help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Wanna akrylowa czy stalowa?

2022-07-02
Wanna akrylowa czy stalowa?

Długa i gorąca kąpiel to bardzo relaksująca przyjemność. Między innymi właśnie dlatego wanny są ważnym elementem wyposażenia wielu łazienek i pokojów kąpielowych. Jeśli planujesz urządzenie nowej łazienki lub remont istniejącej, to być może zastanawiasz się jaką wannę wybrać? Poza wyborem rodzaju i kształtu wanny należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego dana wanna jest wykonana. Jednymi z bardziej popularnych są wanny akrylowe i stalowe. Która będzie lepszym wyborem? Zobaczmy!

Akryl czy stal?

Wanna stalowa czy akrylowa? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Zarówno wanny akrylowe, jak i stalowe mają zestaw swoich charakterystycznych właściwości. Pod wieloma względami są do siebie podobne, co czyni porównywanie ich zasadnymi. Zobaczmy, jakie są mocne strony wanien akrylowych i stalowych. Która wanna będzie najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Zalety akrylowej wanny

Wanny akrylowe wykonywane są z płyt akrylowych o grubości kilku milimetrów. Pod wpływem między innymi wysokiej temperatury nadaje się takiej płycie ostateczny kształt wanny. Tak wykonana „wytłoczka” ma idealnie gładką powierzchnię. Przekłada się to na łatwość w utrzymaniu całej wanny w czystości. Jednak to nie koniec produkcji. Ten element wymaga wzmocnienia, dlatego od zewnętrznej strony nakładane są żywice wzmacniane matami z włókna szklanego. To zapewnia sztywność całego produktu. Charakterystyka produkcji pozwala wywnioskować, jakie są zalety wanien akrylowych. To z całą pewnością wspomniana powierzchnia akrylu, która jest niezwykle prosta w pielęgnacji. Wanna akrylowa jest też stosunkowo lekkim wyrobem, co powoduje, że jej instalacja jest prosta. Sposób produkcji i łatwość w formowaniu z akrylu różnych kształtów sprawia, że wanny akrylowe są dostępne w wielu różnorodnych kształtach. Szczególnie ciekawe formy przybierają wanny narożne. Miłośnikom owalnych kształtów z pewnością przypadnie do gustu model Emporia Molly 78 x 170 cm.

Czyszczenie wanny akrylowej

Dbanie o czystość wanny jest bardzo ważne. Jest to higieniczne i zapobiega powstawaniu głębokich zabrudzeń. Do czyszczenia wanny akrylowej nie stosuj mocnej chemii. Akryl jest materiałem, z którym trzeba się odpowiednio obchodzić. Wszystko po to, by nie porysować jego powierzchni podczas czyszczenia. By zapobiegać osadzaniu się osadów z wody, bardzo dobrą praktyką jest wycieranie miękką ściereczką wanny do sucha po każdym użyciu. Do pielęgnacji powierzchni wanny stosuj środki dedykowane do akrylu. Sprawdź etykietę i upewnij się, że dany środek czyszczący, jest bezpieczny dla Twojej wanny. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta preparatu, a do wycierania środka czyszczącego zawsze stosuj miękkie ściereczki, najlepiej wykonane z mikrofibry.

Wytrzymałość wanny akrylowej

Wanna akrylowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Nowoczesny materiał, jakim jest akryl sanitarny, jest przystosowany do warunków, jakim musi sprostać wanna. Jego struktura, a także barwa nie ulegną zmianie nawet po wielu latach użytkowania, czego dowodem są bardzo długie gwarancje udzielane przez producentów na wanny akrylowe. Choć jej powłoka jest w pewnym stopniu narażona na zarysowania, to jednak nie powstaną one przy właściwym użytkowaniu. Nawet jeśli doszłoby do zarysowania powierzchni akrylu, to najczęściej niewielkie rysy są praktycznie niewidoczne. Ponadto powierzchnia akrylu nadaje się do polerowania, dzięki czemu można łatwo odświeżyć jej wygląd. Dodatkowo producenci podnoszą trwałość i odporność na zabrudzenia czy zarysowania poprzez stosowanie autorskich powłok zabezpieczających. Przykładowo wanny Besco mogą posiadać opcjonalną powłokę Besco BeSafe. Jeśli takie lub podobne rozwiązanie jest oferowane do wanny, która jesteśmy zainteresowani, warto się na nie zdecydować. Jednym z popularniejszych modeli wanien akrylowych proponowanych przez Besco, który można wyposażyć w autorską powłokę jest Besco Navia 80 x 150 cm.

Co warto wiedzieć o wannach stalowych?

Wanny metalowe są wytwarzane z arkuszy stali. Blacha o grubości zaledwie kilku milimetrów jest tłoczona tak, by uzyskać kształt docelowego wyrobu. Powierzchnia stali jest następnie pokrywana cienką, ale niezwykle twardą warstwą emalii. To gwarantuje solidność takich wanien. Gotowa wanna stalowa jest stosunkowo ciężka. To sprawia, że po ustawieniu jej w docelowym miejscu będzie stać stabilnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli wolnostojących. Po napełnieniu ich ciepłą wodą, szybko przejmują ciepło. Dzięki temu są przyjemne w dotyku. Ze względu na sposób produkcji, wanny metalowe to najczęściej modele owalne, wolnostojące w stylu retro oraz wanny prostokątne. Te ostatnie najczęściej są modelami do zabudowy. Wanna stalowa z obudową to wybór, który umożliwia dopasowanie jej do każdej łazienki, poprzez stworzenie efektownej, indywidualnej zabudowy. Bardzo dobrym wyborem są produkty renomowanej marki Kaldewei, która w swojej bogatej ofercie posiada m.in. model Saniform Plus 70 x 170 cm.

Wanna stalowa — wytrzymałość

Wanna stalowa lub inaczej wanna metalowa to produkt odznaczający się bardzo wysoką trwałością. Powierzchnia emalii jest twarda i odporna na zarysowania, a także na działanie środków chemicznych. Jest również gładka, dzięki czemu nie przywiera do niej brud, woda z łatwością spływa, a całą wannę łatwiej utrzymać w idealnej czystości. Przekłada się to wygląd wanny, która nawet po latach wygląda jak praktycznie nowa.

Wanna stalowa czy akrylowa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli chcesz cieszyć się produktem wysokiej jakości w przystępnej cenie, to wanna akrylowa jest prawdopodobnie lepszą opcją. Dodatkowo będziesz mógł wybierać spośród wielu różnorodnych wzorów pasujących do twojej łazienki. Jeśli chcesz mieć wannę praktycznie całkowicie odporną na zarysowania, a styl wanien stalowych Ci odpowiada to postaw właśnie na nie.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel