help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Usuwanie osadu z armatury łazienkowej. 4 domowe sposoby na błyszczące elementy

2023-06-27
Usuwanie osadu z armatury łazienkowej. 4 domowe sposoby na błyszczące elementy

Uporczywy osad kamienny bardzo często gromadzi się na ściankach elementów armatury łazienkowej. Czy musisz stosować silne chemikalia, by usunąć zacieki? Oczywiście, że nie! Poznaj 4 domowe sposoby na czyszczenie łazienki bez żrących detergentów. Zaczynamy!

Czyszczenie z połyskiem — kluczowa rola baterii łazienkowych w utrzymaniu czystości

Jednym z najważniejszych elementów designu łazienki jest oczywiście armatura. Baterie łazienkowe, wylewki i inne elementy armatury są nie tylko funkcjonalne, ale także odgrywają istotną rolę w estetyce całego pomieszczenia. Zwłaszcza chromowane elementy baterii i kranów dodadzą elegancji i blasku każdej łazience.

Jednak z czasem, na skutek kontaktu z wodą, na powierzchni baterii lub wokół mocowań armatury mogą pojawić się nieestetyczne plamy i osady, takie jak wapń czy inne zanieczyszczenia. Te uporczywe ślady mogą zepsuć wygląd armatury i sprawić, że cała łazienka sprawi wrażenie zaniedbanej. Ta sama sytuacja ma również miejsce w kuchni, gdzie metalowe elementy również wchodzą w interakcję z wodą w czasie mycia naczyń.

 

bateria umywalkowa Grohe Essence New - 19967001

Zadbaj o swoją baterię łazienkową

Dlatego niezwykle ważne jest regularne czyszczenie baterii, co pozwoli na utrzymanie jej piękna i funkcjonalności na długi czas. Istnieje wiele sposobów czyszczenia powierzchni baterii i innych błyszczących elementów. Rozwiązań jest wiele, ale co jest tak naprawdę dobrym pomysłem? Użycie sody oczyszczonej, soku z cytryny, a może roztworu na bazie chloru? Jakie środki myjące są konieczne, by skutecznie usunąć kamień i dobrze oczyścić powierzchnię? Lepiej wziąć miękką szmatkę czy ostre gąbki? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

bateria zlewozmywakowa Grohe Start - 30470000

Jak powstaje osad na armaturze łazienkowej?

Gdy inwestujesz w remont lub aranżację nowej łazienki, cieszysz się, widząc piękne, nowe wyposażenie, błyszczącą armaturę i płytki. Z czasem jednak na gładkich powierzchniach baterii, uchwytów i węży prysznicowych zaczynają pojawiać się smugi oraz nieestetyczny osad kamienny.

bateria umywalkowa Hansgrohe Talis E - 71711000

Zacieki widoczne na armaturze łazienkowej są zlepkiem jonów magnezowych oraz jonów wapnia. Oba pierwiastki występują w dużych ilościach zwłaszcza w tak zwanej twardej wodzie. Gdy zmineralizowana woda trafia na ścianki baterii i pozostałych urządzeń sanitarnych, na mokrych powierzchniach powstają zacieki, kamień i charakterystyczne żółto-białe plamy.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia i jakie są jego objawy?

Objawy zanieczyszczonej armatury łazienkowej mogą być łatwe do zauważenia, a rozpoznanie właściwego momentu, kiedy nadszedł czas na jej czyszczenie, jest kluczowe dla utrzymania błyszczącego wyglądu. Istnieje kilka znaków, które mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia czyszczenia.

Po pierwsze, osady wapnia to powszechny problem. Jeśli zauważysz białe naloty lub kamień na powierzchniach baterii, może to oznaczać, że osad wapnia zaczyna się gromadzić. Innym objawem są plamy, które mogą być spowodowane nagromadzeniem się mydła, oleju lub innych zanieczyszczeń. Widoczne odciski palców czy odciski wody to również sygnały, że czas na czyszczenie.

bateria umywalkowa Kludi Zenta E2 - 492440575+38243

Bateria łazienkowa i kran — wpływ zanieczyszczenia na funkcjonalność

Oprócz obniżonego poziomu estetyki zanieczyszczona armatura może również wpływać na działanie baterii. Może wystąpić utrudnione otwieranie lub zamykanie kranów, niedokładne mieszanie wody lub nawet przecieki.

Dlatego ważne jest regularne monitorowanie stanu armatury. Jeśli zauważysz któryś z wymienionych objawów, to znak, że nadszedł czas, aby sięgnąć po odpowiednie środki czyszczące i przywrócić blask swojej armaturze łazienkowej.

Dlaczego warto regularnie usuwać osady z baterii łazienkowej?

Osady na armaturze łazienkowej spotkasz w każdej łazience, w której występuje twarda woda. Oczywiście nie jest to wyłącznie problem natury estetycznej. Tworzące się na bateriach kamienne zacieki przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju usterek, na przykład:

●       zacinania się uchwytów w bateriach jednouchwytowych,

●       zatykania napowietrzaczy i sitek perlatorów,

●       deformacji uszczelek wewnątrz baterii,

●       pękaniu elementów mechanicznych baterii, przytłaczanych nadmiernym ciśnieniem.

zawór kątowy Kludi - 1584605-00

Jak widzisz, usuwanie osadów z armatury nie jest wyłącznie zabiegiem kosmetycznym! Regularna konserwacja oraz czyszczenie elementów instalacji hydraulicznej wpływają bowiem na funkcjonalność i sprawność urządzeń sanitarnych.

Usuwanie osadu domowymi sposobami. 4 sprawdzone metody

Od czego zacząć czyszczenie łazienki i armatury? Wcale nie musisz kupować drogich, chemicznych preparatów, by zlikwidować nalot i zacieki, widoczne na armaturze! Wypróbuj proste, domowe sposoby, sprawdzone już od pokoleń. O jakich metodach mowa? 

Metoda nr 1: soda na baterie łazienkowe

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) jest jednym z najskuteczniejszych, domowych sposobów na czyszczenie łazienki i baterii umywalkowych. Jak ją stosować? Aby uzyskać spektakularny efekt w postaci błyszczącej armatury, użyj niewielkiej ilości sody – połącz ją z wodą i zrób domowej produkcji pastę. Gotową mieszankę nałóż na miękką gąbkę i delikatnie umyj zabrudzoną powierzchnię.

bateria umywalkowa Grohe Plus - 23873003

Jeśli armaturę pokrywa gruba warstwa kamienia i brudu, zamiast gąbki zastosuj szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Wcieraj sodę w zanieczyszczone baterie wannowe lub umywalkowe, spłucz osad i starannie wysusz armaturę papierem bądź mikrofibrą.

Metoda nr 2: usuwanie kamienia roztworami octu

Czym usunąć smugi, pokrywające kabiny prysznicowe i baterie łazienkowe? Zamiast sody możesz też wypróbować zwykły ocet, czyli wodny roztwór kwasu octowego. Kwas ten z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Ten naturalny środek bardzo szybko i skutecznie usuwa zacieki oraz osad kamienny.

Jak używać octu? Pamiętaj, by nigdy nie stosować go w wersji nierozcieńczonej. Zrób roztwór wodny, mieszając ocet i wodę w proporcji 1:1. Gotowy preparat wlej do buteleczki ze spryskiwaczem i nanieś środek na brudną powierzchnię. Odczekaj kilka minut i przetrzyj baterie wilgotną szmatką. Następnie wypoleruj je miękkim ręcznikiem kuchennym lub ściereczką z mikrofibry. Po zakończonym zabiegu znów masz w łazienkach elegancką, błyszczącą armaturę bez kamienia i smug.

wąż prysznicowy Grohe Silverflex 125 cm - 472392

Metoda nr 3: kwasek cytrynowy na osady z kamienia

Czy soda oczyszczona i ocet są jedynymi, domowymi środkami do czyszczenia powierzchni w łazienkach? Oczywiście, że nie! Domowa kuchnia często okazuje się skarbnicą wysokiej jakości, ekologicznych środków czyszczących. Jednym z nich jest także kwasek cytrynowy – może on być zarówno w wersji sproszkowanej (E330), jak i w formie świeżo wyciśniętego soku owocowego.

Jak stosować kwasy cytrynowe na kamień w łazience? Najlepiej przygotuj delikatny roztwór, dodając do kwasku odrobinę wody. Nanieś preparat gąbeczką na brudną armaturę łazienkową i odczekaj około minuty. Następnie zmyj kwaśny roztwór i przetrzyj powierzchnię na sucho. Po takim zabiegu armatura ładnie wygląda i przyjemnie pachnie!

Metoda nr 4 – napoje typu cola

Zamiast tradycyjnej, domowej chemii w postaci sody, kwasku cytrynowego lub octu, do czyszczenia łazienki możesz też używać metod niekonwencjonalnych! Jak uzyskać efekt nieskazitelnej, błyszczącej armatury? Zacieki szybko i efektownie zlikwidujes, stosując napoje typu cola! Mają one w swoim składzie różne kwasy, w tym: kwas fosforowy oraz cytryniany sodu (czyli sól sodową kwasu cytrynowego).

zestaw prysznicowy Grohe New Tempesta 100 - 26406001

Zawartość kwasów w coli sprawia, że ten napój jest jednocześnie świetnym, domowym środkiem, usuwającym kamień na armaturze! Umyj baterie colą, poczekaj kilka minut, a następnie wytrzyj powierzchnię na mokro i na sucho. Cola szybko usunie wszystkie smugi i zacieki, widoczne na powierzchni urządzeń.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia na armaturze?

Wiesz już, jak domowymi sposobami sprawić, by Twoja armatura łazienkowa prezentowała się nienagannie. Oczywiście, zamiast szukać sposobów na usunięcie kamienia, lepiej zapobiegać jego powstawaniu! Jeśli nie chcesz mieć zacieków na bateriach w swojej łazience, każdorazowo przecieraj armaturę po myciu lub kąpieli. Elementy baterii, takie jak uchwyty czy głowice, powinny być zawsze suche!

Przed pierwszym czyszczeniem armatury koniecznie zapoznaj się też ze wskazówkami producentów. Dokładnie przeczytaj zalecenia, dotyczące doboru środków i metod usuwania osadów z baterii umywalkowych i prysznicowych.

Czysta łazienka — klucz do higieny i komfortu

W zachowaniu czystości w łazience leży klucz do utrzymania wysokiego poziomu higieny i komfortu. Osady, zanieczyszczenia i plamy mogą negatywnie wpływać na estetykę, a także mogą stanowić źródło bakterii i zarazków. Dlatego warto regularnie podejmować działania mające na celu utrzymanie czystej łazienki.

Zachowanie czystości w łazience niestety wymaga systematyczności i regularnych działań. Niemniej przynosi wiele korzyści. Czysta łazienka zapewnia nie tylko przyjemną estetykę, ale także korzystnie wpływa na zdrowie i komfort użytkowników. 

płyn do czyszczenia armatury Grohe Grohclean - 48166000

Banyo.pl — Twoje centrum stylu i pielęgnacji łazienki

Szukasz więcej informacji na temat konserwacji i mycia? A może właśnie planujesz remont i potrzebujesz niezbędnej armatury? Na Banyo.pl znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości armatury łazienkowej, która wzbogaci estetykę Twojej łazienki. Zachęcamy do lektury naszego bloga, poświęconego pielęgnacji łazienek oraz najnowszym, łazienkowym trendom.

Skuteczny sposób czyszczenia baterii? To jeszcze nigdy nie było tak proste! Odkryj nasze rozwiązania na Banyo.pl!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel