help
Pomoc
Najczęściej zadawane pytania
phone
Infolinia32 445 34 34
pon - pt08:00 - 18:00
mail
info@banyo.pl
Odpisujemy natychmiast

Jaki brodzik prysznicowy wybrać? Jak dobrać go do kabiny?

2021-03-08
Jaki brodzik prysznicowy wybrać? Jak dobrać go do kabiny?

Jeśli w naszej łazience postanowiliśmy mieć prysznic, to zapewne zastanawiamy się, na jaki brodzik prysznicowy się zdecydować.  Wybór tego elementu wyposażenia łazienki jest bardzo istotny - przecież podobnie jak z pozostałych sprzętów w naszej łazience z tego także będziemy korzystać każdego dnia. Najczęściej brodzik stanowi nierozłączną parę z kabiną prysznicową. Choć te produkty są sprzedawane oddzielnie, to bardzo ważne jest ich wzajemne dopasowanie. Jak więc dobrać odpowiedni dla nas brodzik do kabiny?

Prostokątny, kwadratowy czy okrągły? Jakie są rodzaje brodzików?

Brodziki prysznicowe są dostępne w ofertach wielu producentów. Różnorodność rozmiarów, kształtów, a także rodzaju wykonania materiałowego pozwala na wybranie idealnego brodzika do naszych potrzeb. A jaki brodzik spełni nasze wymagania? Co wpływa na wygodę użytkowania brodzika? Poznajmy charakterystykę tego elementu wyposażenia łazienki z prysznicem.

  • Kształt - brodziki są oferowane w różnych kształtach, które pozwalają na dopasowanie go do miejsca, w którym chcemy go umieścić, a także do stylu łazienki. Pierwszą grupą są brodziki 4-kątne, czyli te w kształcie kwadratu lub prostokąta. Druga grupa zawiera brodziki posiadające zaokrąglenia - są to brodziki określane mianem półokrągłych. Najczęściej są to brodziki na planie kwadratu, w których jeden narożnik jest zaokrąglony.
  • Wysokość - ten parametr wpływa na sposób montażu, a co za tym idzie na wygodę użytkowania. Praktycznym i powszechnym obecnie trendem jest, by brodziki montować możliwe nisko lub wręcz licować go na równi z powierzchnią płytek podłogowych w łazience. Będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli brodzik jest możliwe cienki, czyli ma maksymalnie kilka centymetrów grubości.
  • Sposób montażu - producenci brodzików robią wiele, by jak najbardziej ułatwić nam poprawny montaż brodzika, a w niektórych modelach oferują wybór spośród trzech sposobów montażu: na nóżkach, bezpośrednio na posadzce, wpuszczenie w posadzkę. Pierwszy sposób powoduje, że brodzik jest kilka-kilkanaście centymetrów nad poziomem podłogi. Powstałą w ten sposób krawędź należy zamaskować dedykowanym przez producenta panelem lub obłożyć płytkami. Ułożenie brodzika na posadzce sprawia, że wystaje on tylko na swoją grubość ponad podłogę w łazience. Jeśli zdecydujemy się na brodzik wpuszczony w posadzkę, uzyskamy efekt, w którym brodzik nie będzie wystawał ponad poziom podłogi.
  • Rozmiar - wielkość brodzika zależy od miejsca, które możemy przeznaczyć na jego instalację. Jeśli dysponujemy dużą łazienką, warto zdecydować się na większy model, w którym skorzystanie z prysznica będzie o wiele wygodniejsze, a nawet możliwe w dwie osoby.
  • Materiał - brodziki prysznicowe wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej spotykanymi są: akryl, konglomerat, ceramika. Każdy z tych materiałów sprawdza się w produkcji brodzików, zapewniając trwałość powierzchni i wygodę w utrzymaniu brodzika w czystości.
  • Powierzchnia - producenci tak kształtują powierzchnię brodzika, by zapewnić właściwości antypoślizgowe, a korzystanie z niego było bezpieczne. Jest to możliwe dzięki przetłoczeniom jego powierzchni, które przybierają różne formy.

Brodzik prysznicowy odpowiadający naszym potrzebom

Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że wybór odpowiedniego brodzika może nie być łatwy. Na szczęście jeśli zdefiniujemy podstawowe parametry, jak na przykład wymiary brodzika, wybór będzie dużo łatwiejszy. Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca w łazience i zależy nam na wyeksponowaniu kabiny prysznicowej, warto zdecydować się na duży, prostokątny prysznic, oparty o nowoczesny brodzik, zlicowany z posadzką. Ciekawą propozycję ma w swojej ofercie firma Marmite, oferująca model Marmite Pure, o wymiarach 120 x 80 cm. Jeśli potrzebujemy czegoś jeszcze większego, warto zapoznać się z ofertą producenta Sanswiss, który produkuje brodzik o wymiarach 120 x 90 cm. Jest to model Sanswiss ILA WIA, którego dodatkowym atutem jest nowoczesna aluminiowa maskownica, kryjąca odpływ z brodzika.

Brodzik Sanswiss ILA

Brodzik i kabina - zgrana para

Kabiny prysznicowe to kolejny po brodziku element niezbędnego wyposażenia łazienki z natryskiem. Kabina prysznicowa jest najczęściej montowana bezpośrednio na brodziku. Dlatego dobierając kabinę do brodzika, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście kształt - kształt kabiny musi odpowiadać temu z brodzika. Dotyczy to każdego wymiaru, na przykład promienia zaokrąglenia w przypadku kabin półokrągłych. Wybierając kabinę, można zdecydować się na model oferowany przez producenta brodzika, mamy wtedy pewność, że te dwa elementy zostały do siebie idealnie dopasowane. Należy także zwrócić uwagę na wysokość kabiny. Jeśli montujemy ją we wnęce, w której jest obniżony sufit, a dodatkowo brodzik zamontowaliśmy na stopkach, kilkanaście centymetrów ponad podłogą, istnieje ryzyko, że kabina się nie zmieści. Planując montaż kabiny, należy sprawdzić dostępną przestrzeń nie tylko na szerokość i długość, ale także na wysokość. Wybór rodzaju kabiny zależy od miejsca montażu brodzika. Jeśli zamontowaliśmy go w narożniku pomieszczenia, wtedy kabina prysznicowa musi osłonić dwie strony. W niektórych łazienkach kabina przybiera formę szklanej ścianki prysznicowej, która chroni przed rozchlapywaniem wody podczas korzystania z natrysku. W jeszcze innych łazienkach brodzik zamontowano we wnęce, którą z trzech stron otaczają ściany. W takim miejscu wystarczy zamontować szklane drzwi prysznicowe.

Drzwi prysznicowe Sanswiss

Wybór brodzika i kabiny prysznicowej należy potraktować całościowo. Urządzając naszą łazienkę, zawczasu pomyślmy o miejscu instalacji prysznica i sposobie montażu brodzika. Dzięki temu odpowiednio zaplanujemy instalację wodnokanalizacyjną i miejsce na odpływ z brodzika. Zwróćmy szczególną uwagę nie tylko na wymiary brodzika, ale także na materiał z jakiego jest wykonany i na to czy będzie nam łatwo utrzymać go w czystości. Wybór dopasujmy także do stylu, w jakim jest urządzona nasza łazienka - przecież prysznic to jej bardzo istotny element.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

© 2024 Banyo.pl wszelkie prawa zastrzeżone

pixel