help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Usuwanie starych fug i zakładanie nowych. Jak zrobić to dobrze?

2023-06-20
Usuwanie starych fug i zakładanie nowych. Jak zrobić to dobrze?

Wymiana fug nie jest czynnością skomplikowaną i może ją wykonać każdy, kto dysponuje wolnym czasem. Na czym polega usuwanie zniszczonej fugi i jakich narzędzi najlepiej użyć? Oto wskazówki od BANYO.

Fuga —  nieodłączny element płytki ceramicznej

Fuga to nieodłączny element płytek ceramicznych, który pełni zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Jest to szczelina lub przestrzeń między płytkami, wypełniona specjalną masą zwana zaprawą lub fugą. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielkim detalem, fuga odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu trwałości, wyglądu i funkcjonalności powierzchni pokrytych płytkami.

Głównym celem fugowania jest zabezpieczenie krawędzi płytek przed wilgocią, zanieczyszczeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Fuga zapobiega wnikaniu wody i brudu w szczeliny między płytkami, chroniąc tym samym podłoże przed negatywnym wpływem wilgoci. Ponadto, umożliwia elastyczne ruchy termiczne między poszczególnymi elementami, co minimalizuje ryzyko pękania czy odspajania się płytek w wyniku zmian temperatury.

Fuga pełni również ważną rolę estetyczną. Dzięki różnym kolorom i odcieniom fugi można uzyskać różnorodne efekty wizualne. Można dopasować kolor fugi do płytek, tworząc jednolitą powierzchnię lub też wybrać kontrastujący kolor, który podkreśli układ i wzór płytek. W ten sposób fugi mogą być używane jako element dekoracyjny, dodając charakteru i stylu całej powierzchni.

Ważne jest również odpowiednie pielęgnowanie i konserwacja fug, aby utrzymać ich trwałość i czystość. Regularne czyszczenie fug z zanieczyszczeń, takich jak plamy, grzyb czy brud, pozwala utrzymać estetyczny wygląd powierzchni oraz zapobiega rozwojowi pleśni i mikroorganizmów. Oczyszczone fugi zapewniają trwałe i estetyczne wykończenie na długi czas.

Podsumowując, fuga jest niezwykle istotnym elementem w montażu i wykończeniu płytek ceramicznych. Pełni zarówno funkcję ochronną, zapewniając trwałość i odporność na wilgoć, jak i estetyczną, pozwalając na tworzenie różnorodnych wzorów i efektów wizualnych.

Usuwanie starych fug —  czym usunąć starą fugę?

Jak usunąć starą fugę i po czym poznać, że stara fuga wymaga odświeżenia i wymiany? Najczęściej jest ona po prostu brudna, przebarwiona lub częściowo pokryta pleśnią. Kiedy regularne czyszczenie fugi nie przynosi żadnych rezultatów, płytki ścienne oraz podłogowe wyglądają na wysłużone i zaniedbane. Zamiast wydawać krocie na specjalistyczne preparaty i myjki, po prostu wymień fugę i zapomnij o problemie.

Wymiana fug jest koniecznością, gdy ich fragmenty zaczynają odpadać lub są wytarte i mocno obniżone względem płaszczyzny płytek. Mikroszczeliny sprawiają, że pod kafelkami zbiera się woda, która stopniowo wysadza płytki od środka.

Od czego zacząć proces usuwania fug? Najpierw skompletuj niezbędne narzędzia: specjalny skrobak do fug, szlifierkę kątową, odkurzacz z wąską ssawką oraz rękawice ochronne. Do zakładania fugi przyda Ci się zaś gumowa fugownica. Stare, zaschnięte pozostałości fugi możesz też usunąć śrubokrętem lub nożykiem.

Oczywiście, należy również zaopatrzyć się w nową fugę. Materiał kupisz w każdym sklepie budowlanym. Pamiętaj o tym, że fuga nie musi być oczywiście w takim samym kolorze, jak ta, którą udało Ci się zdjąć. Do wyboru masz też różne produkty: fugę silikonową, fugę mineralną lub fugi ceramiczne i epoksydowe. Dobierz materiał o odpowiedniej elastyczności i odcieniu, który będzie współgrał z Twoimi płytkami.

Po nałożeniu nowej fugi musisz też szybko oczyścić kafelki. W tym celu sięgnij po miękką gąbkę lub ściereczkę, wykonaną z bawełny bądź mikrowłókien. Zaschniętą fugę wyczyścisz też, stosując specjalne preparaty, zawierające rozpuszczalniki. Oczyszczone, nowe fugi możesz zabezpieczyć, używając odpowiednich impregnatów. Są to specjalistyczne środki chemiczne, tworzące warstwę ochronną przeciw plamom i wilgoci.

Jak przygotować powierzchnię do założenia nowych fug?

Zanim nowa fuga trafi pomiędzy płytki łazienkowe lub kuchenne, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię. Pracę rozpocznij od usuwania skrobakiem starego wypełnienia. Następnie bardzo dokładnie oczyść szczeliny, odkurzając pył i resztki starej fugi (niektóre rodzaje fug silikonowych rozpuścisz też za pomocą odpowiednich rozpuszczalników). Kiedy powierzchnia będzie już czysta i sucha, przystąp do kolejnych etapów prac. Przystąp do zakładania fugi i na bieżąco usuwaj jej nadmiar za pomocą fugownicy.

Jak widzisz, wymiana fugi nie jest zadaniem trudnym. W trakcie usuwania starych spoin lub zakładania nowych fug możesz jednak popełnić pewne błędy, takie jak:

●       uszkodzenie płytek szlifierką kątową,

●       zastosowanie fugi o zbyt rzadkiej lub zbitej konsystencji,

●       fugowanie w wysokiej temperaturze (ciepło powoduje zbyt szybkie wysychanie spoin i ich kruszenie).

Podczas kładzenia fugi należy zachować ostrożność. Poważnym błędem jest też niedokładne przygotowanie podłoża i pozostawienie resztek starego wypełnienia. Stare fugi tworzą nieestetyczne wybrzuszenia i zmniejszają przyczepność nowej fugi. Efektem niestarannie usuniętych resztek są nieestetyczne, zaschnięte grudki, które niekorzystnie wpływają na wygląd ścian oraz podłóg.

Problem zużytych fug możesz rozwiązać na różne sposoby – wymiana fug często jest więc ostatecznością. Jeśli spoiny są mocno zanieczyszczone, spróbuj zastosować mycie ciśnieniowe lub silne detergenty, zawierające rozpuszczalniki i kwasy. Jeśli jednak płytki są już bardzo wysłużone lub mają pod spodem puste przestrzenie, rozważ generalny remont – zrezygnuj z fugowania.

W przypadku drobnych zanieczyszczeń usuń brud miękką, wąską szczoteczką (może to być nawet zużyta szczoteczka do zębów). Jeśli okaże się, że czyszczenie fugi nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, użyj specjalnych odświeżaczy (renowatorów) do fug. Co to jest? Najczęściej mają one postać sztyftów, zawierających żywiczne, wodoodporne farby. Do aplikacji takich farb nie potrzebujesz żadnych, dodatkowych narzędzi – wystarczy nanieść nowy kolor na istniejące fugi i usunąć z płytek nadmiar produktu.

Utrzymanie estetycznych, czystych i szczelnych fug w łazience jest bardzo ważne. Wypełnienie podtrzymuje bowiem płytki ścienne i podłogowe, a jednocześnie dodaje im elegancji i charakteru. Wymiana lub renowacja fugi nie są, jak widzisz, zadaniami trudnymi i wcale nie musisz wzywać fachowca, by przywrócić łazience utracony blask.

Więcej praktycznych wskazówek, dotyczących czyszczenia i pielęgnacji płytek oraz armatury znajdziesz na naszym blogu. Zachęcamy do lektury oraz zakupów w naszym sklepie!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel