help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Uszkodzona spłuczka. Najczęstsze problemy i sposoby ich naprawy

2023-06-13
Uszkodzona spłuczka. Najczęstsze problemy i sposoby ich naprawy

To zupełnie naturalne, że w  wyniku intensywnej eksploatacji pojawiają się problemy ze spłuczką w łazience. Reaguj natychmiast, gdy tylko zauważysz, że mechanizm spłukiwania nie działa prawidłowo! Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, jak poradzić sobie z usterkami spłuczki WC.

Spłuczki WC: przez starożytność do współczesności

Historia spłuczek WC sięga starożytnych cywilizacji, które stosowały różne metody mające na celu utrzymanie czystości w muszlach toaletowych. W starożytnej Rzymie używano spłuczek opartych na zasadzie spadku wody, gdzie woda była gromadzona w zbiorniku powyżej toalety i uwalniana przez otwór, aby wypłukać nieczystości.

Jednak przełomowy moment nastąpił w XIX wieku, gdy angielski wynalazca John Harrington opatentował pierwszą spłuczkę wodną. Ta innowacyjna technologia wykorzystywała zbiornik wodny i dźwignię, która wpuszczała wodę do muszli, skutecznie płucząc i usuwając odpadki. Wynalazek Harringtona zapoczątkował rewolucję w higienie sanitarnej i stał się podstawowym elementem toalety, znanym i stosowanym na całym świecie.

Dziś spłuczki WC są nieodłącznym elementem naszych toalet, zapewniają wygodę, higienę i skutecznie usuwają nieczystości. Od prostych spłuczek opartych na napełnianiu zbiornika wodą po zaawansowane systemy z podwójnym płukaniem, technologia spłuczek stale ewoluuje, dążąc do większej efektywności i oszczędności wody. Dzięki tym innowacjom codzienne korzystanie z toalety stało się prostsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

Puszka rewizyjna do przycisków spłukujących - Grohe Skate S/Arena S 40911000

Jakie są najczęstsze problemy ze spłuczką?

Problemy ze spłuczką dotyczą zarówno nowych, jak i wysłużonych WC. I wcale nie trzeba być hydraulikiem, by wiedzieć, kiedy potrzebna jest naprawa spłuczki w domowej ubikacji. Jakie sygnały świadczą o tym, że mechanizm spłukiwania nie działa prawidłowo? Oto krótka lista najczęściej występujących problemów:

●       woda cieknąca ze spłuczki,

●       głośna praca urządzenia, nietypowe dźwięki,

●       problem z napełnianiem zbiornika po spuszczeniu wody,

●       nieprzyjemny zapach, unoszący się w toalecie mimo starannego czyszczenia muszli,

●       niedziałający przycisk spłuczki (przycisk odskakuje, jest zbyt luźny lub nie wraca do pozycji wyjściowej).

Najpoważniejszym problemem, którego nie wolno bagatelizować, jest oczywiście wyciek wody ze spłuczki. Gdy na muszli stale widzisz strużkę wody, jak najszybciej pozbądź się usterki, by uniknąć wysokich rachunków za wodę. Miej też na uwadze fakt, iż na świecie stale kurczą się zasoby wody i jako ludzkość powinniśmy szanować każdą kroplę tej życiodajnej cieczy.

Jak sprawdzić, czy spłuczka jest uszkodzona?

Prawidłowo działająca spłuczka pracuje cicho i wydajnie. Po opróżnieniu zbiornika następuje jego szybkie, automatyczne uzupełnienie. Jak wykryć problemy ze spłuczką w łazience? Zrób prosty test działania mechanizmu. Naciśnij przycisk spłukiwania i sprawdź, czy woda spływa równomiernym strumieniem. Oceń, czy przycisk nie zapada się i działa bez oporów.

Zwróć uwagę na to, że bardzo często uszkodzona spłuczka powoduje długotrwałe wycieki, a na muszli widać charakterystyczną, pionową linię osadu. Kamień tworzy się bowiem właśnie w tym miejscu, w którym dochodzi do wycieku wody. Nawet jeżeli podczas wykonywania próby działania spłuczki nie widzisz wycieków, sprawdź dokładnie cały mechanizm i jego uszczelnienie.

Zawór kątowy do podłączenia spłuczki WC - Deante VFA B63M

Jak dokonać samodzielnej naprawy spłuczki?

Myślisz, że naprawa spłuczki jest skomplikowana i każdorazowo wymaga wsparcia hydraulika? Nic bardziej mylnego. Możesz samodzielnie dokonać prostej konserwacji spłuczki do WC, korzystając z filmów instruktażowych i poradników producentów urządzeń sanitarnych. Od czego zacząć naprawę? Jeżeli problem dotyczy cieknącej spłuczki, spuść wodę ze zbiornika i zamknij zawór doprowadzający wodę, a następnie:

●       zdejmij pokrywę spłuczki,

●       sprawdź drożność rury, doprowadzającej wodę do zaworu napełniającego, oczyść ją z osadów,

●       sprawdź, czy pływak działa prawidłowo, skoryguj jego ustawienie i dokręć śruby,

●       zdemontuj zawór przelewowy i wymień stare uszczelki, oczyść mechanizm z brudu (jeśli widzisz, że śruby pod spłuczką również są zardzewiałe, koniecznie je wymień razem z uszczelnieniem).

W starszych modelach WC często jedynym, skutecznym sposobem na usunięcie awarii jest całkowita wymiana spłuczki i wszystkich elementów zaworu spłukującego oraz napełniającego. W przypadku, gdy nie wiesz, jak ponownie podłączyć poszczególne części i nie chcesz uszkodzić spłuczki, zwróć się o pomoc do instalatora.

Jakie narzędzia i materiały są potrzebne do naprawy spłuczki?

Drobna naprawa spłuczki nie jest zadaniem skomplikowanym dla osób, które lubią majsterkować w domowym zaciszu. Do usuwania prostych usterek mechanizmu spłukiwania wystarczy zaś narzędzie ręczne w postaci klucza hydraulicznego (kupisz go w każdym sklepie narzędziowym). Część prac wykonasz też, używając jedynie własnych dłoni, którymi odkręcisz śruby zaworów i poprawisz ustawienie mechanizmu pływaka.

Po otwarciu pokrywy spłuczki może się okazać, że jej wnętrze pokrywa gruba warstwa osadu, który łatwo zbierzesz za pomocą gąbki oraz miękkiej ściereczki. Czyszczenie wnętrza zbiornika i poszczególnych jego elementów ułatwią Ci też delikatne mleczka myjące lub roztwory sody oczyszczonej.

Jak naprawić cieknącą spłuczkę, gdy naprawy nie przynoszą rezultatu?

Gdy problemy ze spłuczką w łazience powracają, a drobne naprawy nie przynoszą rezultatu, musisz skompletować nowe materiały: zawór napełniający, zawór spustowy, śruby i uszczelki. Czasem podczas napraw spłuczki warto też wymienić przyciski WC, które po wielu latach użytkowania również nie wyglądają estetycznie.

Bardzo często wymiana spłuczki jest jedynym, skutecznym sposobem, by zmniejszyć stale rosnące rachunki za wodę. Pozornie błahe wycieki regularnie pojawiające się na ściance muszli klozetowej, oznaczają stały pobór wody użytkowej, za którą musisz przecież płacić. Spróbuj ustalić samodzielnie, które elementy instalacji wymagają naprawy, a następnie wykonaj samodzielnie proste zabiegi konserwacyjne w swoim WC. Jeśli masz skomplikowane zestawy podtynkowe i utrudniony dostęp do mechanizmu spłukującego, koniecznie wezwij hydraulika.

Element montażowy do WC podwieszanego - Geberit Duofix 111.320.00.5

Spłuczka WC starego typu i inne

Jak naprawić spłuczkę starego typu?  Aby otworzyć zbiornik starego typu, należy zająć się plastikowymi częściami. Zwykle takie modele  są wykonane z osłon mocowanych za pomocą śruby. Niestety nie mają łatwego mechanizmu otwierania. Pojemnik można podnieść za pomocą cienkiego narzędzia. Cieknąca spłuczka angielska? Dostęp do mechanizmu będzie podobny jak w przypadku spłuczek starego typu, a więc również należy podważyć osłonę. A jak naprawić spłuczkę podtynkową? Spłuczka podtynkowa i jej naprawa nie powinna być tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać.  Naprawa spłuczki podtynkowej to przeważnie oczyszczenie zaworów z osadów, które wytrącają się z wody i mogą pokrywać ruchome elementy mechanizmu. Jeśli to nie pomoże, może być konieczna wymiana elementów przy wlocie wody lub wymiana całego zaworu. Jeśli przeciekająca spłuczka wciąż będzie stanowiła problem - niestety należy zasięgnąć pomocy fachowca, który powinien precyzyjnie ustalić źródło problemu. 

Toalety, spłuczki i elementy montażowe dostępne na Banyo.pl

Wiesz już, jak naprawić cieknącą spłuczkę. W przypadku dalszych problemów zdecyduj się na wymianę. W ofercie Banyo.pl znajduje się wszystko, czego potrzebujesz - od elementów montażowych i zaworów, aż po przyciski spłukujące i kompletne toalety.

Banyo.pl — Twój partner w dostarczaniu doskonałych rozwiązań sanitarnych.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel