help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Eleganckie baterie wannowe - czyli detale mają znaczenie!

2021-05-17
Eleganckie baterie wannowe - czyli detale mają znaczenie!

Baterie wannowe mogą być ozdobą naszych łazienek. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz bardziej eleganckiej i oryginalnej armatury. Baterie wannowe są niezbędne przy każdej wannie. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo rozwiązań tego na pozór prostego elementu armatury łazienkowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii wannowej? Jakie są jej funkcje?

Rodzaje baterii wannowych

Baterie wannowe możemy podzielić na kilka rodzajów, ze względu na różne kategorie. Ze względu na sposób montażu, możemy wyróżnić baterie ścienne podtynkowe i natynkowe, otworowe i stojące.

Baterie podtynkowe posiadają specjalny element, który jest osadzany w ścianie. Zawiera on cały mechanizm działania danej baterii. Na zewnątrz ściany pokrytej płytkami ściennymi widoczna jest tylko maskownica, czyli tak zwana rozeta z elementami sterowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, utrzymanie czystości jest bardzo łatwe. Poniżej zdjęcie wannowej baterii podtynkowej Grohe Essence New w modnym, pasującym do nowoczesnych łazienek, kolorze lśniącego, ciemnego grafitu. Ten model obsługuje dwa wyjścia wody, czyli może zasilić wylewkę do napełnienia wanny lub prysznic ręczny. Do jego instalacji niezbędny jest podtynkowy element instalacyjny. Kolejnym niezbędnym elementem zestawu musi być wspomniana wylewka do napełniania wanny, ponieważ tego typu bateria posiada tylko elementy sterujące, a wszystkie przewody doprowadzające wodę są ukryte w ścianie.

Grohe Essence - bateria prysznicowa Hard Graphite

Innym sposobem na doprowadzenie wody do wanny jest zastosowanie systemu napełniającego przez przelew. To bardzo wygodne rozwiązanie. Przekręcenie elementu montowanego w miejscu przelewu wanny powoduje automatyczne zamknięcie odpływu. Odkręcenie wody uchwytem na baterii podtynkowej sprawia, że woda zaczyna się nalewać do wanny właśnie przez element zamontowany na przelewie. Dzięki takiemu umiejscowieniu napływu wody napełnianie wanny przebiega bardzo cicho. Ilustracja przedstawia elementy rozbudowanego zestawu Deante Hiacynt, w skład którego wchodzi opisywany system napełniania przez przelew. Obecność deszczownicy sprawia, że to idealny zestaw do wanny z dodatkowym panelem, umożliwiającym korzystanie z wanny jak z kabiny prysznicowej.

Deante Hiacynt Komplet z boxem podtynkowym wannowy z napełnieniem przez syfon

 

 

Baterie otworowe montuje się na krawędzi wanny w przeznaczonych do tego otworach. Najczęściej spotykane są wersje 3-, 4- i 5-otworowe. Takie baterie posiadają możliwość regulacji przepływu i temperatury wody oraz wylewkę i prysznic ręczny. Poniżej zdjęcie baterii 4-otworowej Grohe Grandera, która jest zaprojektowana w bardzo eleganckiej stylistyce.

Grohe Grandera - bateria wannowa 4-otworowa

Baterie stojące to niezbędny element wyposażenia łazienki, w której zainstalowano wannę wolnostojącą. Oczywiście nie każda wanna wolnostojąca wymaga zastosowania baterii wolnostojącej, ale w przypadku wanien ustawionych z dala od ścian, to najlepszy sposób. Baterie stojące montuje się do podłogi, w pobliżu wanny. Jest to bardzo eleganckie i wytworne rozwiązanie, przykuwające uwagę swoim wyglądem. Dostępność wielu różnorodnych modeli umożliwia zastosowanie w łazienkach inspirowanych różnymi stylami wnętrzarskimi - tymi klasycznymi i tymi nowoczesnymi. Oryginalne rodzaje wykończenia powłoki baterii, od czarnego matu po błyszczącą miedź, sprawiają, że ten element armatury będzie mocnym akcentem stylizacji pomieszczenia. Świetnym przykładem konkretnego produktu jest bateria Grohe Essence. To jednouchwytowa bateria wannowa do montażu podłogowego w wyjątkowym kolorze Warm Sunset.  

 

Grohe Essence - jednouchwytowa bateria wannowa do montażu podłogowego z zestawem punktowym Warm Sunset

Bateria termostatyczna czy z mieszaczem - którą wybrać?

Baterie wannowe z mieszaczem to konstrukcja, w której dobranie odpowiedniej dla nas temperatury wody jest możliwe dzięki zmieszaniu dwóch strumieni wody - gorącego i zimnego. O ile w przypadku nalewania wody do wanny większe znaczenie ma dla nas finalna temperatura wody w wannie niż chwilowa temperatura wylewającej się wody, o tyle w przypadku korzystania z prysznica ręcznego skoki temperatury są niepożądane. Są przede wszystkim nieprzyjemne, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do oparzenia. Powodują je zmiany ciśnienia wody zimnej lub ciepłej wywołane na przykład  odkręceniem wody w kuchni, spłukiwaniem toalety czy działaniem zmywarki. Jak zaradzić na ten problem? Rozwiązaniem jest zastosowanie baterii termostatycznej, która eliminuje problem nagłych skoków temperatury podczas kąpieli. Działa w oparciu o element termoczuły, który zwiększa lub zmniejsza swoją objętość w zależności od temperatury przepływającej cieczy. Dzięki temu reguluje proporcje wody gorącej i zimnej, a my możemy korzystać z wody o stałej, zadanej temperaturze. Zastosowanie baterii termostatycznej, takiej jak na przykład Grohe Grohtherm pozwala ustawić z dokładnością do 1 °C temperaturę wody do kąpieli.

 

Grohe Grohtherm - bateria termostatyczna do obsługi dwóch wyjść wody wannowa

Armatura - ozdoba wanny

Baterie wannowe, niezależnie od tego czy są zamontowane na ścianie, podłodze czy krawędzi stanowią uzupełnienie każdej wanny. To niezbędny z funkcjonalnego punktu widzenia element wyposażenia łazienki. Dzięki zastosowaniu w bateriach wannowych nowoczesnych i zaawansowanych technicznie rozwiązań korzystanie z łazienki jest przyjemne, wygodne i bezpieczne. Dbałość producentów o detale, przemyślane i sprawdzone rozwiązania techniczne, użycie materiałów wysokiej jakości - to wszystko wydłuża okres bezawaryjnego korzystania z armatury przez wiele lat. Dostępność wielu modeli różnorodnych pod względem stylistycznym umożliwia nam dopasowanie eleganckiej baterii do każdej wanny.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel