help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Zalety wanien asymetrycznych i kilka ciekawych propozycji!

2022-01-27
Zalety wanien asymetrycznych i kilka ciekawych propozycji!

Wanna to bardzo ważny element wyposażenia łazienki i pokoju kąpielowego. Choć niektórzy decydują się tylko i wyłącznie na kabinę prysznicową, to jednak nic nie zastąpi gorącej i długiej kąpieli w wygodnej wannie. A jaki kształt ma wygodna wanna? Prostokątny? Owalny? A może asymetryczny i nieregularny? Właśnie na tym ostatnim rodzaju wanien skoncentrujemy się w tym artykule. Wanna asymetryczna to ciekawe rozwiązanie, które ma wiele zalet. Omówmy je wszystkie i poznajmy kilka inspiracji.

Wanna asymetryczna to ogólna nazwa dla wszystkich wanien, których kształt jest inny niż prostokąt czy owal. Przybierają postać niesymetrycznych trapezów, ściętych trójkątów, wycinków koła, czy innych bardziej lub mniej złożonych kształtów. Wanny asymetryczne najczęściej są modelami narożnymi, czyli takimi, gdzie dwa boki wanny należy umieścić bezpośrednio przy ścianie, w wewnętrznym narożniku pomieszczenia. Produkowane są także wanny przyścienne czy takie, które najlepiej sprawdzą się wstawione we wnękę.

Wanna asymetryczna — kiedy i dlaczego warto ją wybrać?

Trzeba przyznać, że to właśnie wanna wymaga w łazience najwięcej miejsca. Dodatkowo potrzebna jest także spora przestrzeń bezpośrednio przy wannie, by móc z niej wygodnie korzystać. Wanny asymetryczne to odpowiedź producentów na potrzeby i oczekiwania klientów oraz architektów, którzy muszą niejednokrotnie zagospodarować trudną i nieforemną przestrzeń. Jedną z takich potrzeb jest właśnie zmieszczenie wanny w niewielkim pomieszczeniu. Wanny narożnikowe świetnie wykorzystują małą przestrzeń, a wersje asymetryczne z powodzeniem zlokalizujemy nawet w pomieszczeniu o nietypowych kształtach. A takie zdarzają się nawet w nowo projektowanych domach. Najczęściej mała łazienka pełni rolę drugiego lub nawet trzeciego pomieszczenia o takiej funkcji. Małe łazienki są też niestety domeną niektórych niewielkich mieszkań. To także częsta cecha mieszkań w kamienicach czy loftach zaadoptowanych z przestrzeni przemysłowych, nawet jeśli poddano je gruntownym modernizacjom.

Sytuacje wymagające indywidualnego podejścia do wyboru wanny mają często miejsce przy okazji remontu starej łazienki. Celem może być umieszczenie nowej wanny i wygospodarowanie miejsca na kabinę prysznicową czy pralkę w pomieszczeniu, w którym dotychczas była tylko wanna. Nieraz zachodzi konieczność montażu wanny w miejsce natrysku. Może też chodzić o adaptacje toalety na pełnoprawną łazienkę. W takich sytuacjach sprawdzą się najmniejsze modele jak na przykład model Besco Rima. To wanna asymetryczna 140 x 90 cm. Takie wymiary z jednej strony zapewniają wygodę użytkowania, a z drugiej sprawiają, że wanna nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni.

Wanna asymetryczna może zapewniać oszczędność miejsca. Wykorzystuje je w sposób efektywny. Oszczędność przestrzeni to jeden z powodów, dlaczego wybieramy omawiany rodzaj wanien.

Duże wanny asymetryczne dla najbardziej wymagających użytkowników

Wanna asymetryczna nie musi być mała. Na rynku są dostępne także większe modele. Na przykład wanna asymetryczna 160 jak na przykład model Besco Intima sprawdzi się w dużej łazience. Ze względu na oryginalne kształty ten rodzaj wanien może być ciekawym elementem całego pomieszczenia. To właśnie kolejny powód, dla którego wybieramy wannę asymetryczną. Takie rozwiązanie może nam się po prostu podobać. Dzięki ciekawej i nieszablonowej formie wanna asymetryczna będzie ozdobą każdej dużej łazienki czy pokoju kąpielowego. Takie modele jak, chociażby Besco Intima Duo Slim to modele dedykowane do dużych pomieszczeń. Ten model wanny Besco to propozycja dla osób, które swoją łazienkę traktują jak miejsce relaksu i wypoczynku. Ta wanna posiada wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób, a dedykowane komfortowe zagłówki pozwalają na długą i wygodną kąpiel. Prosta geometryczna forma bez zbędnych wyobleń nadaje jej bardzo nowoczesnego i minimalistycznego charakteru. Szerokie krawędzie pozwoliły na wygospodarowanie miejsca na baterię wannową.

Inną propozycją dużej i komfortowej wanny asymetrycznej jest model Natalia Premium. Prezentowany na poniższym zdjęciu egzemplarz został wyposażony w praktyczne uchwyty ułatwiające korzystanie z dużej wanny. Podobnie jak przy poprzedniej propozycji, w tej także zastosowano poprawiający wygodę zagłówek. Niecka tej wanny została tak wyprofilowana, że posiada dodatkowe zagłębienie, mogące pełnić funkcję półki lub siedziska, na którym odpoczniemy chwilę po gorącej kąpieli. Styl tej wanny jest całkowicie inny niż opisanej powyżej. Projektując ją, postawiono na obłe kształty i płynne linie.

Na przykładzie powyższych propozycji widać dwie najpopularniejsze metody na wykończenie wanny z zewnątrz. Jednym z nich jest obudowanie wanny niską ścianką, na której umieścimy płytki łazienkowe lub mozaikę. Zastosowanie płytek drewnopodobnych nadało wnętrzu ciepłego, ale i nowoczesnego charakteru. Taki sposób wykończenia był możliwy, ponieważ ten model wanny posiada proste krawędzie. Kiedy wanna ma bardziej obłe kształty, dużo lepszym rozwiązaniem jest użycie mozaiki.

Jej niewielki format sprawia, że wykończona nimi powierzchnia dostosuje się do krzywizn większości wanien. Inną opcją jest zastosowanie dedykowanej obudowy wanny, która jest idealnie dopasowana do danego modelu. Jej zastosowania eliminuje konieczność postawienia ścianki i wykończenia jej płytkami. Producenci oferują takie gotowe rozwiązania do swoich wanien. Najczęściej są one wykonane z tego samego materiału co wanna. Taka obudowa jest łatwa w montażu. Możliwy jest także jej demontaż ułatwiający ewentualne prace serwisowe. Taką osłonę posiada drugi prezentowany model —  wanna Natalia Premium.

Małe asymetryczne wanny, ale zawsze funkcjonalne

Wanna asymetryczna poza zaletami związanymi z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni może posiadać wiele rozwiązań zwiększających jej funkcjonalność. Jakie to sposoby? Chodzi o takie elementy wyposażenia jak zagłówki, półki czy uchwyt na kosmetyki, o których już wspominaliśmy w tym artykule. Jednak tym, co bardzo mocno może zwiększyć użytkowe walory wanny jest dołożenie do niej parawanu nawannowego. Ten opcjonalny element jest najczęściej wykonany z akrylu zamkniętego w ramę.   Sprawia on, że zwykła wanna staje się rozwiązaniem dwa w jednym. Pozwala na branie kąpieli, ale jednocześnie wanna staje się brodzikiem i umożliwia wzięcie szybkiego prysznica. Wspomniany parawan eliminuje ryzyko rozchlapania wody dookoła. Tego typu parawany można zainstalować na wielu wannach. Wiele modeli asymetrycznych nadaje się do tego szczególnie dobrze. Wygodnym rozwiązaniem, które praktycznie nie zajmuje dodatkowego miejsca, jest parawan składany do wewnątrz. Dokładnie w taki sposób składa się parawan nawannowy prezentowany na poniższym zdjęciu. 

Został on zamontowany na bardzo ciekawym modelu wanny, jakim jest model Besco Integra. Występuje on w dwóch rozmiarach, co czyni ten model wanny bardzo praktycznym rozwiązaniem do małych łazienek. Dodatkowym atutem jest prosta krawędź umożliwiająca montaż wspomnianego parawanu. Zamontowano go w miejscu, gdzie wanna jest najszersza. Dzięki temu biorąc prysznic mamy możliwość wygodnego poruszania się i operowania słuchawką prysznicową. Jednocześnie zwężenie wanny od jej drugiej strony oszczędza cenną przestrzeń w pomieszczeniu. Umożliwia to na przykład ustawienie jej w miejscu, w którym wanna o jednakowej szerokości utrudniałaby wygodne przejście. Kolejnym atutem modelu Integra jest to, że występuje w dwóch wersjach wymiarowych: kompaktowym rozmiarze 170 x 75 cm i dedykowanym do najmniejszych pomieszczeń rozmiarze 150 x 75 cm.  

Prawa czy lewa?

Ponieważ w wannach symetrycznych możemy wyszczególnić dwie strony, które stanowią swoje lustrzane odbicie, to nie istnieje potrzeba wprowadzania modeli prawych i lewych, jak to ma miejsce w przypadku wanien asymetrycznych. Opcja wanny „prawa lub lewa” to kolejna cecha charakterystyczna dla tego typu wanien. Zwiększa ona znacząco ich funkcjonalność. Umożliwia dopasowanie wanny do konkretnego układu w naszej łazience. Praktycznie większość uznanych producentów oferuje dane modele wanien w obu wersjach.

Wanna asymetryczna — jaki jest jej koszt?

Wanna asymetryczna pod względem stosowanych do produkcji materiałów czy sposobu wykonania nie różni się od swoich prostokątnych, czy owalnych odpowiedników. Co za tym idzie, ceny takich wanien nie odbiegają od cen innych rozwiązań. Praktyczną wannę asymetryczną można kupić już od 600 zł. A warto to zrobić. Jeśli lubimy ciekawe rozwiązania lub po prostu wanna asymetryczna najlepiej wykorzysta przestrzeń naszej niewielkiej łazienki, wtedy warto zdecydować się na to rozwiązanie. Taką wannę można zamontować w rogu pomieszczenia, a producenci oferują wersje danego modelu w wielu rozmiarach i opcjach wyposażenia. Umożliwia to idealne dopasowanie wanny do naszych potrzeb i możliwości.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel