

Umywalki wpuszczane w blat

Umywalki wpuszczane w blat są w pewnym stopniu podobne do umywalek nablatowych. One także tworzą nierozerwalną parę z blatem, czyli powierzchnią, na której jest ustawiona dana umywalka. Umywalka wpuszczona w blat ma dużą swoją część poniżej powierzchni blatu. Wymaga wykonania większego otworu w samym blacie. Może ona być wpuszczona w blat jak na przykład przedstawiona na zdjęciu umywalka Catalano Zero New 50, ale nie jest to jedyne rozwiązanie.

 

W tej aranżacji zastosowano zestaw dwóch umywalek, połączonych wspólnym blatem. Do surowej stylistyki tej umywalki idealnie pasują proste wylewki podtynkowej baterii ściennej.

Innym rozwiązaniem jest ustawienie umywalki bezpośrednio na szafce, dopasowanej wymiarami i kształtem do samej ceramiki.

 

Na zdjęciu widzimy umywalkę Catalano Green 100 z szafką, która poza funkcją estetyczną - ukrywa syfon i przyłącza wody, pełni także funkcje praktyczne. Wygodna i pojemna szuflada, zlokalizowana zaraz pod umywalką to bardzo praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu rozwiązanie. Umywalki meblowe są tak zaprojektowane, że pozwalają na osadzenie ich na dedykowanej szafce. Taka szafka może stać na podłodze, ale może też przyjąć formę szafki wiszącej jak na powyższej aranżacji. Takie rozwiązanie ułatwia sprzątanie podłogi w łazience, na której nie stoją żadne meble, czy ceramika. Wodę do tej umywalki dostarcza także bateria podtynkowa. Baterie umywalkowe stojące i baterie umywalkowe ścienne pozostawiają pewną dowolność co do ich lokalizacji względem umywalki. Mogą one znajdować się w osi umywalki, ale równie dobrze mogą być względem niej przesunięte w któryś bok.

Która umywalka będzie idealna do Twojej łazienki?

Umywalki nablatowe i wpuszczane w blat to produkty w dużej mierze podobne do siebie. Na ostateczną funkcjonalność wpływa wiele innych czynników, takich jak chociażby kształt umywalki, jej wielkość, sposób montażu baterii umywalkowej, jej rodzaj, a także to jak wykończymy przestrzeń pod umywalką. Opcji jest wiele. Możemy zdecydować się na minimalistyczne rozwiązanie w postaci blatu, czy też bardziej rozbudowane i funkcjonalne szafki i szuflady, wypełniające przestrzeń pod umywalką. Wiele zależy od naszych osobistych preferencji, a także uwarunkowań i możliwości, jakie daje nam pomieszczenie, w którym aranżujemy łazienkę. to nie tylko element ozdobny pomieszczenia. To przede wszystkim funkcjonalne sprzęty. Umywalki pełni istotną funkcję, a co za tym idzie, jest intensywnie eksploatowana. Dlatego musi spełniać wszelkie wymagania techniczne. Jednak idealna umywalka to taka, która się nam po prostu podoba i z której nam się dobrze korzysta - niezależnie czy jest nablatowa, czy wpuszczana w blat.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel