help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Złoto w łazience - kiedy i z czym łączyć?

2021-07-19
Złoto w łazience - kiedy i z czym łączyć?

Tak jak złota biżuteria jest piękną ozdobą kobiety tak złote dodatki i elementy wyposażenia dodają elegancji każdemu pomieszczeniu w naszych domach i mieszkaniach. Złoto już od wielu lat gości także w łazienkach. W kolorze złota produkowana jest armatura łazienkowa i różne akcesoria, płytki ścienne i podłogowe, a nawet ceramika łazienkowa. Co takiego jest w złocie, że tak chętnie się decydujemy na ten kolor? Z czym go połączyć, by uzyskać jak najbardziej efektowny wygląd łazienki?

Dlaczego zastosować złoto w łazience?

Złoto jako metal szlachetny jest znane od wieków. Fakt, że jego ilość na Ziemi jest ograniczona, a ma ono wiele zastosowań, powoduje, że jest pożądanym surowcem. Ale przede wszystkim to jego piękny wygląd, barwa i głęboki połysk sprawia, że lubimy przedmioty z niego wykonane. Z tego samego powodu w kolorze złota jest wykonywanych wiele materiałów wykończeniowych i dodatków do wnętrz naszych domów. Choć pierwsze skojarzenie dotyczące złota może nasuwać nam na myśl pałacowe wnętrza pełne przepychu, które nim wręcz ociekają, to rzeczywistość jest inna. Złoto zapewnia elegancję, ale nie musi oznaczać przesady i ciężkiego designu charakterystycznego dla stylu barokowego. Może być wyjątkowym detalem i stylową ozdobą w aranżacji naszej łazienki.

Złote materiały w łazience mogą być najważniejszym i dominującym elementem aranżacji łazienki, kiedy będą pokryte nimi całe ściany, podłoga lub ich fragmenty. Możemy też się zdecydować na złoto w roli dodatków. Wtedy pojedyncze złote akcenty będą przykuwać naszą uwagę, wyróżniając się na tle innych materiałów. 

Złote dodatki podkreślające styl łazienki

Zastosowanie złotych dodatków nie determinuje stylu, w jakim będzie urządzona nasza łazienka lub pokój kąpielowy. Wszystko zależy od stylu, w jakim wykonano dany element wyposażenia, gdzie i w jakiej ilości użyjemy złotych dodatków, a także jak będzie zaaranżowana reszta pomieszczenia.

Jak więc poprawnie stosować złote dodatki? Z czym je łączyć? Złoty kolor bardzo dobrze pasuje do czarnego i białego. Sprawdzi się zarówno w łazienkach wykończonych tylko jednym z tych kolorów, jak i w czarno-białych stylizacjach, gdzie złote dodatki tylko podkreślą piękny kontrast tych barw.

 

 

Prezentowana aranżacja bazuje właśnie na kontraście pomiędzy białym i czarnym kolorem. Ten pierwszy uwidacznia się na płytkach ściennych ze wzorem imitującym marmur. Biała jest także toaleta z bidetem i podwójna umywalka. Mocnym akcentem łączącym czerń i biel jest wolnostojąca wanna Excellent Comfort 2.0, której zewnętrzna powłoka ma błyszczący czarny kolor, a wnętrze jest klasycznie białe. A gdzie w tej łazience znalazło się złoto? W tym kolorze są ramy dwóch luster wiszących nad umywalkami oraz oprawy oświetleniowe. Choć mogłoby się wydawać, że to nie wiele, to takie akcenty są często wystarczające, by wydobyć piękno innych elementów aranżacji, na przykład płytek łazienkowych.

Innym pomysłem na zastosowanie złota w łazience jest postawienie na większą ilość złotych dodatków. Żeby taka stylizacja była wyważona, resztę pomieszczenia można urządzić z użyciem ograniczonej ilości kolorów. Poniższa aranżacja to przede wszystkim przykuwająca uwagę złota armatura łazienkowa. W tym miejscu warto zaznaczyć, że kolor złoty ma różne oblicza. Można to zaobserwować właśnie u producentów armatury, którzy w obrębie jednej serii oferują modele wykonane w kilku wersjach wykończenia. Może to być na przykład klasyczny złoty kolor, cechujący się głębokim połyskiem, wersja szczotkowana, z domieszką różowej barwy lub z efektem postarzanej powierzchni. Na przykład seria Grohe Essence od uznanego producenta armatury składa się z bardzo szerokiego asortymentu produktów. Znajdziemy w niej baterie umywalkowe w wersjach stojących i podtynkowych, deszczownice, baterie wannowe i prysznicowe w wersjach termostatycznych lub z mieszaczem. Bogatą ofertę uzupełniają takie dodatki jak haczyki, wieszaki na ręcznik, półki czy dozowniki na mydło. A wszystko to jest dostępne w czterech wersjach kolorystycznych. Spektakularną łazienkę urządzoną przy użyciu elementów wyposażenia firmy Grohe przedstawia poniższa ilustracja.

 

 

Ściany i podłogę tego salonu kąpielowego zdobią czarne, efektowne płytki gresowe, które nie tylko swoim wyglądem, ale i fakturą odwzorowują naturalny kamień. Są one idealnym, kontrastowym tłem dla złotej armatury i akcesoriów. Całość przełamano niewielkim dodatkiem trzeciego koloru, którym jest biały. Jest on widoczny na wannie, designerskich umywalkach oraz ramach luster.

Kolejnym kolorem, który świetnie komponuje się ze złotymi dodatkami, jest granat. To bardzo szlachetny, modny i ponadczasowy kolor. Urządzając naszą łazienkę, możemy go zastosować na elementach wykańczających ścianę lub podłogę. Płytki ścienne Equipe Artisan Colonial Blue 6,5 x 20 cm to jedna z propozycji na efektowne wykończenie powierzchni ścian. Kolor granatowy można wprowadzić do wnętrza łazienki także za sprawą mebli. Do szafki pod umywalkę czy do słupka meblowego z granatowymi frontami warto zamontować złote uchwyty.

Złoto w łazience jako główny element stylizacji

Choć łazienka ze znaczną ilością złotego koloru nie jest wyborem dla każdego, to jednak warto rozważyć taką opcję - być może docenimy niewątpliwe atuty takiej stylizacji. Jak wprowadzić duże ilości złota do łazienki, tak by jednocześnie wnętrze nie było kiczowate? Pamiętajmy, że materiały dobrej jakości zawsze wyglądają świetnie. Patrząc na dopracowane elementy wyposażenia, po prostu czuje się wysoką jakość wykonania. Dlatego komponując łazienkę z dużą ilością złotego koloru postaw na sprawdzonych i renomowanych producentów. Jednym z nich jest niewątpliwie uznany włoski producent ceramiki - firma Catalano. W jego ofercie znajdziemy między innymi serię wyjątkowych umywalek ze złotym wykończeniem. Catalano Horizon - umywalka nablatowa biało-złota 60 x 35 cm to jedna z trzech spośród dostępnych rozmiarów tej serii umywalek.

 

 

Dodatek złotej baterii umywalkowej i uchwytu na ręcznik w tym samy kolorze sprawia, że na powyższym zdjęciu kolor złoty jest dominujący, ale jednocześnie nie przytłacza. Wszystko za sprawą zrównoważenia go śnieżnobiałym, ceramicznym blatem.

Złoto możemy wprowadzić do łazienki także w postaci płytek. Takie modele jak Vives Pratt Gold Marino 20 x 20 cm i Equipe Artisan Gold 13,2 x 13,2 cm reprezentują zupełnie inne style i podejście do złota w pomieszczeniach.

 

 

Pierwsza reprezentuje kolekcję eleganckich płytek i różnego rodzaju dekorów, które pozwalają stworzyć łazienkę w prawdziwie pałacowym stylu. Dostępne są płytki w pełni złote oraz łączące złoty z granatem lub różem. Natomiast druga płytka ścienna pochodzi z serii equipe artisan i reprezentuje styl rustykalny. W ramach tego modelu płytki różnią się od siebie odcieniem i rysunkiem powierzchni, co zapewnia niepowtarzalny efekt po ułożeniu ich na ścianie łazienki. Złoto zapewnia elegancję i wyjątkowy charakter każdego pomieszczenia, w którym zostało użyte, niezależnie czy znajduje się na dużych powierzchniach, czy jest jedynie akcentem stylizacji. Coraz większa dostępność między innymi takich elementów wyposażenia jak armatura i ceramika, czego przykłady zamieszczono w niniejszym artykule, zachęca do urządzenia łazienki z ich użyciem. Już teraz sprawdź, gdzie w Twojej łazience jest miejsce dla szlachetnego złota!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel